Skocz do zawartości

Fermentum Mobile -pierwsze polskie płynne drożdże piwowarskie


Ray

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Drożdże "gwoździe i banany" pracują pięknie od kilku dni. Tak jak ktoś już zauważył piana wytworzona podczas fermentacji - wyjątkowo obfita i długo się utrzymuje na powierzchni piwa. Start też bardzo szybki. Wykonałem starter kilka godzin przed zadaniem. Osiem godzin po zadaniu drożdże pracowały już na całego.

 

pzdr

Edytowane przez szymcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi już Grodziskie przefermentowało na FM51, startowały ok. 8-10 godzin (choć może i szybciej) a cała fermentacja (ok. 20 st. C) była dość chillout'owa, nie zauważyłem jakiejś wysokiej piany czy intensywnego bulkania czy nawet jakiegoś wyraźnie zaznaczonego startu fermentacji, tak totalnie na luzie, jakby te cukry zjadały jak na kolacji przy świecach a nie w fast foodzie mając 5 minut na posiłek ;).

 

Kolega robił starter? Zadawał bezpośrednio?

Ja w niedzielę nastawiłem, drożdże zadałem bezpośrednio i powiem szczerze, że jeszcze tak spokojnej fermentacji nie widziałem. Generalnie chyba trwa bo pokrywa wybrzuszona, woda się delikatnie przesuwa w rurce, ale piany prawie zero. No dziwnie to idzie, ale mam nadzieję, że będzie okej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi już Grodziskie przefermentowało na FM51, startowały ok. 8-10 godzin (choć może i szybciej) a cała fermentacja (ok. 20 st. C) była dość chillout'owa, nie zauważyłem jakiejś wysokiej piany czy intensywnego bulkania czy nawet jakiegoś wyraźnie zaznaczonego startu fermentacji, tak totalnie na luzie, jakby te cukry zjadały jak na kolacji przy świecach a nie w fast foodzie mając 5 minut na posiłek ;).

 

Kolega robił starter? Zadawał bezpośrednio?

Ja w niedzielę nastawiłem, drożdże zadałem bezpośrednio i powiem szczerze, że jeszcze tak spokojnej fermentacji nie widziałem. Generalnie chyba trwa bo pokrywa wybrzuszona, woda się delikatnie przesuwa w rurce, ale piany prawie zero. No dziwnie to idzie, ale mam nadzieję, że będzie okej :)

 

Czyli lepiej jest zrobić starter do tych drożdży. Skoro zadałeś je w niedzielę a dzisiaj mamy środę. Nawet u mnie suchary startują do 20h, oczywiście uprzednio uwodnione. Dziwne te drożdże z Fermentum Mobile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi już Grodziskie przefermentowało na FM51, startowały ok. 8-10 godzin (choć może i szybciej) a cała fermentacja (ok. 20 st. C) była dość chillout'owa, nie zauważyłem jakiejś wysokiej piany czy intensywnego bulkania czy nawet jakiegoś wyraźnie zaznaczonego startu fermentacji, tak totalnie na luzie, jakby te cukry zjadały jak na kolacji przy świecach a nie w fast foodzie mając 5 minut na posiłek ;).

 

Kolega robił starter? Zadawał bezpośrednio?

Ja w niedzielę nastawiłem, drożdże zadałem bezpośrednio i powiem szczerze, że jeszcze tak spokojnej fermentacji nie widziałem. Generalnie chyba trwa bo pokrywa wybrzuszona, woda się delikatnie przesuwa w rurce, ale piany prawie zero. No dziwnie to idzie, ale mam nadzieję, że będzie okej :)

 

Czyli lepiej jest zrobić starter do tych drożdży. Skoro zadałeś je w niedzielę a dzisiaj mamy środę. Nawet u mnie suchary startują do 20h, oczywiście uprzednio uwodnione. Dziwne te drożdże z Fermentum Mobile.

 

Znaczy fermentacja trwa, a przynajmniej tak myślę ;) Zadałem je właściwie z niedzieli na poniedziałek, a w poniedziałek wieczorem jakoś zaczęło się ruszać. Tylko, że bardzo niemrawo się rusza ;) Tak jak kolega wyżej pisał bardzo chlloutowa fermentacja ;) Jutro zrobię pomiar i zobaczę, co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ponieważ mam takie możliwości

przeprowadziłem badanie aby to sprawdzić. Wyniki w załączonym dokumencie.

Fajnie! No to teraz kolejne płynne drożdże na tapetę.

Na Wyeastach dwa razy się naciąłem (aptekę wychodowałem), od tej pory bez startera się nie bawię.

 

Żeby nie było OT to FM Bawarska dolina czekają na zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchodzilbym z rezerwa do wypowiedzi konkurencji na temat konkurencyjnego produktu tym bardziej, ze Wyeast nie ma szans sie tutaj obronic. Wyglada bowiem na to,ze zaniedbali edukacje jezyka polskiego oraz nie zarejestrowali sie na forum piwo.org :smilies:

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w czym problem, tu nie ma czego bronić, chłop zrobił badania i podaje co mu wyszło. Sam nigdy tego nie robiłem, ale może zweryfikuję je kiedyś, jak będę miał w rękach saszetkę wyeast - na co się nie zanosi, bo nie kupowałem drożdży od kilku lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując bacznie dyskusję w tym wątku na temat liczebności komórek drożdżowych w

opakowaniach różnych producentów zastanowiło mnie czy ktoś kiedyś zbadał ile

faktycznie komórek jest w saszetkach Wyeast. Ponieważ mam takie możliwości

przeprowadziłem badanie aby to sprawdzić. Wyniki w załączonym dokumencie.

Brakuje tu moim zdaniem porównania wyników z uzyskanymi za pomocą komory Thoma. Drożdże, szczególnie górnej fermentacji, mają bowiem tę właściwość, że lubią zbierać się w grupki a to oznacza, że jedna kolonia posiewu nie powstaje z jednej ale z kilku komórek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale w czym problem, tu nie ma czego bronić, chłop zrobił badania i podaje co mu wyszło. Sam nigdy tego nie robiłem, ale może zweryfikuję je kiedyś, jak będę miał w rękach saszetkę wyeast - na co się nie zanosi, bo nie kupowałem drożdży od kilku lat.

 

No dobrze, skoro uwazasz ze w pelni miarodajnymi sa anonimowe badania zamieszczone przez anonimowa osobe o niewiadomych kwalifikacjach na paczce niewiadomego pochodzenia to git. Dobrze, ze Amerykanie nie czytaja piwo.org bo Wyeast wlasnie zostal zdemaskowany a Ci latwowierni amerykanscy piwowarzy nadal beda zyc w blogiej nieswiadomosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tylko czytają, ale nawet piszą na piwo.org, mamy przynajmniej dwóch na forum :)

skoro uwazasz ze w pelni miarodajnymi sa anonimowe badania zamieszczone przez anonimowa osobe o niewiadomych kwalifikacjach na paczce niewiadomego pochodzenia

a zaznacz proszę, gdzie to napisałem? Napisałem, że podał co mu wyszło w badaniach i nie ma czego za bardzo komentować, póki nie zrobi się weryfikacji tych badań. Jakoś strasznie agresywnie do tego podchodzisz, na tym polega nauka, ktoś robi badania i podaje swoje wynik - póki ktoś nie zrobi podobnych i nie obali/potwierdzi teorii poprzednika, to nie ma dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tylko czytają, ale nawet piszą na piwo.org, mamy przynajmniej dwóch na forum :)

skoro uwazasz ze w pelni miarodajnymi sa anonimowe badania zamieszczone przez anonimowa osobe o niewiadomych kwalifikacjach na paczce niewiadomego pochodzenia

a zaznacz proszę, gdzie to napisałem? Napisałem, że podał co mu wyszło w badaniach i nie ma czego za bardzo komentować, póki nie zrobi się weryfikacji tych badań. Jakoś strasznie agresywnie do tego podchodzisz, na tym polega nauka, ktoś robi badania i podaje swoje wynik - póki ktoś nie zrobi podobnych i nie obali/potwierdzi teorii poprzednika, to nie ma dyskusji.

 

Napisales, ze nie ma czego tu bronic bo wyniki sa jednoznaczne. Dla mnie w normalnej grze rynkowej producent danego produktu ma prawo skomentowac/polemizowac z opiniami negatywnymi a tu tej szansy nie ma i nie bedzie mial.

 

O, 'agresywnie'. Dodaj jeszcze cos o hejtingu, kompleksach, zascianku zeby dopelnic czesto spotykanej argumentacji :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol naprawdę Lodzermensch? Napij się kawy i przeczytaj jeszcze raz swoje posty, rzucasz bezpodstawnymi oskarżeniami, a jak cię boli że nie ma tu przedstawicieli Wyeast to zaproś ich do dyskusji, choć wcale nie są potrzebni patrząc na to jak ich bronisz.

 

Te wyniki nie są miarodajne ale to każdy wie, bo trzeba było by je powtórzyć 100 razy na 100 próbkach, ale kogo na to stać? Nikt nie każe wierzyć na słowo w nie, ale też nikt nie pisze o oszustwie Wyeasta, więc nie wysnuwaj tak daleko idących wniosków. Ciekawe jednak jest to, że paczce którą miał kolega był tak różny wynik od tego co podają na opakowaniu, bo jednak 30 a 100 mln to duża różnica, trzeba poczekać, aż ktoś kiedyś powtórzy te badania.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol naprawdę Lodzermensch? Napij się kawy i przeczytaj jeszcze raz swoje posty, rzucasz bezpodstawnymi oskarżeniami, a jak cię boli że nie ma tu przedstawicieli Wyeast to zaproś ich do dyskusji, choć wcale nie są potrzebni patrząc na to jak ich bronisz.

 

Za to bezrefleksyjnych klakierow FM cala masa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny pokazujesz jaki masz poziom w swoich chamskich wypowiedziach. Gdzie my bronimy tu FM? Rozmawiamy o badaniu i Wyeast! Zakończ lepiej swój udział w tym temacie bo przegiąłeś, dla mnie idziesz do ignorowanych i powstrzymuję się żeby nie zniżyć się do twojej dennej klasy, którą nic nie reprezentujesz na tym forum, bo poleciałby by wyzwiska.

 

Adamsky to jest zrozumiałe też to zauważyłem na początku, dlatego traktuje to z przymrużeniem oka, mam nadzieje że użytkownik jeszcze wejdzie na forum i się wypowie, bo jak nie to raczej o kant d*** rozbić takie badanie. Tylko lepiej rzucać bezpodstawnymi oskarżeniami, zamiast dyskutować jak człowiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak napisał kolega adamsky.

 

A co do Ciebie undeath to jeszcze miesiąc temu jeździłes po kopiku za pomoca,cytuje 'bezpodstawnych oskarżeń' i broniles świętego prawa do krytyki. Jednak w tym temacie stosujesz inne standardy. Jest taki termin określający takie zachowania,nazywa się hipokryzja.Miłego ignorowania

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuj tych dwóch tematów bo nie mają nic wspólnego, zaczynasz naginać fakty tak by pasowała do twojej teorii i żebyś ty na ofiarę wyszedł. Gdzie ty tu konstruktywnie krytykujesz?

 

Jak nie wiesz jak jest to lepiej nie zabieraj głosu w pewnych sprawach. Nie oskarżyłem go bezpodstawnie, do tego moje słowa później potwierdziło kilka osób, nawet sam Kopyr potwierdził moje słowa. Co jak co ale o hipokryzje mnie nie oskarżysz na siłę. Dobra nie chce mi się z Tobą gadać, bo przecież zjadłeś wszystkie rozumy i jesteś bardzo biegły w stosunkach interpersonalnych, wiesz kto z kim i jakie układy ma i rozgryzasz wszystkie drożdżowe spiski... Kolejna nic nie warta gównoburza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do meritum:

Szukałem kilka tygodni/miesięcy wcześniej informacji o liczbie komórek i gdzieś na zagranicznych forach ktoś zamieszczał wyniki badań z których wynikało że w saszetce jest nawet nieco więcej niż podaje producent. Niestety nie mogę tego znaleźć, więc trudno to jakoś skonfrontować. Może to kwestia transportu, być może taka paczka po drodze poleży sobie na przykład w 50°C.

 

W każdym razie wydaje mi się że ocena praktyczna to jedyne co nam zostaje.

 

EDIT: skasowane to co nie dotyczyło drożdży

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując bacznie dyskusję w tym wątku na temat liczebności komórek drożdżowych w

opakowaniach różnych producentów zastanowiło mnie czy ktoś kiedyś zbadał ile

faktycznie komórek jest w saszetkach Wyeast. Ponieważ mam takie możliwości

przeprowadziłem badanie aby to sprawdzić. Wyniki w załączonym dokumencie.

 

Swietna robota!

Dla porównania zamieść jeszcze takie same testy/wyliczenia dla drożdży white labs i FM !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja napisze z praktycznegu puntu widzenia. Nie uzyje zadnych drozdzy plynnych bez startera. Zawiodlem sie na Wyeastach i White Labs.

Nie majac wyniku badan dla kazdej saszetki trzeba zakladac najgorsze, czyli zawsze robic starter. Co sprowadza wszytskie drozdzye plynne do tego samego poziomu - zrodla komorek do namnozenia i tyle. Ze skosu bedzie to 3 stopniowy starter i kolo tygodnia przygotowania, a z fiolki czysaszetki 1 stopniowy - okolo 2 dni.

 

Generalnie dyskusja o ilosci drozdzy jest czysto akademicka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.