Skocz do zawartości

Fermentum Mobile -pierwsze polskie płynne drożdże piwowarskie


Ray

Rekomendowane odpowiedzi

Nareszcie :cool:

Dziwi mnie tylko brak mozliwosci wysylki, przeciez wszystkie sklepy wysylaja plynne drozdze. Ale skoro pojawily sie w jednym sklepie to pewnie kwestia maks. kilku dni i beda tez w innych. Byle cena nie dobila do 30 zl to na pewno je wyprobuje jak skoncza mi sie sucharki, ale sadze, ze raczej wiele tansze tez nigdzie nie beda (na suche maja bardzo dobre ceny wiec tu tez pewnie nie beda przesadzac)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę kiepsko jeśli na razie jedynym dystrybutorem byłby sklep który nie jest przygotowany na wysyłkę drożdży płynnych.

 

Hehe to byłaby porażka, bo po co nakręcać marketing w taki sposób, żeby później dystrybuował to sklepik na miejscu :)

 

Spokojnie Panowie, wszystko z czasem przyjdzie.

Moim zdaniem też :) Widocznie nie do końca się jeszcze dogadali z wszystkimi, ale jak rozmawiałem z Wojtkiem z TB to mają je niby niedługo też wprowadzić. Zważcie na to że zaczyna się sezon piwowarski i sklepy właśnie sprowadzają świeże drożdże i zanim wejdą do systemu musi chwilę minąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i doczekaliśmy się wypowiedzi na fb

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1510187739222436&id=1399014300339781&comment_id=1510627585845118&offset=0&total_comments=1

 

Wygląda na to, że jeszcze sobie trochę poczekamy. Jak komuś bardzo zależy, to jedyna nadzieja w uczynnych piwowarach z trójmiasta, którzy mogą kupić drożdże i je wysłać dalej :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli te drozdze maja kosztowac finalnie 27 zl no to....hm...czy to jest konkurencyjna cena w stosunku do 32-35 za Wyeast/White labs? Bo jak rozumiem elementem przewagi jest (miala byc?) tu glownie cena- bo zadnych oryginalnych szczepow nie ma. Szczerze mowiac czytajac o tych drozdzach zakladalem cene okolo 20 zl tak aby bylo to w jakis sposob konkurencyjne. Oczywiscie nie znam specyfiki produkcji, kosztow - byc moze marza producenta plus marza sprzedawcy stawia sprzedaz oplacalna wlasnie dopiero na tym poziomie cenowym. Ale w takim ukladzie ja na przyklad bede wolal dolozyc kilka zlotych i kupic sprawdzone produkty z USA.

 

Tak w ogole ostatnio udalo mi sie kupic fiolki niszowego,amerykanskiego Yeast Bay - zaplacilem za fiolke 8 eur (w USA kosztuja 8-9 dolarow)...i to za drozdze o bardzo niszowym charakterze niedostepne nigdzie indziej i sprzedawane bardzo szybko gdziekolwiek sie pojawia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle na to patrzysz, normalnie Wyeast kosztują 42-45 zł i z tego co wiem mają jeszcze podrożeć. Jedynie TB sprzedaje po 36 zł bo prawdopodobnie sprzedaje to na minimalnej marży bo taką mają politykę. Porównanie 27 zł z kwotą jak wyżej wygląda jednak nie co inaczej. Jeśli TB przyjmię politykę jak z Wyeast może faktycznie sprzedawać FM w okolicach 20 zł. Ale to tylko gdybania. Czas wszystko pokaże, na pewno FM znajdzie sporo klientów.

 

Poza tym trudno mieć na start jakieś niszowe drożdże, które będzie kupować kilku zapaleńców, najpierw trzeba zarobić na popularnych szczepach a później można bawić się z coś niszowego. Porównanie do rynku USA jest również nie na miejscu bo oni są rok świetlny przed nami.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie patrze na to zle, patrze ile drozdze kosztuja w USA i w Europie. Tak sie sklada, ze sluzbowo musze dosc regularnie wyjezdzac, w obrebie Europy Zachodniej i czesto takie wyjazdy wykorzystuje do 'myszkowania' po miejscowych sklepach piwowarskich - a nuz trafi sie cos oryginalnego. Polska w zakresie drozdzy wyglada na ich tle po prostu relatywnie drogo - bo drozdze w Europie Zachodniej kosztuja czesto 7-8 eur. TB ma ceny na tym poziomie i w kontekscie swoich obserwacji sa dla mnie uczciwe. Ogolnie TB zachowuje sie w wielu wypadkach uczciwie, potrafi wrzucac przeterminowane rzeczy w promocje, kiedys pomylil sie na moja niekorzysc (wyslali zly szczep,inny niz w zamowieniu) i potem na swoj koszt chcieli wyslac mi dowolny inny (ostatecznie zaproponowalem polowe kwoty) - ale to nawiasem.

 

Dlaczego porownanie do rynku USA jest nie na miejscu? Z jakiego powodu? Nie porownalem FM do Whitelabs w zakresie kosztow produkcji tylko jednoosobowego produktu mikrobiologa, ktorego wyroby w sklepie kosztuja 8-9 dolarow. Abstrachujac od oryginalnosci szczepow to fakty sa nieublagane - jesli FM beda kosztowac kolo 27 zl to w praktyce sa na tym samym poziomie cenowym co WLP/WY/ECY/YB i wszystko inne plynne co sie rusza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa jeśli chodzi o dostępność szczepów. Jak na razie muszą zarobić na swoje utrzymanie i dalsze eksperymenty.;)

I tak ich ceny będą konkurencyjne, zważywszy na fakt, że ich drożdże do nas mogą trafiać świeższe w porównaniu z drożdżami Wyeasta i White Labs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swiezosc to jest sensowny argument ale te drozdze mialy wprowadzic plynne 'pod strzechy' cena - a tego najwyrazniej nie zrobia. Moim zdaniem beneficjentem FM nie jestesmy my , piwowarzy domowi, tylko powstajace powoli/powstajace w najblizszych 2-3 latach mikrobrowary ktore dostana swieze drozdze za dobre cene (kupujac WY/WLP na ilosci bbl a nie jakies tam marne fiolki cenowo robi sie powaznie ;). I o tym jest FM, a nie o nas, piwowary spod strzech :smilies:

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porownalem FM do Whitelabs w zakresie kosztow produkcji tylko jednoosobowego produktu mikrobiologa, ktorego wyroby w sklepie kosztuja 8-9 dolarow.

Na opakowaniu drożdży Yeast Bay jest logo White Labs. Jakim cudem się tam znalazło?

 

Nikt Ci nie zabroni używać tych drożdży :P . Jeżeli będą ciekawe, to dlaczego ich nie kupować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na opakowaniu drożdży Yeast Bay jest logo White Labs. Jakim cudem się tam znalazło?

 

Nikt Ci nie zabroni używać tych drożdży :P . Jeżeli będą ciekawe, to dlaczego ich nie kupować?

 

Mam nadzieje, ze potrafisz czytac ze zrozumieniem, nie przekonuje do ich niekupowania tylko konfrontuje zapowiedzi o cenowej alternatywie dla amerykanskich plynnych drozdzy z obecnym stanem faktycznym. Jesli satysfakcje przyniesie Ci stwierdzenie, ze FM po mnie nie zaplacze to smialo, dopisz sobie to do udanych akcji ;)

 

Z tego co wiem layout whitelabs widnieje na fiolkach YB dlatego, ze Nick (mikrobiolog) propaguje drozdze przy jakiejs pomocy WLP – tzn chyba sam izoluje/pozyskuje dany szczep ale propagacja do poziomu komercyjnego jest juz niejako 'kontraktowa'. Ale to nie sa jakies oficjalne komunikaty tylko to co udaje mi sie wyczytac w bardzo skapych zrodlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w sumie, to ja liczyłem, że FM także sam zajmie się dystrybucją swoich drożdży (oprócz dystrybucji przez sklepy piwowarskie), pozwoliło by to otrzymać produkt maksymalnie świeży, no i najlepiej by było aby ilość drożdży była wystarczająca do przeprowadzenie poprawnej fermentacji w miarę lekkiego piwa (np. do 12°Blg) bez potrzeby startera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierd.... Czy można liczyć na choć jedną dyskusję na forum bez przepychanek słownych?

Ludzie przecież to jest zachowanie dziecka w piaskownicy. Czy Polacy nie mogą żyć bez przepychanek między sobą?

Czy takie trolowanie, to natura

Polaka? Kurde chyba tak...

 

Sory ale co chcę się wczytać w sensowny temat to smak tego faktu psują takie przepychanki.

Posty powinny być bezwzględnie czyszczone z takich, niewnoszących nic do tematu postów I to bezwzględnie!

 

A żeby nie było tak całkowicie poza tematem, to również liczyłem że te drożdże będą jednak trochę tańsze...

Tym bardziej że to nowy produkt i powinien rynek najpierw się do niego przyzwyczaić, polubić go i nauczyć się z niego korzystać. A tak niestety, cześć rynku tylko o nim przeczyta, a ręką jednak sięgnie po coś innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przespałem się z tematem i swoją opinię też chętnie wyrażę. Odniosę się tylko do tworzonego od jakiegoś czasu klimatu wokół tych drożdży. O ile z początku miałem pewną radochę z całej tej otoczki tak teraz trochę już mnie zmęczyło to mistyczne oczekiwanie. Mam wrażenie że to już zaczyna się dorabianie ideologii do produktu który nowością nie jest, może to tylko wrażenie ale taka "promka" jak z tym jednym sklepem to w moim subiektywnym odczuciu taki słynny "kapiszon"... przecięcia wstęg, uściski... wizyty w zakładach pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przespałem się z tematem i swoją opinię też chętnie wyrażę. Odniosę się tylko do tworzonego od jakiegoś czasu klimatu wokół tych drożdży. O ile z początku miałem pewną radochę z całej tej otoczki tak teraz trochę już mnie zmęczyło to mistyczne oczekiwanie. Mam wrażenie że to już zaczyna się dorabianie ideologii do produktu który nowością nie jest, może to tylko wrażenie ale taka "promka" jak z tym jednym sklepem to w moim subiektywnym odczuciu taki słynny "kapiszon"... przecięcia wstęg, uściski... wizyty w zakładach pracy :)

Rozumiem, że gdybyś Ty prowadził ten biznes to wypuściłbyś drożdże bez testów, bez odpowiednich przygotowań, tylko "bierzcie i kupujcie"? Firma zdecydowała się rozpocząć działalność od wypuszczenia drożdży tylko na pomorzu - jej prawo. Masz zapwenienie, że to się zmieni, w czym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było chętnych na zymofermy po 20 to będziemy opłacić 27 za to samo...

 

Wlasnie dziwi mnie, ze nikt w Polsce nie sprzedaje zymofermow. Cos z nimi nie tak, ze chetnych nie bylo? Widzialem, ze CP kiedys robilo akcje ze sprowadzaniem tych drozdzy, ale w zeszlym roku nie wypalilo, bo za malo chetnych...

 

Tak samo nie rozumiem narzekan na ceny FM. Przeciez nawet we wspomnianym TB swieze drozdze Wyeast kosztuja po ~37 zl, wiec jest 10 zl roznicy. To jest nic?

Po 20-30 zl to mozna kupic co najwyzej te wyprodukowane prawie rok wczesniej, a tu za 27 zl mamy swieze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było chętnych na zymofermy po 20 to będziemy opłacić 27 za to samo...

 

Nie porównuj Zymofermów do tych drożdży! Zymki nie dość że był dziwnymi drożdżami, nie startowały często, dziwne piwa dawały, do tego parę fiolek było zakażonych (co po cichcu próbowano wycofać ale mleko się rozlało) dlatego znikły z rynku pomimo swojej cudownej ceny... Zamówiłem 3 fiolki z czego jedna tylko mi odpaliła czyli wydałem w efekcie 60 zł! Do tego piwo, które zrobiłem na nich zostawiało dużo do życzenia... Wiem że potem te drożdże były rozdawane za darmoszkę, ale różne opinie słyszałem o efektach.

 

Ja widzę, że ludzie naprawdę są niecierpliwi... a niby piwowarstwo ma uczyć tej cechy, bo później nagradza nas w dobrym piwie. Wiem że FM zrobił mega marketing wszystkim narobił smaka, ale nie długo przecież będą te drożdże w ofercie, sami napisali wyczerpującą odpowiedź na FB dla mnie, ci którzy nie widzieli wklejam:

post-3297-0-33933400-1409728227_thumb.jpg

 

Nie dorabiajcie teorii tam gdzie jej nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.