Jump to content

I-szy Konkurs Piw Historycznych


Bogi
 Share

Recommended Posts

f) w skład komisji wejdą osoby, które nie świecą blaszkami, nie kupowali sobie tytułów, ale przemawiają przez nich lata doświadczeń nie tylko w piwowarstwie, praktyki, i pokory.

Jak rozumiem tu chodzi o sędziów certyfikowanych przez PSPD (ewentualnie BJCP)? Bo jak tak, to taki tekst jest zwyczajnie obraźliwy.

I w czym to doświadczenie ma za nich przemawiać jak nie w piwowarstwie (czy raczej w sensorycznej ocenie piwa)?

W układaniu kostki brukowej, w projektowaniu silników czy poezji śpiewanej?

Link to comment
Share on other sites

Nie rozumiesz. Chcesz-masz, wystaw piwo (piwa). Nikt nie jest zmuszany.

 

"Janie, czy byłeś w Paryżu?

Owszem, Panie Hrabio.

A czy kupiłeś mi tytuł księcia?

Naturalnie, sobie też kupiłem, bo tanio przedawali".

 

....

 

Są ludzie, którzy RZEKOMO znają się tylko na piwie, są ludzie, którzy znają się na wszystkich aspektach produkcji-tzw. trunkotwórstwie (bo na piwie świat się nie kończy, a do oceny trunków należy posiadać rozległą wiedzę, a nie cukać się czy cherry to sherry albo wykazywać indolencją w stosunku do winiarstwa, bez którego aspektów pewnych piw ocenić się nie da, itp kwiatki, że nie wspomnę o kole smaków whisky).

 

Aha, odnośnie Szanownych Państwa z PSPD, czy szermujących jakimiś konotacjami wiążącymi z BJCP, nikt się nie pokwapił w żaden sposób skontaktować, nie zostały poczynione żadne propozycje, porady, czy wskazówki tudzież przy okazji podane (mimo, że temat jest raczej widoczny i już wcześniej tworzyłem kategorie), dosłownie "znikąd pomocy, znikąd nadziei", ale nie żyję w "nieopisanej grozie" i "sił mi nie brak" ("Czarnoksiężnik z krainy Oz"), toteż nie wymagaj ode mnie, żebym ja dosłownie naganiał tychże, skoro z tej strony jest całkowity brak zainteresowania tematem.

Edited by Bogi
Link to comment
Share on other sites

Nie rozumiesz. Chcesz-masz, wystaw piwo (piwa). Nikt nie jest zmuszany.

A nie można napisać regulaminu (zasad konkursu itp.), który by nikogo nie obrażał, koniecznie trzeba po kimś pojechać?

 

PS Nie mam nic przeciwko konsumenckim konkursom, nawet uważam, że jest ich o wiele za mało w porównaniu do profesjonalnych.

PS 2 Jak się ktoś naprawdę zna na piwie, to ma odpowiednią wiedzę o różnych gatunkach piwa i dodatkowa znajomość winiarstwa nie jest aż tak potrzebna, moim zdaniem ;)

 

edit:

Jeszcze piszesz o pokorze a te posty to wprost ociekają pokorą :smilies:

Edited by kantor
Link to comment
Share on other sites

Myślę, że zima byłaby odpowiednia, ale to muszę obgdać-na dniach będą bardziej szczegółowe informacje podane.

 

Konkurs jest sprawiedliwy,

 

a) żadnych opłat-w końcu największą opłatę ponosi uczestnik, żeby wysłać piwo, do czego on więc ma dopłacać, jako juror nie jestem chyba nędzarzem, żeby sępić, bo nie mam szkła czy diabli wiedzą czego,

 

b) żadnych eliminacji, le dobrych piw przepadło, bo było rzekomo za dużo-to, co komisja nie jest w stanie tyle skosztować?, wolne żarty

 

żadnego przeciągania otrzymania metryczek-jest zobowiązanie, piwo czy jakikolwiek inny trunek ocenia się nie bieżąco i to jest gotowe, wystarczy to przepisać (tak było przy konkursie kontuszówek, tak było przy konkursie nowicjuszy nalewkarskich-tak przynajmniej robiliśmy to my, juror ma ZOBOWIĄZANIE wobec uczestników, a oni też oczekują, że dostaną konstruktywną krytykę, a nie będą czekać w nieskończoność

 

jak ktoś się czuje obrażony, to chyba tylko ten, kto w swoich konkursach podchodził do tych spraw z nonszalancją, ucinaniem skrzydeł (vide eliminacje) i w ogóle miał gdzieś uczestników.

Link to comment
Share on other sites

b) żadnych eliminacji, le dobrych piw przepadło, bo było rzekomo za dużo-to, co komisja nie jest w stanie tyle skosztować?, wolne żarty

Nie chodzi o to ile jest w stanie skosztować. Chodzi o to, że jak skosztuje 20 to wyniki mogą być... niezbyt miarodajne. :)

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że termin konkursu będzie dość istotny, ponieważ taki piwo jak Burton Ale musi sobie poleżakować pewien czas, żeby jak najlepiej oddać swój potencjał. Chociaż zgaduję, że obecność kategorii Barley Wine w Konkursie Mikołajkowym w Krakowie może wpłynąć dodatnio na frekwencję ;)

Edited by Green Fox
Link to comment
Share on other sites

Termin musi być wymyślony z głową-jeśli już zaczęły się jakieś próby burtońskie, to na tę zimę, będą na styk, choć jeszcze potencjalnie powinno czekać, jeśli jeszcze nie, to spokojnie może to być następna zima za rok. Trzy kategorie to i tak w sam raz, naturalnie każdy może startować we wszystkich trzech.

Link to comment
Share on other sites

Jak będzie wakat to zgłaszam się na sędziego :)

Będę miał spotkanie robocze z drugim sędzią, na pewno tak zacną kandydaturę rozważymy i ustalimy te kwestie około-jurkowe.

Mnie lekka kategoria się podoba. Regulamin to radziłbym sprecyzować, teksty o blaszkach itp są niefajne. Przy stole zasiądą bywalcy podsklepowi i konkurs będzie klapą.

Regulamin się doprecyzuje. Jacy bywalcy podsklepowi? To będzie konkurs pełną gębą, a nie ochlaj party w bramie obok.

Muszę przyznać, że pomysł mi się podoba, chociaż faktycznie do zimy może być za mało czasu na uwarzenie tak mocnego piwa.

Dlatego to też weźmiemy pod uwagę.

Link to comment
Share on other sites

Na razie tak mi po głowie chodzi najwcześniej marzec 2015. Burton'a bym sugerował warzyć już dziś, natomiast ogólnie pojęty London Porter może być warzony np. za miesiąc/dwa-z doświadczenia wiem, że to piwo będzie szybciej. Small beer warto uwarzyć góra tydzień-dwa przed ostatecznym startem konkursu.

Link to comment
Share on other sites

Ustaliliśmy wczoraj, że sędziów będzie 3-ech (gratulacje dla WiHuRy!), zaś konkurs odbędzie się w zimie 2015, żeby był czas na spokojnie uwarzyć i doleżakować. Wszelkie kwestie dotyczące kategorii proszę kierować do mnie, postaram się we wszystkim pomóc.

Edited by Bogi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.