Skocz do zawartości

Fermentum Mobile -pierwsze polskie płynne drożdże piwowarskie


Ray

Rekomendowane odpowiedzi

A zmieniając temat...

 

:okey:

 

Właściwie to już miałem chrapkę na 2 szczepy angielskie i 1 szczep szkocki, ale już ruszam z warzeniem i musiałem kupić jakieś drożdże więc pewnie dopiero za rok. Ale z oferty FM na pewno skorzystam już na sezon lagerowy - na pewno Bohemaska rapsodia.

Później w ruch pójdą drożdże do Grodziskiego, jakiś neutralny szczep - może Kłosy Kansas, i na pewno drożdże do Witbiera - Białe Walonki. A jak dam jeszcze radę to kupię drożdże pod Saisona - Odkrycie sezonu.

 

Gdyby FM wystartowało wcześniej i kupiłbym wspomniane drożdże do ales to suma sumarów przez sezon przetestowałbym 8-9 z 15 szczepów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem "Pagórki" (podobnio odpowiednik Ardennes) i nie zrobiły na mnie najlepszego wrażenia, jeżeli chodzi o profil. Ale na razie sobie daruję z innego powodu, suchary wyczerpują 95% mojego zapotrzebowania a na pozostałe 5% FM nie ma propozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że drożdże do grodzisza będą się cieszyły niezłym powodzeniem. Sam też je z pewnością wypróbuję - tylko pod koniec zimy albo wiosną, bo grodziskie na lato, to świetna opcja. ;)

Ciekawi mnie właśnie jaki profil dają Odkrycie sezonu. Ze specyfikacji wynika, że chyba będzie im bliżej do WY3711 niż WY3724.

W sezonie 2014/2015 będzie co testować, trzeba będzie ogarnąć trochę sprzęt do tego czasu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak w praktyce, ja już jutro działam i nie ukrywam, że chyba będzie to jedna z najbardziej wyczekanych warek a jak ktoś chce gęstwę, to ok czwartku, piątku mogę się podzielić :-)

 

post-6032-0-96642100-1409933724_thumb.jpg

 

post-6032-0-31566600-1409933729_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres temperatur dla 'szkockich' szczepów

 

FM 12 : 18-22°C

WY1728: 13-24°C

WPL028: 18-21°C (Does not ferment well less than 16°C)

 

Albo to inne szczepy albo producenci inaczej definiują 'optymalny zakres temperatur'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ofercie Whitelabs/WLP nie ma zadnego innego szczepu dedykowanego do szkockich styli.

Jesli jest w tym wypadku blad (faktycznie porownujac ten przypadek budzi troche watpliowsci, akurat w przypadku szkotow i irish przyjalem za pewnik ze to sa odpowiedniki jednych dostepnych komercyjnie szczepow bo innych nie ma ) tzn ze uzyli jakiegos brytyjskiego szczepu, ktory charakterystyka odpowiada szkockim stylom. Jesli ktos jeszcze cos znalazl to piszcie, tabelke mozna uaktualniac i wrzucic w pliki do sciagniecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było. Większa szansa że świeże i w lepszej kondycji będą te z FM niż te które przyjechały z drugiego końca świata i były trzymane przez sklepy.

 

Akurat to nie jest wyznacznikiem... FMy też są (będą) trzymane przez sklepy.

Przesyłki z za wielkiej wody miałem niekiedy tydzień po wysyłce, z czego już po 3 dniach od nadania były w kraju. Samoloty jednak dość szybkie są (oczywiście nie

generalizuję że każda przesyłka jest na miejscu po paru dniach).

Niekiedy to się czeka na towar ze sklepów rodzimych po kilka dni - mówię o czasie wędrówki paczki nie kompletowania zamówienia w samym sklepie. Do tego dochodzą oczywiście warunki transportu i to raczej będzie sprawa najistotniejsza...

Oczywiście i tu i tu nie można generalizować, ale zdarzyło mi się w zimie, gdzie jest na dworze jednak chłód, dostać w paczce popłyniętą czekoladę. Która oczywiście w takim stanie do paczki nie trafiła. Nie popłynęła, ale idealnie przyjęła kształt maskotki pod nią obecnej :)

 

Pokazuje to tylko jakie mogą być warunki przechowywania paczek przez naszą sieć dystrybucji.

 

Nie generalizujmy, że ze stanów to od razu produkt stary, a u nas dostaniemy jeszcze świeżością pachnący chlebek... Nie te czasy że był dostępny jedynie transport oceaniczny i na list z jameryki, czekało się tygodniami/miesiącami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większą szansę to możesz mieć w totolotku, jak zamiast jednego kuponu wyślesz dwa ;) Ja tam przy zakupach drożdży płynnych opieram się na dacie produkcji, którą podaje sklep. Jak jej nie podaje, to odpada u mnie w przedbiegach. Jak na razie są dwie możliwości zakupu świeżych drożdży. Pierwsza to czekać na świeżą dostawę w sklepie i mieć nadzieje, że sprowadzą to co akurat chcesz. Druga to organizowane niegdyś zapisy na drożdże. Brałem w takiej udział w TB i otrzymałem dwa szczepy Wyesta z datą produkcji chyba trzy tygodnie wcześniejszą. Bardzo żałuje, że żaden sklep już tego nie robi - taki argument bardziej mnie przekonuje niż kilka złotych różnicy w cenie. Nie sądzę natomiast, że cokolwiek się w tej kwestii zmieni po wejściu na rynek FM - w dalszym ciągu sklep nie zrobi większego zamówieni, dopóki nie wyprzeda większości fiolek, które już ma na stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce. Tam gdzie pracuję - akurat jestem dość blisko z działem zaopatrzenia - zasada jest prosta: zakupy w kraju to zawsze szybsza procedura i brak konieczności trzymania dużych zapasów w porównaniu z importem z drugiego końca świata.

 

EDIT: I zapewniam, że chodzi o coś więcej niż czas przelotu samolotem. :)

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

EDIT: I zapewniam, że chodzi o coś więcej niż czas przelotu samolotem. :)

 

Owszem :) Zdaję sobie z tego sprawę. Ale rysuje obraz, że nie wszystko co blisko, to szybko i nie wszystko co z daleka to długo. Po prostu nie można generalizować i jednoznacznie stwierdzić że jak krajowa produkcja to od razu musi być najświeższa. Na to wpływa wiele czynników, łącznie z mentalnością ludzką...

 

To wszystko. A jak będzie z tym konkretnym produktem czas pokaże.

Oby było dobrze, wszystkim marudom, łącznie zemną, na złość. Ale znając trochę realia... hm no pożyjemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie pojawiła się instrukcja użycia drożdży FM. W fiolce jest około 25-30 mld komórek.

http://www.fermentum-mobile.pl/wp-content/uploads/2014/02/instrukcja-uzycia-drozdzy-fermentum-mobile.pdf

Uzupełnione zostało też FAQ:

http://www.fermentum-mobile.pl/baza-wiedzy/faq/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.