Skocz do zawartości

Fermentum Mobile -pierwsze polskie płynne drożdże piwowarskie


Ray

Rekomendowane odpowiedzi

Skąd wzieliście te 3-4 miesiące ?

 

A kiedy były produkowane ? Przecież nie w październiku 2014 - zakładam, że lipiec/sierpień (może wcześniej), a może początek września - mało istotne - do daty końca listopada i tak jest min. 3 miesiące.

 

Lodzermensch, zgadza się, ale ja rozpatrywałem konkretny przypadek FM i ich opis, z którego wynikałoby, że do "terminu minimalnej trwałości" drożdży jest praktycznie w 100% tyle samo, co w dniu produkcji/pakowania do fiolek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to dość proste i jasno wynika to z zacytowanego FAQ. Producent zakłada termin minimalnej trawłości czyli termin w którym można zadać drożdże bezpośrednio (bo jest ich wtedy jeszcze sporo wedle producenta), zaś po tym terminie bezwzględnie wymagany jest starter. Proste. Drożdże zostały pragowane tuż przed wysylką do sklepów więc sobie policzcie ile to mniej więcej tygodni.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to dość proste i jasno wynika to z zacytowanego FAQ. Producent zakłada termin minimalnej trawłości czyli termin w którym można zadać drożdże bezpośrednio (bo jest ich wtedy jeszcze sporo wedle producenta), zaś po tym terminie bezwzględnie wymagany jest starter. Proste. Drożdże zostały pragowane tuż przed wysylką do sklepów więc sobie policzcie ile to mniej więcej tygodni.

 

Akurat nie traktowalbym tego co podaje producent na serio skoro radzi zeby 25 milardow komorek zadawac bezposrednio do brzeczki.

No chyba, ze te wszystkie kalkulatory ktore piwowarzy uzywali do liczenia potrzebnych populacji komorek drozdzowych do poprawnej fermentacji okazaly sie wieloletnia bzdura ;)

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to dość proste i jasno wynika to z zacytowanego FAQ. Producent zakłada termin minimalnej trawłości czyli termin w którym można zadać drożdże bezpośrednio (bo jest ich wtedy jeszcze sporo wedle producenta), zaś po tym terminie bezwzględnie wymagany jest starter. Proste. Drożdże zostały pragowane tuż przed wysylką do sklepów więc sobie policzcie ile to mniej więcej tygodni.

 

Wojtek, nie zrozumiałeś jednak o co mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, nie zrozumiałeś jednak o co mi chodzi.

 

A kawe już piłem ;)

 

Akurat nie traktowalbym tego co podaje producent na serio skoro radzi zeby 25 milardow komorek zadawac bezposrednio do brzeczki.

 

Oczywiście, też tego nie polecam. Z każdej saszetki Wyeast robię starter (nawet świeżej), chucham na zimne.

Z drugiej zaś strony piwo to taki duży starter, jest przy tym większy lag, ale piwo może wyjść z tego dobre, co pewnie producent już przetestował. Zresztą sam zadałem taką fiolkę bezpośrednio i piwo wyszło mi moim zdaniem świetne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie na krótką opinię:

 

drożdże wchodzą na rynek, piwowarzy je na pewno przetestują - myślę, że wnioski i tak wyjdą najwcześniej za kilka miesięcy, a takie konkretne to dopiero za rok albo jeszcze później. Jak ktoś będzie chciał to kupi, nie będzie chciał to kupi coś innego, albo będzie można się podzielić między sobą gęstwą. Spinanie się nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip Paprocki z FM będzie miał swój wykład na temat drożdży na Warszawskim Festiwalu Piwa. Myślę, że osobiście rozwieje część wątpliwości i będzie można go zapytać o szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą drożdże podlegają jakimś prawom autorskim? Niby żywe organizmy, więc nie. Ale z drugiej strony, ktoś je wyselekcjonował, zadbał o czysztość szczepu itd. Te nowe drożdze, to jakiś autorski wynalazek , owoc lat spędzonych w labolatorium, czy raczej drożdze znane wcześniej pod cudzoziemskimi markami, sprzedawane obecnie ze swoiskimi nazwami? A tak naprawdę ochronie prawnej podlegają nazwy właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drozdze nie sa patentowane jako zywe organizmy, ale w przypadku ingerencji w gen tego organizmu (czyli cos takiego jak GMO) podjeto juz pierwsza probe opatentowania o ktorej slyszalem. Przykladem jest hybrydowy szczep saison laczacy cechy Dupont i Brasserie Thiriez o ktorego patent stara sie firma Omega Yeast Labs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś czy rzeczywiście nie wysyłają? Bo może tylko nie poprawili w opisie :roll:

Trochę dziwne by to było, że wysyłają wszystkie pozostałe szczepy, a tego jednego nie...

 

Ja dzisiaj dostałem FM41 z alepiwo.pl, za kilka dni test ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi już Grodziskie przefermentowało na FM51, startowały ok. 8-10 godzin (choć może i szybciej) a cała fermentacja (ok. 20 st. C) była dość chillout'owa, nie zauważyłem jakiejś wysokiej piany czy intensywnego bulkania czy nawet jakiegoś wyraźnie zaznaczonego startu fermentacji, tak totalnie na luzie, jakby te cukry zjadały jak na kolacji przy świecach a nie w fast foodzie mając 5 minut na posiłek ;). Póki co piwko jeszcze stoi w fermentorze, zapach jest obłędny, drożdże ładnie zbite na dnie fermentora, trochę tego jeszcze pływa na powierzchni, więc przed rozlewem jakąś małą filtrację przez gazę będzie trzeba zrobić, żeby pozbyć się drobinek z powierzchni. Zobaczymy jak piwko się ułoży w butlach i nagazuje, ale póki co bardzo pozytywnie, na testy smakowe chwilę jeszcze poczekamy :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.