Jump to content

Drożdże do refermentacji

Mat7
 Share

Recommended Posts

Pytanie odnoście refermentacji: Od 3 miesięcy stoi w piwniczce na cichej pełny fermentor stouta. Z okazji nowego sezonu pasowało by to rozlać i dać trochę świeżych drożdży w celu nagazowania, lecz w lodówce pozostały tylko drożdże Gozdawa do pszenicy. Czy mogę je dać bez uzyskania niechcianych aromatów, a jeśli tak to ile na 25 litrów piwa?

Nie wiem jak zachowają się konkretne piwne szczepy. Ale butelka wina nawet 14% potrafi zacząć pracować po 3 latach po dodaniu cukru i nie jest to jakiś wielki wyczyn. To moje doświadczenia osobiste.

Czytałem że taki proces występował nawet w 30 letnich butelkach wina.

A jak pisałem już tu w jakimś wątku, oglądałem program w TV gdzie odtwarzali piwo z drożdży znalezionych w jakiejś Azteckiej świątyni, drożdże pochodziły z skamielin pozostałych po produkcji tamtejszego piwa - podawano to piwo ochotnikom składanym w ofierze, gdy tracili ochotę oddać życie.

Nie wiem jak zachowają się konkretne piwne szczepy. Ale butelka wina nawet 14% potrafi zacząć pracować po 3 latach po dodaniu cukru i nie jest to jakiś wielki wyczyn. To moje doświadczenia osobiste.

Czytałem że taki proces występował nawet w 30 letnich butelkach wina.

A jak pisałem już tu w jakimś wątku, oglądałem program w TV gdzie odtwarzali piwo z drożdży znalezionych w jakiejś Azteckiej świątyni, drożdże pochodziły z skamielin pozostałych po produkcji tamtejszego piwa - podawano to piwo ochotnikom składanym w ofierze, gdy tracili ochotę oddać życie.

Urzekła mnie ta historia, moje portery po 3 miesiącach fermentacji nagazowały sie w butelkach bez dodatku drożdży do refermentacji

• 5 years later...