Skocz do zawartości

Fermentum Mobile -pierwsze polskie płynne drożdże piwowarskie


Ray

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się właśnie między dwoma szczepami - "Klasztorna medytacja" , lub "Belgijskie pagórki"

Chcę uwarzyć kolejno , Belgian Blond Ale 12 , jakiegoś Ale chmielonego po amerykańsku 14, i potem bożonarodzeniowe 18 Blg.

Chciałbym szczep o dość mocnym , wyrazistym aromacie , jakieś suszone owoce, rodzynki itp...

Który będzie lepszy ?

Zrobiłem 2 piwa na Klasztornej. W wyższych zakresach wyszło mocno fenolowe, przyprawowe, ale do Tripla pasuje.

 

W drugiej warce (belgian rye ipa) fermentowałem od dolnych zakresów i profil wyszedł bardziej owocowy, który ładnie zgrał się z simcoe i amarillo. Jestem zadowolony bo efekty pracy drożdży nie przykryły chmielu.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byście polecali do Biere De Garde ? FM 21 Odkrycie Sezonu? czy coś innego?

Raczej "Odkrycia sezonu" bym nie polecał. Saisony należą do mocno fenolowych piw, czego przy Bierre de Garde należy unikać. Mógłbyś ewentualnie (na co pogoda pozwala) fermentować przy niższej temperaturze. Uzyskałbyś wtedy bardziej estrowy profil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co byście polecali do Biere De Garde ? FM 21 Odkrycie Sezonu? czy coś innego?

Raczej "Odkrycia sezonu" bym nie polecał. Saisony należą do mocno fenolowych piw, czego przy Bierre de Garde należy unikać. Mógłbyś ewentualnie (na co pogoda pozwala) fermentować przy niższej temperaturze. Uzyskałbyś wtedy bardziej estrowy profil.

 

Jeśli nie to, to co? może z nowości, Habit Opata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Co byście polecali do Biere De Garde ? FM 21 Odkrycie Sezonu? czy coś innego?

Raczej "Odkrycia sezonu" bym nie polecał. Saisony należą do mocno fenolowych piw, czego przy Bierre de Garde należy unikać. Mógłbyś ewentualnie (na co pogoda pozwala) fermentować przy niższej temperaturze. Uzyskałbyś wtedy bardziej estrowy profil.

Jeśli nie to, to co? może z nowości, Habit Opata?

Z nowości raczej "Artefakty trapistów". "Klasztorna medytacja" też powinna się sprawdzić. Do tego polecam chmielenie Aurorą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Wiadomo może, czy belgijskie szczepy z FM mają swoje źródło w jakimś browarze komercyjnym/trapistów? Wyeast i Whitelabs podają informację z jakich browarów pochodzą drożdże. Nie wiem czy wprost i nie wiem czy dla wszystkich szczepów, ale jednak. Czy dla FM jest podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wyeast i Whitelabs podają informację z jakich browarów pochodzą drożdże.

Lubisz odkopywać starocie?

FM nie podaje i co z tego? ;P

Wg mnie profil Ci odpowiada, albo nie, a pochodzenie to wtórna sprawa bo co komu z pochodzenia jeśli fermentacja źle prowadzona :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiadomo może, czy belgijskie szczepy z FM mają swoje źródło w jakimś browarze komercyjnym/trapistów? Wyeast i Whitelabs podają informację z jakich browarów pochodzą drożdże. Nie wiem czy wprost i nie wiem czy dla wszystkich szczepów, ale jednak. Czy dla FM jest podobnie?

Pewnie tak, bo z powietrza ich raczej nie łapali :) Planujesz warzyć jakiegoś klona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Pojawił się nowy szczep: FM55 Zielone wzgórze. Etykieta fiolki na zdjęciu na fb mówi że jest to szczep polecany do Vermont Ale, NE IPA.

Zalecana temperatura fermentacji 18 -22 st C.

https://www.facebook.com/1399014300339781/photos/a.1399016143672930.1073741828.1399014300339781/1904288353145704/?type=3&theater

 

Pozdrawiam Dawid

Edytowane przez golden_boy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś pomysł na serie piw na tych drożdżach? Powiedzmy FM11: Mild>Bitter>EIPA>BW. A w tym przypadku?

 

Hmm American Wheat> NE APA > NE IPA > Milkshake Ipa > Double NE IPA.

Czytałem że w USA robią takie piwa na tych drożdżach.

Edytowane przez golden_boy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak się będą miały do eFeMowych kveików. Czy też dają radę w wysokich temperaturach.

Jak ktoś popełni coś na tych drozdzach, to niech koniecznie opisze wrażenia.

 

Ale tak offtopowo: gdzie są blendy z FM do lambica ja się pytam?

Edytowane przez JackStyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale tak offtopowo: gdzie są blendy z FM do lambica ja się pytam?

 

Filip Paprocki na Akademii Drożdżowej FM dał do zrozumienia, że póki co mamy nie spodziewać się czegoś innego niż Saccharomyces z FM. Argumentował potrzebą posiadania drugiego laboratorium tak by nie używać tych samych pomieszczeń i sprzętów do rozmnażania Saccharomyces i Brettów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Przymierzam się do FM27 artefakty trapistów. Ktoś miał z nimi doświadczenia odnośnie wysokości czapy piany w trakcie fermentacji i temperatury z dolnego zakresu?

Ta warka fermentowała przez pierwsze dni w temperaturze 18°C-20°C. 16L brzeczki w fermentorze 30L. Góra piany w najbardziej burzliwym fragmencie fermentacji kończyła się mniej więcej 12cm od pokrywy.

 

Ta warka fermentowała przez pierwsze dni w temperaturze 20°C-21,5°C. 18L brzeczki w fermentorze 30L. Góra piany w najbardziej burzliwym fragmencie fermentacji kończyła się mniej więcej 5-6cm od pokrywy. 

 

Ta warka fermentowała przez pierwsze dni w temperaturze 20°C-20,5°C. 17L brzeczki w fermentorze 30L. Góra piany w najbardziej burzliwym fragmencie fermentacji kończyła się mniej więcej 7-8cm od pokrywy. 

Edytowane przez rkkr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Hej przymierzam się do serii 3 piw na płynnych drożdżach fm55 "zielone wzgorze" chciałbym zacząć od NEIPA potem NZ IPA i potem moze jakaś DIPA na mieszance Ameryki i nz. Pytanie, czy robienie na drożdżach dedykowanych do NEIPA opłaca się robić inne piwa. Jeśli zasmaukuje w Vermoncie to pewnie na 3 warkę zrobię znowu neipe na innym przepisie, ale z NZIPA nie chciałbym rezygnować.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

 Witam. Chcę na ten sezon zakupić 2 fiolki drożdży płynnych FM dolnej fermentacji - fm 30 i fm 31. W tej chwili nie ma ich w sklepie Twój Browar (bo tam zazwyczaj zamawiam) i chyba w żadnym innym. Kiedy mniej więcej powinny być dostępne? Pojawiają się zazwyczaj mniej więcej w jednakowym czasie np na jesień? Wrzesień, czy bardziej Listopad, czy po prostu nie wiadomo kiedy będa i lepiej na nie nie czekać z robieniem zamówienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś wie jak to jest z tym "profil szczepu zbliżony do". Czy to faktycznie tylko zbliżone efekty smakowe, a same szczepy nie mają (nie muszą mieć) nic wspólnego ze sobą, czy raczej są to te same szczepy, np pozyskane z tych samych browarów, a określenie 'zbliżony do' jest pewnym asekuranctwem.

Zastanowił mnie szczep FM11 Wichrowe wzgórza, opisany jako podobny do WYEAST 1469 West Yorkshire Ale. Tylko Wyest deklaruje bardzo niskie odfermentowanie na tym szczepie 67-71% a FM 72-78%, czyli zakresy nawet się nie pokrywają.

Widzę trzy rozwiązania zagadki:

  • To zupełnie inne drożdże, zbliżone co najwyżej uzyskiwanymi aromatami.
  • Drożdże spokrewnione, np pozyskane z tego samego browaru, ale w różnych laboratoriach bo namnażaniu nie są identyczne.
  • Ten sam szczep drożdży, tylko jeden z producentów podaje błędne wartości odfermentowania lub testowali je w zupełnie innych warunkach - np drożdże mają skłonność do zatrzymania fermentacji w jakichś temperaturach.

No i teraz nie wiem, czy można FM traktować jako źródło tych samych szczepów, czy jeśli np. zależy mi na tym niskim odfermentowaniu powinienem kupić Wyest.

Pewnie najlepiej byłoby podzielić warkę na 2, zadać identyczne ilości drożdży od obu producentów i porównać efekty. Może ktoś już robił takie porównania, niekoniecznie w/w szczepów, ale też innych deklarowanych jako zbliżone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.