Skocz do zawartości

Alt ?


zibi

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiejś receptury

Ostatnio warzyłem tak: http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=9&przedm=866698&=Alt_Bier&sess_id=7797822290

i piwo choć jeszcze młode smakuje obiecująco.

Mam tylko pilźnieński i mochajski może być bez karmelowego i drożdze safale 04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiejś receptury

Ostatnio warzyłem tak: http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=9&przedm=866698&=Alt_Bier&sess_id=7797822290

i piwo choć jeszcze młode smakuje obiecująco.

Mam tylko pilźnieński i mochajski może być bez karmelowego i drożdze safale 04

Jeśli dysponujesz tylko monachijskim i pilzneńskim to osobiście użyłabym 70-80% monachijskiego i 20-30% pilzneńskiego. Co do drożdży to nie jestem pewna czy S-04 będą odpowiednie, z suchych lepsze byłyby na pewno S-33. Fermentację cichą ALTa trzeba przeprowadzać w możliwie niskiej temperaturze, S-33 jak pisał kiedyś Kopyr dają radę, nie wiem jak S-04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentowałem S-04 w 16 stopniach dawały rade, ale efekty były bardzo śmietankowe (dwuacetyl, ale znikał podczas leżakowania) no i zawsze miały typowy dla drożdży górnych profil smakowy. Zatem również jak Dori odradzam S-04 do alt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat :) . Obecnie mam Alta z zestawu z BA na cichej , w instrukcji jest: "Zalecana fermentacja cicha - 3 tygodnie w temp. ok. 4°C" U mnie na razie :) jest to nie wykonalne, trzymam go w ok. 15°C , a teraz pytanie : Czy zmniejszyć czas fermentacji cichej ? Temp. 4°C , a 15°C to duża różnica. Drożdże Safbrew S-33 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem na forum nie pamiętam już u kogo :rolleyes:(bo nie sciągnołem sobie do receptur)że ktoś tak tak robił alta na drożdżach S-04. Fermentacja 4 dni 20°C i 14 cichej ale nie była podana temperatura.

Upieram się przy tych S-04 bo dopiero w czwartek bede miał nowy towar a tak coś bym uwarzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zalecana fermentacja cicha - 3 tygodnie w temp. ok. 4°C" U mnie na razie :beer: jest to nie wykonalne, trzymam go w ok. 15°C , a teraz pytanie : Czy zmniejszyć czas fermentacji cichej ? Temp. 4°C , a 15°C to duża różnica. Drożdże Safbrew S-33 .

Dziwne, bo S-33 to drożdże górnej fermentacji, pracują najlepiej w 15-23°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki dori czytałem już ten wątek, z przyczyn technicznych temp. fermentacji musi być 15°C , głównie chodzi mi o czas fermentacji cichej , zwykle u mnie trwa to góra 2 tygodnie . Zastanawiam się czy jest sens trzymać go te 3 tygodnie na cichej. A tak poza tematem może ktoś poleci piwo górnej fermentacji : mocne , nie za słodkie , średnio goryczkowe. Dwa fermentatory puste , szukam , szukam i nie mogę znaleźć :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem temperatura w tym przypadku nie ma raczej wpływu na długość fermentacji cichej. Potrzymaj na cichej tyle ile standardowo trzymasz :beer:

 

Nie wiem jakie piwa lubisz i jakimi dysponujesz surowcami. Może uwarzysz jakąś mocniejszą wersję stouta? Najlepiej załóż nowy wątek to pomyślimy :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poza tematem może ktoś poleci piwo górnej fermentacji : mocne , nie za słodkie , średnio goryczkowe. Dwa fermentatory puste , szukam , szukam i nie mogę znaleźć :beer:

Polecam mocniejszą wersję http://www.piwo.org/forum/p13070-Dzisiaj-20-55-55.html#p13070.

Tylko bez jęczmienia niesłodowanego. No a mój karmelowy to odpowiednik karmelowego jasnego. To jest piwo które najlepiej mi wyszło, po 4 miesiącach leżakowania było po prostu pyszne! Ja na pewno powtórzę tę warkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.