Skocz do zawartości

Fermentum Mobile -pierwsze polskie płynne drożdże piwowarskie


Ray

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkich "z żalami" zapraszam do tego wątku. Pozostałych proszę o merytoryczne wypowiedzi. Dziękuję.

WiHuRa, daruj sobie bycie policjantem, co? Nie przeczytałem tych 10ciu stron dyskusji, drożdże pojawiły się w ofercie, więc wyrażam swoją pierwszą opinię na temat produktu, który wg mnie jest drogi w stosunku do obecnych już na rynku. Jeśli o tym dyskutować nie wolno, to o czym wolno?

 

Nie wiem jak Wy, ale ja Wyeasta XXL spokojnie mogę zadać bez startera, czego nie można powiedzieć o tych drożdżach. Druga sprawa to fakt, że wybaczcie, ale dla mnie start po 12 h to już jest cholernie długi lag, skoro przy starterze mam w granicach 6ciu godzin. W 12 to się suchary wyrabiają.

 

Czyli starter trzeba robić i tak, a przy braku mieszadła różnica jest kolosalna. I dlatego tych drożdży po prostu nie kupię, skoro za 9 PLN więcej jest Wyeast XXL. Stąd mój wpis, jeśli dla kogoś jest to hejterka czy narzekanie, to chyba ma jakiś wewnętrzny problem.

 

Jeśli nie wolno dyskutować o ilości komórek drożdżowych, co w sumie jest jedną z podstawowych cech produktu, to o czym? O kolorze opakowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wolno dyskutować o ilości komórek drożdżowych, co w sumie jest jedną z podstawowych cech produktu, to o czym? O kolorze opakowania?

O ilości komórek też możesz dyskutować, ale pod warunkiem że uznasz ją za odpowiednią. :)

 

 

Ja jestem ciekaw opinii ludzi którzy zadadzą te drożdże bez startera. Non stop się powtarza na forum jak ważna jest ilość drożdży i ich kondycja, a tu nagle okazuje się że 20% optymalnej ilości też będzie spoko. ;)

 

EDIT: Oczywiście niczego nie przesądzam, ostatnio fiolka WLP przefermentowała mi prawidłowo pomimo tego że była na granicy terminu ważności, więc żywych też na pewno było spooooro poniżej optymalnej.

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiają się już w alepiwo.pl

 

Jutro będą w sprzedaży. Info ze strony:

Z radością informujemy, że długo wyczekiwane drożdże Fermentum Mobile już od jutra tj. 27-09-2014 będą w sprzedaży.

Na początek oferujemy sześć szczepów, ale jak zapewnia producent ilość dostępnych szczepów sukcesywnie będzie się powiększa.

 

Powoli warto by było zacząć opisy drożdży w dziale Charakterystyki. Zacząłem od Białych walonków.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z fejsa Esencje Smaku:

 

Fermentum Mobile od dziś kurierem i stacjonarnie!

W naszej ofercie pojawiły się kolejne dwa szczepy drożdży - FM11 Wichrowe wzgórza polecane do piw angielskich oraz FM42 Stare nadreńskie do Alta i Kolsha.

Od dziś rozpoczynamy również wysyłkę fiolek z tą drogocenną zawartością, w specjalnie przygotowanych opakowaniach chroniących przed nadmierną temperaturą. Osobom z Trójmiasta polecamy jak zwykle odbiór osobisty - od ręki i bez dodatkowych kosztów w naszym sklepie stacjonarnym w Sopocie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Fermentum Mobile na stronach naszego sklepu:

http://esencjesmaku....rozdze-piwne/84

 

10710672_857994294220325_3068438925376084961_n.jpg?oh=f9c29376e156440f83ce0a6f66ea6653&oe=548C5ADC&__gda__=1421580397_042b79b3d42fa23fcc3742f406cb4aac

Edytowane przez Usiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o czym w takim razie dyskutować wolno? Bo jak rozumiem poruszane tu tematy o: dostępności produktu, dacie premiery w kraju, cenie, ilości komórek, doborze szczepów, polityce informacyjnej firmy, czy kwestii wpływu pojawienia się nowych drożdży na rynku na dostępność zagranicznych, dyskusjami merytorycznymi być z definicji nie mogą, co najwyżej to wylewaniem żali i zwykłą hejterką...

Tutaj dyskutować wolno tylko o tym, co nikogo nie urazi i z czym się wszyscy zgodzą.

Czyli najlepiej o pogodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o czym w takim razie dyskutować wolno? Bo jak rozumiem poruszane tu tematy o: dostępności produktu, dacie premiery w kraju, cenie, ilości komórek, doborze szczepów, polityce informacyjnej firmy, czy kwestii wpływu pojawienia się nowych drożdży na rynku na dostępność zagranicznych, dyskusjami merytorycznymi być z definicji nie mogą, co najwyżej to wylewaniem żali i zwykłą hejterką...

Tutaj dyskutować wolno tylko o tym, co nikogo nie urazi i z czym się wszyscy zgodzą.

Czyli najlepiej o pogodzie.

Masz jeszcze jedna opcje. Mozesz po prostu nie czytać i nie komentować. Przymusu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj dyskutować wolno tylko o tym, co nikogo nie urazi i z czym się wszyscy zgodzą.Czyli najlepiej o pogodzie.

Albo o konkretnych efektach fermentacji, a nie o wszystkim innym. Jeśli sobie życzysz Jake to możesz mnie nazwać żydem, gejem, transwestytą, feministą, homofobem, itd, a politykę zostaw w miejscu gdzie światło nie dochodzi. No k...... mać myślisz że możesz lawirować pomiędzy poprawnością wypowiedzi, a tym co na prawdę masz na myśli ? Ja się z tym nie zgadzam i jak myślę to większość ludzi na forum też się nie zgadza. Sory za OT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodano sklepy: http://www.fermentum-mobile.pl/oferta-2/gdzie-kupic/ wszędzie cena 27 zł, szkoda tylko że 6 szczepów wszędzie jest... Osobiście liczyłem na grodziskie, ale skoro ich nie ma to się chwilowo wstrzymuje do sezonu dolniaków z ich zakupem... Mam nadzieje że Bohemska rapsodia do tego czasu już będzie, jak nie to wypróbuje Bawarską Dolinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe a jednak są http://esencjesmaku.pl/pl/p/Drozdze-piwowarskie-plynne-FM51-Grodzie-debowe-30-ml/474 nie sprawdziłem tego sklepu ;) To teraz trzeba powiedzieć szkoda, że nie ma ich w reszcie sklepów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to normalne, że daty przydatności są tak krótkie czy tylko w przypadku pierwszego wypustu tak będzie?

http://www.browar.bi...ozdzie_i_banany

 

"Data ważności najstarszej partii drożdży przechowywanej w naszej chłodni: 24-11-2014"

 

Jeżeli rozpatrywać półroczny termin to po ponad 4 miesiącach nie za wiele jest tych komórek w fiolce tym bardziej biorąc pod uwagę ich ilość początkową.

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy sięgnać do FAQ aby znaleźć odpowiedź na wasze pytanie:

 

http://www.fermentum-mobile.pl/baza-wiedzy/faq/#toggle-id-17

 

Podana na nakrętce fiolki data określa tzw. termin minimalnej trwałości. Oznacza to iż w tym okresie, właściwie przechowywane drożdże zachowują swą pożądaną żywotność i wszystkie parametry. Nie oznacza to iż po upływie tego terminu drożdże nie nadają się do użycia. Są one nadal zdolne do przeprowadzenia fermentacji jednak piwowar musi zdawać sobie sprawę iż wraz z upływem czasu część komórek w fiolce obumiera i ich liczebność zmniejsza się. W praktyce posiadając fiolkę drożdży „po terminie” bezwzględnie należy wykonać starter drożdżowy aby zapewnić szybki i udany start procesu fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest odpowiedz, ta sama zasada dotyczy wszystkich drozdzy plynnych.

Koledze chodzilo o dlugosc zycia produktu ("wykorzystac do")

 

Wiec Fermentum mobile ma ok 4 miesiace tak jak wynika z wyliczen opartych na koncowej dacie waznosci.

Taka sama date przydatnosci podaje White Labs (tzw shelf life) rowniez 4 miesiace

 

Natomiast Wyeast shelf life wylicza dla swojego produktu 6 miesiecy (aktywatory).

 

Wydaje sie zatem, ze Wyeast jest produktem najbardziej przyjaznym piwowarom - z najwieksza iloscia komorek w paczce i z najdluzsza zywnotnoscia drozdzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle rozumuje, ale załóżmy, że obecna partia była "wyprodukowana" powiedzmy w lipcu/sierpniu 2014.

Z opisu przytoczonego przez Ciebie Wojtku wynika, że data podana w sklepach internetowych czyli 24-11-2014 jest to tzw: "termin minimalnej trwałości" czyli, że:

"właściwie przechowywane drożdże zachowują swą pożądaną żywotność i wszystkie parametry"

 

Ok, super. Teraz pytanie: jakim cudem drożdże od dnia produkcji do "terminu minimalnej trwałości" zachowują "pożądaną żywotność i wszystkie parametry" skoro mijają jakieś 3-4 miesiące (albo nawet mniej - nieistotne)? Czy to znaczy, że drożdże w fiolkach żyją sobie do "terminu minimalnej trwałości" jak na wakacjach i żadne nie padają, a po tej dacie już padają, bo przecież:

"Nie oznacza to iż po upływie tego terminu drożdże nie nadają się do użycia. Są one nadal zdolne do przeprowadzenia fermentacji jednak piwowar musi zdawać sobie sprawę iż wraz z upływem czasu część komórek w fiolce obumiera i ich liczebność zmniejsza się."

 

Chyba, że producent zakłada, że w dniu produkcji w fiolce jest dużo więcej komórek, niż deklarowane 30 mld po to żeby około daty tzw. "terminu minimalnej trwałości" zapewnić te 30 mld, a potem ta ilość po prostu dalej się zmniejsza?

 

Nie wiem czy dobrze rozumuje, ale tak trochę podpowiada logika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle rozumuje, ale załóżmy, że obecna partia była "wyprodukowana" powiedzmy w lipcu/sierpniu 2014.

Z opisu przytoczonego przez Ciebie Wojtku wynika, że data podana w sklepach internetowych czyli 24-11-2014 jest to tzw: "termin minimalnej trwałości" czyli, że:

"właściwie przechowywane drożdże zachowują swą pożądaną żywotność i wszystkie parametry"

 

Ok, super. Teraz pytanie: jakim cudem drożdże od dnia produkcji do "terminu minimalnej trwałości" zachowują "pożądaną żywotność i wszystkie parametry" skoro mijają jakieś 3-4 miesiące (albo nawet mniej - nieistotne)? Czy to znaczy, że drożdże w fiolkach żyją sobie do "terminu minimalnej trwałości" jak na wakacjach i żadne nie padają, a po tej dacie już padają, bo przecież:

 

 

Nie wiem jak jest w FM ale odpowiem Ci na Twoje pytanie w oparciu o White labs (podobnie maja w fiolce).

W takiej fiolce oprocz drozdzy znajduja sie inne skladniki np. drozdzowe pozywki. Budowa odpowiednich skladnikow wspierajacych drozdze powoduje, ze proces ograniczania populacji drozdzowej jest znaczenie spowolniony. Przyjmuje sie, ze w 30dniowej fiolce zywotnosc drozdzy wynosi ok 85%, jest to bardzo wysoki poziom zywotnosci biorac pod uwage np zywotnosc miesiecznej gestwy - drozdze w takiej gestwie maja wowczas zywotnosc ok 50%. Z czasem jednak skladniki spowalaniajace proces wymierania komorek drozdzow wyczerpuja sie i wtedy nastepuje bardzo przyspieszony proces ich umierania. Dlatego wlasnie fiolki/saszetki maja swoje terminy waznosci wyliczone mniej wiecej w oparciu o wspomiane procesy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wzieliście te 3-4 miesiące ?

 

Chodzi o okres pomiedzy data produkcji a data przydatnosci do spozycia.

CP podaje date przydatnosci do spozycia dla FM 24.11.2014, przyjmujac 4 miesiace tak jak ma WLP drozdze byly wyprodukowane w lipcu badz maja po prostu krotszy okres przydatnosci z innych wzgledow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.