Jump to content

[Piwny turysta] Eden Brewery z Penrith


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Funkcjonujący browar na terenie średniowiecznego zamku ? Brzmi niebywale?! Może w naszym kraju, ale nie u naszych przyjaciół w Niemczech, Austrii a nawet w Anglii, gdzie powszechną praktyką jest zakładanie browarów na terenie średniowiecznych zamków. Tak jest i na tym przykładzie.

DSC00298

Zapraszam do angielskiego Penrith, gdzie na obrzeżach miasta znajdują się pozostałości XIV-wiecznego zamczyska. Właśnie tam, w marcu 2012 roku, w średniowiecznych murach zastał założony rzemieślniczy browar Eden Brewery. Inwestycja została powołana do życia przez grupę entuzjastów piwowarstwa domowego, zamieszkujących na co dzień szkocki Glasgow, którzy na co dzień pochłonięci są innymi zawodowymi zajęciami. Z tego też powodu browar warzy, średnio raz w tygodniu.

Mimo, tak nieregularnego warzenia, browar ma na swoim koncie kilkanaście ciekawych gatunków. Wśród nich są takie perełki, jak: English Porter (6,0% alk.), APA (5,7% alk.), Pale Ale (5,3% alk.) czy też Single Hop Fuggle (3,8% alk.). Browar nie zapomniał również o produkcji klasycznych dla tego regionu gatunków. Są nimi Golden Ale (4,2% alk.), Bitter (4,0% alk.) czy też IPA o dwóch odsłonach mocy (4,4% alk. oraz 6,3% alk.).

Wszystkie te piwa warzone są za pomocą naczyń warzelnych mających  jednorazowe wybicie pięciu baryłek. Dodatkowo browar jest wyposażony w dwa zbiorniki fermentacyjne, które każde sobie liczy dwukrotną objętość miejscowej warzelni.

Gro produkcji trafia do beczek, które są następnie dystrybuowane z dala od tak zwanego „komina”. Tylko niewielka część piw jest rozlewana do butelek, które podobnie jak i beczki sprzedawane z dala od miejsca ich wytwarzania. Dlatego też, łatwiej kupić piwa sygnowane marką Eden Brewery w Glasgow czy też w Londynie, niż w Penrith. Niestety taki urok tych piw.

DSC00296

.

DSC00300

.

DSC00303

.

Teren zamku

Teren zamku

.

DSC00297

 


3003 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.