Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jak w temacie, mam gozdawa pszeniczne w trakcie fermentacji burzliwej. Drożdże zadałem w poprzednią niedzielę(24.08.2014) około godziny 21:00 po dobrym napowietrzeniu brzeczki drożdże zaczęły pracę po kilku godzinach.Blg początkowe było około 11. Aż do wczoraj tj. 01.09.2014 nie zaglądałem do fermentatora bo rurka pracowała, a co więcej dalej pracuje bulkając co jakiś czas ale już bardzo rzadko.

Wczorajsze blg było około 2,5, dzisiaj około 2 czyli wygląda na to że jeszcze coś tam spada, oczywiście to 0,5 więc mogłem pomylić odczyt w każdym bądź razie rurka jeszcze co jakiś czas pracuje czy to może oznaczać że jeszcze burzliwa trwa mimo że minął tydzień, wydaje mi sie że drożdże ruszyły porządnie więc nie powinny pracować tak długo. Wczoraj troszkę obłożyłem fermentator poduchą więc może drożdże jeszcze wcinają jakieś końcówki.Co byście radzili poczekać jeszcze trochę czy zlewać i czy ewentualne przetrzymywanie na burzliwej nie wpłynie negatywnie na smak?

 

1.Kolejne pytanko mam odnośnie już samego zlewania, będę robił refermentację glukozą wsypując miarką do każdej butelki osobno. Rozumiem,że nie ma różnicy czy najpierw naleję piwo do butelki czy wsypię glukozę a potem zaleję piwem?

 

2.Czy po zakapslowaniu można wstrząsnąć aby wymieszać czy nie bo grozi wybuchem i czy ewentualnie mam mieszać w jakiś sposób?

 

3.Rozumiem też, że przy pszenicznym piwie trzeba je nagazować mocniej czyli dodać więcej środka do refermetacji. Czy 5g glukozy na 0,5l będzie oki to by odpowiadało jakieś 4,35 g cukru czy ewentualnie jakieś inne proporcje zalecacie, bo podobno zaleca się też więcej surowca gdy piwo mocno odfermentuje a w moim przypadku już mam 2Blg.

 

4.Mam jeszcze pytanie odnośnie napowietrzenia brzeczki przed zadaniem drożdży czy tu chodzi tylko o to aby drożdże ruszyły z kopyta i zaczęły szybko pracę czy może napowietrzenie ma jeszcze inny cel,czy wpływa na poziom np.odfermentowania piwa?

 

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i pomoc,

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na rurkę nie zwracaj uwagi. Sprawdź Blg 04.09 jak się nie zmieni to butelkuj.

1.Masz fermentor z kranikiem? Wg mnie najlepszym sposobem jest zlanie piwa do fermentora w którym będziesz miał przygotowany roztwór glukozy z wodą i dopiero butelkowanie rurką z zaworkiem. Jeśli nie masz dodatkowego fermentora uzyj miarki tak jak napisałeś. Co do ilości środka do refermentacji użyj kalkulatora

4. W skrócie napowietrzenie brzeczki służy dostarczeniu tlenu drożdżom aby mogły dobrze pracować. Należy dobrze napowietrzyć brzeczkę, słabe napowietrzenie może mieć wpływ na poziom odfermentowania. Dobrym sposobem jest kołysanie zamkniętym fermentorem na piłce ok 5 minut.

 

Na resztę pytań powinni podpowiedzieć piwowarzy bardziej doświadczeni niż ja.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO

1. glukoza potem piwo

2. nic nie trza robić

3. 5g to za dużo, dałbym max 3-3,5g (kwestia gustu i wytrzymałości butelek ;) )

4. napowietrzanie generalnie b. pomaga w namnażaniu się drożdży co skutkuje ich szybkim "startem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.Rozumiem też, że przy pszenicznym piwie trzeba je nagazować mocniej czyli dodać więcej środka do refermetacji. Czy 5g glukozy na 0,5l będzie oki to by odpowiadało jakieś 4,35 g cukru czy ewentualnie jakieś inne proporcje zalecacie, bo podobno zaleca się też więcej surowca gdy piwo mocno odfermentuje a w moim przypadku już mam 2Blg.

Ilość surowca obliczasz - rzuć okiem na kalkulator z mojej sygnaturki - biorąc pod uwagę temperaturę piwa i jego objętość oraz nagazowanie własciwe dla stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. 5g to za dużo, dałbym max 3-3,5g (kwestia gustu i wytrzymałości butelek ;) )

 

a 3,5 glukozy to nie za mało czasem, ogólnie zaleca się 4g cukru na 0,5L przy czym 4g cukru to w przeliczeniu jakieś 4,6g glukozy a przy tym co proponujesz 3,5 glukozy to cukru wtedy 3g jest czy 3g cukru to nie za mało na nagazowanie piwa. Co wiecej podobno pszecnice zaleca sie nagazować bardziej.Sam nie wiem co robic a granatów bym nie chciał :)

 

zasada/watson

co do kalków dzięki wielkie ale moglibyście wyjaśnić o co chodzi z "Enter the desired volumes of CO2", nie bardzo wiem o co chodzi z tym dwutlenkiem węgla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kalków dzięki wielkie ale moglibyście wyjaśnić o co chodzi z "Enter the desired volumes of CO2", nie bardzo wiem o co chodzi z tym dwutlenkiem węgla ?

Każdy styl ma podane widełki nagazowania (rozwijana lista na dole), wpisujesz je w pierwsze z góry okienko, zmieniasz domyślne jednostki na te którymi się posługujemy, podajesz parametry swojego piwa, wybierasz rodzaj środka do refermrntacji i klikasz - otrzymujesz gramaturę z której możesz zrobić syrop i rozmieszać go z piwem albo która możesz podzielić na ilość butelek i rozsypać do butelek (niespecjalnie wygodne IMHO).

Dla piw mających leżeć dłużej bezpieczniej wybierać dolne wartości/ poniżej widełek. Po kilku warkach przekonasz się jakie nagazowanie do jakiego stylu wolisz i sugestie z listy będą mniej istotne.

 

edit: piszę o pierwszym kalkulatorze z mojego podpisu

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.