Skocz do zawartości

Fermentum Mobile -pierwsze polskie płynne drożdże piwowarskie


Ray

Rekomendowane odpowiedzi

przecież tam są same górniaki, także na nie sezon dopiero się zacznie - przynajmniej u mnie. Przypuszczam też, że cena nie będzie odbiegać od Wyeast'ów czy WLP, ale przynajmniej będą świeże.

 

[edit]

dodam jeszcze, że w autorze nazw szczepów odezwała się chyba dusza poety :P

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co narzekać, bardzo dobrze się dzieje, że konkurencja się robi na rynku. Nazwy tylko mniej profesjonalne od importowanych szczepów, o ile mniejszy szacunek będzie czuł do piwowarstwa ktoś, kto zobaczy w lodówce słoiczek z napisem "O czym szumią wierzby" zamiast np. Belgian Ardennes 3522.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co narzekać, bardzo dobrze się dzieje, że konkurencja się robi na rynku. Nazwy tylko mniej profesjonalne od importowanych szczepów, o ile mniejszy szacunek będzie czuł do piwowarstwa ktoś, kto zobaczy w lodówce słoiczek z napisem "O czym szumią wierzby" zamiast np. Belgian Ardennes 3522.

 

Wydaje mi się, że te nazwy wynikają z ewentualnych problemów prawnych jakie mogłyby wyniknąć przy nazewnictwie podobnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jakiej formie będą sprzedawane te drożdże - skosy, płynne w saszetkach, płynne w probówkach/fiolkach. Jeżeli skosy, to powinny być tańsze, jeżeli płynna hodowla, to nie koniecznie.

Płynne w probówkach 50ml.

Ale Leszczu, skoro w USA Wyesty czy White Labsy kosztują w przeliczeniu ok. 20zł to ile mogą kosztować drożdże wyprodukowane u nas i sprzedawane na własnym podwórku?

Edytowane przez Ray
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jakiej formie będą sprzedawane te drożdże - skosy, płynne w saszetkach, płynne w probówkach/fiolkach. Jeżeli skosy, to powinny być tańsze, jeżeli płynna hodowla, to nie koniecznie.

Płynne w probówkach 50ml.

Ale Leszczu, skoro w USA Wyesty czy White Labsy kosztują w przeliczeniu ok. 20zł to ile mogą kosztować drożdże wyprodukowane u nas i sprzedawane na własnym podwórku?

 

Wielkość laboratorium ma tez duże znaczenie. Ale okolice 20zł moim zdaniem to i tak bardzo dobra cena. Jesli bedzie szansa kupic drozdze prosto od producenta, wtedy nie trzeba będzie bawić się w startery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w USA Wyesty czy White Labsy kosztują w przeliczeniu ok. 20zł to ile mogą kosztować drożdże wyprodukowane u nas i sprzedawane na własnym podwórku?

Jak się można przekonać, na podstawie cen innych produktów, wcale nie musi być taniej. W USA akurat sporo rzeczy jest tańsze (np energia) i nie ma takich horrendalnych podatków :D ale to jest jałowa dywagacja, pożyjemy zobaczymy.

chyba widziałem te drożdże w praktikerze

W tym na Krakowskiej? w jakiej były cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem testerem drożdży z Fermentum Mobile, jednym z testerów. Dostałem od nich dwa szczepy do piw belgijskich (klasztorna medytacja i arednny, któych w ofercie nie widzę). Ostatnio zostały rozdane próbki do lagerów, tych nie brałem bo nie mam warunków, żeby dobrze przeprowadzić fermentację przeprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem testerem drożdży z Fermentum Mobile, jednym z testerów. Dostałem od nich dwa szczepy do piw belgijskich (klasztorna medytacja i arednny, któych w ofercie nie widzę).

No to tłumacz się co Ci z tych drożdżaków wyszło :) Zawsze możesz też podzielić się gęstwą (chyba że regulamin testów tego zabrania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem testerem drożdży z Fermentum Mobile, jednym z testerów. Dostałem od nich dwa szczepy do piw belgijskich (klasztorna medytacja i arednny, któych w ofercie nie widzę).

No to tłumacz się co Ci z tych drożdżaków wyszło :) Zawsze możesz też podzielić się gęstwą (chyba że regulamin testów tego zabrania)

Daj mi moment. Przeglądam zapiski. Zaraz napiszę coś szerzej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze piwo przeferrmentowane drożdżami - Ardennes - BGSA - fermentacja była super burzliwa, uciekły z wiadra. Odfermentowanie z 18 do 3.

Fermentacja w 20 stopniach. PIwko wyszło dość mocno owocowe i przyprawowe, ale dawno nie piłem, a wiadomo, że takie piwo powinno poleżeć, aż chyba zaraz sięgnę po butelczynę :) Cechy belgijskie moim zdaniem na wyższym poziomie niż przy drożdżach suchych.

 

Dubbel na gęstwie wyszedł znakomity moim zdaniem, niestety na cichej coś złapał i poszedł w kanał. Mocccno przyprawowy, owoce, Belgia ;) Słabiej te drożdże spisały się w Belgian IPA. Moim zdaniem nie nadają się zbytnio do tego typu piw.

 

Klasztorna Medytacja.

Powtórka Dubbla. Dwa miesiące po butelkowaniu, moim zdaniem naprawdę dobre piwo. Akcenty belgijskie dość mocno zaznaczone. Niestety coś dojadły w butelkach i występuje gushing. Odfermentowanie z 17 do 3.5.

 

W wędzonym witbierze wyszło niewiele Belgii. W ogóle dziwnie wyszedł ten eksperyment, także zbytnio nie będę się rozpisywał :) W każdym razie piwo nie dostało się do finału w Szczecinie :) W sumie się nie dziwię :)

 

Aktualnie te drożdże pracują nad Quadruplem. Fermentacja w temp. ponad 20 stopni. Moim zdaniem efekty są bardzo obiecujące. Zeżarły jak dotąd z 25.5 do 5.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem testerem drożdży z Fermentum Mobile, jednym z testerów. Dostałem od nich dwa szczepy do piw belgijskich (klasztorna medytacja i arednny, któych w ofercie nie widzę).

No to tłumacz się co Ci z tych drożdżaków wyszło :) Zawsze możesz też podzielić się gęstwą (chyba że regulamin testów tego zabrania)

Coś nie coś opisałem. Co do gęstwy, to ode mnie raczej się nie da, bo Ardenny już dawno w kanalizacji, a Klasztorna Medytacja pracuje nad Quadruplem i myślę, że po robocie będą już dość mocno zmęczone. Pewnie ktoś z gdańskich stron też opiszę wrażenia. Spróbuj tam ponowić pytanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.