Skocz do zawartości

Mycie i Dezynfekcja. Najpopularniejsze środki chemiczne używane w piwowarstwie.


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Czego dostanie małych ilości jest trudne? NaOH? Podejdź do lokalnego sklepu ze wszystkim albo po prostu jakąś chemią i popytaj o NaOH/Sodę żrącą/Udrażniacz do rur kretopodobny i wybierz taki co ma najwięcej NaOH i najmniej całej reszty.  ;)  Oczywiście zakup "czystego| NaOH jest bardziej opłacalny, jednak w razie czego tubkę udrażniacza z zawartością ponad 50% NaOH dostaniesz za 10zł, a przy okazji możesz wyczyścić tym cały sprzęt, który się do tego nadaje. 

 

Jeżeli pleść nie jest wystarczającym powodem do wykorzystania środków takich jak NaOH to nie wiem co jest. 

 

Skoro masz mocno okrojony budżet to tym bardziej chyba nie chcesz mieć kolejnych strat w produkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam przypadki gdzie do usunięcia pleśni i to takiej konkretnej "wyrośniętej" wystarczył płyn do naczyń,    a tutaj była tylko cienka warstwa na wierzchu..

W domu mam spray do usuwania pleśni Baufix którego składnikiem aktywnym jest Benzalkoniumchloride 24,5 g/l

i ACE;

Gdybym NaOH dorwał gdzieś na miejscu to raczej bym go użył, no ale niestety... Mam na szczescie troche czasu do nastepnego nastawu, wiec to nie znaczy ze nie moge pomyslec o racjonalizacji kosztow, prawda?

 

No i jeszcze jeden aspekt:

Jak działa taki NaOH w kontakcie np z plastikiem (jako fermentatory używam butle po wodzie 18,9l) czy gumą/silikonem (bo korki i wężyk też trzeba by porządnie odkazić..) ??

Edytowane przez adam1226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie dokonałem zakupu w Kauflandzie: nadwęglanu sodu w formie Grand Maximo Oxy - produkt w skladzie ma wymieniony jedynie >30% zwiazki wybielajace na bazie tlenu, nadweglan sodu, jest to ogolnie bialy proszek (choc widac tez niebieskie drobinki), wiec dla pewnosci plukalem, mimo iz nie wyczuwalem jakichs zapachow/aromatow..

 

Natomiast NaOH kupilem jako "Granulki do udrożniania rur Tytan" Na opakowaniu wymieniony był wodorotlenek sodu, wg karty z netu widze ze jest tam jeszcze chlorek sodu.

Za wszystko zaplacilem ok 11zl (750g wybielacza + 500g kreta)

 

Ale najwazniejsze pytanie: czy moge uzyc tego Tytana do odkazenia plastikowych butli 18,9 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie dokonałem zakupu w Kauflandzie: nadwęglanu sodu w formie Grand Maximo Oxy - produkt w skladzie ma wymieniony jedynie >30% zwiazki wybielajace na bazie tlenu, nadweglan sodu, jest to ogolnie bialy proszek (choc widac tez niebieskie drobinki), wiec dla pewnosci plukalem, mimo iz nie wyczuwalem jakichs zapachow/aromatow..

 

Natomiast NaOH kupilem jako "Granulki do udrożniania rur Tytan" Na opakowaniu wymieniony był wodorotlenek sodu, wg karty z netu widze ze jest tam jeszcze chlorek sodu.

Za wszystko zaplacilem ok 11zl (750g wybielacza + 500g kreta)

 

Ale najwazniejsze pytanie: czy moge uzyc tego Tytana do odkazenia plastikowych butli 18,9 ?

 

Możesz ale w krótkim kontakcie i najlepiej zimnym roztworem, nie powinno rozpuścić plastiku ;) Poszukaj następnym razem w chemicznych czystego NaOH u mnie zprzedają za 9 zł/1kg w ładnym opakowaniu, a jak nie mają to poproś o sprowadzenie dla nich to nie problem ;) Jak chcesz to później zrobię zdjęcie etykiety mojego, żebyś wiedział jaka firma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak star san się składa z kwasu fosforowego, ale sam kwas fosforowy nie ma właściwości bakteriobójczych, obniża on głównie pH. W składzie środków do dezynfekcji na bazie kwasu fosforowego są jeszcze kwas siarkowy, jod i inne środki powierzchniowo czynne (np. Środek RAPCID). Więc średnio z tego co wiem, po drugie te środki są drogie i trzeba po nich dokładnie płukać powierzchnię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale przepłukać po ługu można ?,zdaje się, że w browarach myją (odkamieniają) tym butelki.

 

Tak tu chodzi o to że ług - zasadę neutralizuje się kwasem. Nie wiem jak w browarach ale jak kiedyś pracowałem przy odremontowaniu budynku szkoły to wpuszczali kwas fosforowy do obiegu w centralnym ogrzewaniu, pozwoliło to odkamienić cały system i obniżyć koszty (przesunąć o kilka lat wymianę systemu cieplnego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie stężenie byłoby dobre do neutralizacji ?

 

Na to pytanie ci nie jestem w stanie odpowiedzieć pecyzyjnie, ale wydaje mi się że standardowo jakieś 3-4%. Tu pewnie chodzi bardziej o pH więc jeżeli ług ma 14 pH to kwas fosforowy (starsan ma pH poniżej 3) też około 3 pH powinien to zneutralizować.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,dzięki, będę próbował, jeszcze muszę poczytać co to za substancja (o bezpieczeństwie), za ług się wziąłem z partyzanta, nasypałem do butelek (po około pół łyżeczki) i zalałem ciepłą wodą, pisałeś ,że nie można, ale na szczęście nie było żadnej gwałtownej reakcji, dzisiaj przetestuje na wiadrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jest zrobić roztwór w wiadrze i go nalewać do butelek. Nawet jeżeli nie będzie gwałtownej reakcji to lokalne ogrzanie szkła może spowodować odpadnięcie dna albo pęknięcie butelki. Ług możesz spokojnie neutralizować kwasem fosforowym o stężeniu nawet niższym niż 3% (np. 1 %). Jego cząsteczka ma trzy protony, więc teoretycznie 1 część kwasu zneutralizuje 3 części zasady. Po neutralizacji dobrze wypłucz naczynie i sprawdź papierkiem wskaźnikowym pH.

Tip: ja dla bezpieczeństwa zawsze neutralizuję NaOH kwasem cytrynowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jego cząsteczka ma trzy protony,

Co ma??? 

 

Chemiczny skrót myślowy:) Jak zastanowić się nad budową "kationu wodorowego" H+ zauważyć można, że to tak naprawdę wolny proton (chociaż w rzeczywistości w wodzie nie ma prawa on istnieć i czepia się najbliższej cząsteczki wody tworząc drobinę H3O+)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trzy pytania początkującego:

 

1. Gdzie najlepiej kupić NaOH? Któryś z marketów sprzedaje w czystej postaci?

 

2. Korzystał ktoś kiedyś z Saniclean Five Star? Jest dostępny w homebrewing . Jakieś opinie warto? Czy lepiej Star San? Wydaje się być lepszym, bo się nie pieni.

 

http://www.homebrewing.pl/saniclean-five-star-niskopieniacy-srodek-dezynfekcyjny-118ml-p-1027.html

 

3. Jak myć chłodnicę z nierdzewki? Także zanurzyć w NaOH? Czy wyszorować np. cifem, a potem po prostu zdezynfekować w czasie gotowania? Mam takie czarne naloty niezbyt estetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • elroy promuje ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.