Skocz do zawartości

Czym czyscic garnek ze stali nierdzewnej


amorph

Rekomendowane odpowiedzi

Pozyczam do warzenia garnek z zaprzyjaznionej restauracji i jest on dosc upierdzielony na zewnatrz. Chcialbym tym razem w ramach wdzieczności oddac go wyczyszczonego. Wiecie moze czym mozna usunac taki tlusty, przypalony nalot ze stali nierdzewnej? Mam NaOH i zastanawiam sie czy moze byc do tego uzyteczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pracuję w kuchni, i my takie gary okresowo czyscimy zwykłym proszkiem IZO. Trzeba się trochę oszorować, ale na końcu wyglądają pięknie. No i taki proszek kosztuje grosze.

 

Można się też bawić czymś takim, ale strasznie smierdzi, trzeba używać rękawiczek i jest cięższy do dostania http://sklep.itax.net.pl/mobile/pl_PL/p/VOIGT-BRUDPUR-VC-242-1l./379?utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2014-09&utm_content=379#nclid=8456a62cb3e21a02e5e21cafff6e5ec8

Edytowane przez RobertJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie chcialbym pojsc na latwizne i nie szorowac tylko wstawic do jakiegos roztworu a pozniej oplukac.

 

Karkan tam sa porady do czyszczenia czystych sprzetów. Na upierdolony nie pomoga.

Edytowane przez elroy
Bardzo proszę bez wulgaryzmów !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z rysowaniem powierzchni przy tym proszku? Ciagle zastanawia mnie to NaOH bo przeciez wszysko co organiczne rozpuszcza bez problemu. Tylko nie wiem jak z ta stalą czy nie przebarwi jej...

Edytowane przez amorph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kiedys kupilem zajebisty spray do piekarnika w lidlu. Tylko ze to chyba nie jest stala pozycja w sklepie. Jutro sprawdze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy sprzedał mi patent na czyszczenie mocno zabrudzonych powierzchni za pomocą pianek, płynów i tym podobnych. Ja akurat wykorzystuję to do czyszczenia szyby kominkowej, ale można każdą inną powierzchnie. Wcześniej wydawałem majątek na pianki i inne boskie wynalazki - także taką jak wskazał amorph i starczała na trzy, góra cztery mycia. Obecnie kupuję najtańszy psikacz w Castoramie i czyszczenie to teraz mały Pikuś. Dodam, że czyszczę szybę nie rzadziej niż co dwa dni, zwykle codziennie, więc nie była ona nigdy specjalnie zabrudzona.

 

Po nałożeniu środka "X" na powierzchnię "Y", należy używać zwykłego pędzla do, powiedzmy szorowania, aż do całkowitego oczyszczenia powierzchni. Być może, jak masz straszenie zapyziały gar, to trzeba by ten brud rozmiękczyć jakimś środkiem do czyszczenia stali nierdzewnej, a dopiero później przystąpić do właściwej fazy oczyszczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środki np. w spryskiwaczach przeznaczone do usuwania do tłuszczu, czy przypaleń dostępne w biedronkach i lidlu sprawdzają się świetnie w takich sytuacjach. Osobiście uważam, że biedronkowe preparaty mniej śmierdzą, ale wszystkie są agresywne - sugerował bym założyć rękawiczki podczas używania. Wystarczy spryskać/polać, zaczekać kilka minut, a zabrudzenia schodzą przy użyciu gąbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do czyszczenia różnych tłustych, przypalonych i tym podobnych używam sody kaustycznej, którą normalnie używam do czyszczenia sprzętu warzelnego.

 

Np. filtr aluminiowy z pochłaniacza kładę w wannie, polewam wodą i posypuję NaOH, zostawiam na chwilę pędzelkiem przecieram i spłukuję wodą. I już :)

 

O rękawicach, okularach i zdrowym rozsądku to tak przy okazji wspomnę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeżeli masz gar z nierdzewki to możesz go włożyć do sody kaustycznej tylko że musi być ona wrząca tzn. do gotującej się wody delikatnie wsypujesz sodę kaustyczną musisz uważać bo proces jest bardzo gwałtowny aż kipi chlapie oraz wydziala się opar który w zamkniętym pomieszczeniu bez maski ciężko ogarnąć "dusi", jak tylko troszku się uspokoi wkładasz gar do tego ważne że po wyjęciu szybko opłukać osad bo inaczej zostaną zacieki i musiałbyś robić od nowa. My tak czyściliśmy kuchnie w dużych restauracjach aha i nie stężenie 2-3% tylko sypiesz dużo sody. Może pomoże.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

O, jakie wykopaliska ;-)

Ale zawsze mogę coś dorzucić, używam nałogowo spraya o nazwie MEGLIO, co prawda to nie to samo co było 8 lat temu, jak preparat poznałem, ale dalej jest w domu niezastąpiony, daje radę takim historiom jak odchody pająków, szyby kominków, nawet zapuszczone, wszelkie tłuszcze- włącznie z plamami na ubraniach ;-) A jeśli chodzi o garnek, to jak jest możliwość to ja bym go zamoczył w gorącym roztworze nadwęglanu sodu... tak, tego samego ;-) proporcje takie jak standardowo, 1 łyżeczka na litr wody. Nadwęglan w myciu, wg moich doświadczeń jest lepszy od sody kaustycznej, nawet butelki lepiej mi domywał niż soda, zalewam gorącym, odstawiam na dzień i po sprawie. Przypalone gary też domywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak sprawdzi się to na garnku, ale posiadam nierdzewny termos. Kiedyś go niedomyłem i speśniał. Niczym nie dało się pozbyć smrodu grzyba z zawora i wnętrza więc wiele nie myśląc użyłem Oxi one. Kończył już mu się termin, warek nie przewidywałem, więc nie wiele myśląc wsypałem do środka i nalałem wrzątku. Obróciłem do góry nogami i po chwili pod ciśnieniem zaczęła wypływać z termosu czarna woda. Po pół godzinie otwarłem termos i moim oczom zamiast starego zaśniedziałego wnętrza pokrytego nalotem z herbaty ukazała się nówka sztuka nieśmigana ;) Serio niczego lepszego i bezwysiłkowego do nierdzewki nie znalazałem i chyba nie znajdę. Nie wiem niestety czy koniecznie trzeba moczyć, czy samo zejdzie przy użyciu gąbeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.