Skocz do zawartości
pachura

Mieszanie drożdży przy rehydratacji?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Na stronie Browamatora znalazłem taką instrukcję przeprowadzania rehydratacji S-04:

1. Rozsypać suche drożdże na powierzchnię sterylnej wody lub brzeczki o temp. 27 C ± 3 C, wziętej w ilości około 10-krotnie większej niż masa drożdży.

2. Po przekształceniu się drożdży w postać kremu (co zabiera 15-30 minut), łagodnie mieszać przez następne 30 minut.

3. Następnie dozować otrzymany krem do zbiornika fermentacyjnego.

Dziwna sprawa z tym łagodnym mieszaniem przez 30 minut - nigdzie nie widziałem takich zaleceń? Niektórzy wręcz wyraźnie radzą "NIE MIESZAĆ" (a co dopiero przez 30 minut...) Z drugiej strony, jak niby takie mieszanie mogłoby zaszkodzić drożdżom?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja mieszam po wsypaniu drożdży do wody, a potem jak się już zrobi kremik to też jeszcze parę razy przemieszam przed wlaniem do wiadra. zawsze jest OK :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Grunt żeby nie było pozlepianych grudek w kremiku drożdżowym. Mieszanie nie zaszkodzi tym twardzielom :)

Edytowane przez Krugerius

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wsypuję do wody jak brzeczka kończy się chłodzić, moczą się z półgodziny (w tym czasie whirpool, opadnięcie osadów, zlanie do fermentatora). Potem zazwyczaj ja napowietrzam brzeczkę, a małżonka w tym czasie delikatnie miesza drożdże. Na pewno nie 30 minut, raczej 5, głównie dlatego żeby nie nałapały zbyt dużo syfów z powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość pitupitu

A nie myślałeś aby brzeczkę napowietrzać już z zadanymi drożdżami ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A nie myślałeś aby brzeczkę napowietrzać już z zadanymi drożdżami ;)

Myślałem, ale i tak po ostrym kołysaniu przemywam jeszcze na szybko krawędzie fermentatora i pokrywę nadwęglanem. Wtedy lecą też drożdże.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi