Skocz do zawartości

Prawdopodobnie wadliwy refraktometr


adamsky

Rekomendowane odpowiedzi

Piszecie tu o drobnych różnicach wskazania refraktometru. Ja mam problem poważniejszy: Nabyłem właśnie refraktometr i pokazuje mi zupełne cuda. Najdziwniejsze jest to, że dopóki sprawdzam go na wodzie, czystej bądź z cukrem, wszystko wydaje się być OK. Odczyty spławika i refraktometru są porównywalne. Problem zaczyna się gdy mierzę brzeczkę, czy raczej piwo przed rozlewem (brzeczki nastawnej jeszcze nie mierzyłem, bo nie warzyłem jeszcze po zakupie).  Balingometr pokazuje 4 Blg a na refraktometrze widnieje jak byk 9,5 brixów.

Czegoś nie wiem czy kupiłem chłam? 

 

... 

Temat był wiele razy poruszany  ;) Wystarczyło poczytać o refraktometrze  ;)

 

Nie chłam tylko trzeba zrobić korektę Brix refraktometru za pomocą tego kalkulatora: http://www.piwo.org/files/file/48-kalkulator-wskazan-refraktometruxls/ 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plaga z tym refraktometrami. To już bliża się do problemów "rurka mi nie bulka".

Są coraz tańsze i dlatego pytania 'nie bulga brix' są smutne. Jest jeszcze coś takiego jak ekstrakt pozorny... Sprawa jest prosta: do zadania drożdży refraktometr idealny a potem już tylko spławik (takie laiki jak np ja).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Plaga z tym refraktometrami. To już bliża się do problemów "rurka mi nie bulka".

Serdecznie Ci dziękuję za przejrzystą i wyczerpującą odpowiedź. 

 

I tak grzecznie Ci odpisał, po pierwsze primo - Twój wyimaginowany problem został już rozłożony na atomy na tym forum, po drugie primo ultimo odpowiedź dostałeś post wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.