Skocz do zawartości

Stary (nie aż tak bardzo) słód


pero

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś miało być rozpoczęcie nowego sezonu i lekki ale na początek. Niestety pojawił się problem, po 1,5h zacierania (30 min 62 stopnie, na chwilę obecną 1h 71 stopni i dalej się zaciera) mam negatywną próbę jodową. Podejrzewam, że problemem jest stary słód. Rok temu zrobiłem sobie zapas 150kg. Zostało mi ok. 100kg i nie wiem co z tym teraz zrobić. Czy kupować nowy słód i mieszać pół na pół czy może rozważyć enzymy? Szczerze mówiąc nie bardzo chcę kupować kolejne zapasy skoro już teraz mam blisko 100kg samego pilzneńskiego :)

Ewentualnie mogę odsprzedać 50kg (tylko nie wiem czy będzie wogóle ktoś chętny na słód, który się nie scukrza :) ).

 

Rozpocząłem właśnie urlop i miałem w planie uwarzyć minimum 3 50l warki, na te chwilę prawdopodobnie uwarzę tylko jedną (pszenica pół na pół ze "starym pilzneńskim").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest kolor próby jodowej? Negatywny wynik oznacza, że skrobi już nie ma, a z reszty Twojej wypowiedzi wnioskuję, że jednak jest inaczej.

Sprawdzałeś termometr? Może temperatura zacierania była zbyt niska? Spróbuj podnieść temperaturę do 73C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor bardzo ciemny taki jak zazwyczaj po rozpoczęciu zacierania. Termometr sprawdzę choć wątpię że to jego wina. Zacieralam w 73 później w 75 stopniach i bez zmian. Przed chwilą się poddałem :)

 

Edytowane przez pero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie mogę odsprzedać 50kg (tylko nie wiem czy będzie wogóle ktoś chętny na słód, który się nie scukrza :) ).

Mieszkam niedaleko, więc może się jakoś dogadamy? Co prawda 50 kg raczej nie wezmę, ale z 10 na próbę? Planuję pod koniec tygodnia uwarzyć coś na pilzneńskim, więc dostałbyś od razu feedback, co do słodu.

Przy okazji mógłbym poznać piwowara z okolic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierałem roczny pilzneński i monachijski i nie miałem żadnych problemów, wydajność pow. 75% może słód był nieprawidłowo przechowywany lub faktycznie wina termometru. Ja słód po otrzymaniu przesypuje do wiader ze szczelnym zamknięciem i trzymam w ciemnym i suchym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slod przechowuje w workach na które zakładam worki na śmieci (taki 120 litrowe) wiec nie ma dostępu wilgoci. Dziś może skończę do CP po nowy termometr. Jednsk i tak obstawiam slod jako winowajce - to nie moja pierwsza warka wiec jakieś doświadczenie mam :)

 

@matekk - pisze z komórki., jak będę przy kompie to się odezwę na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj poruszany temat był: http://www.piwo.org/topic/14906-ekstrakty-slodowe/page__st__20#entry297746A

A tu masz linki do wcześniejszych dyskusji:

http://www.piwo.org/topic/3722-przechowywanie-slodu/#entry70222

http://www.piwo.org/topic/3850-termin-zuzycia-slodow-srutowanych/

http://www.piwo.org/topic/7462-trwalosc-slodu-czy-bedzie-z-tego-jeszcze-piwo/

 

Wydaje mi się, że przechowywanie nie miało nic z tym wspólnego... Jaki zasyp w tym piwie? I jakiej firmy ten słód? Jak to się powtórzy to wydaje mi się dobry pomysł z mieszaniem słodów pół na pół... Jak były problemy swego czasu z jakością Pilzneńskiego ze Strzegomia, który zatykał filtrację, trochę dłużej się zacierał i dawał mega mętną brzeczkę, mieszałem właśnie z pilznem z Bestmalza i znikły te problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.