Skocz do zawartości

Milk Stout - zestaw surowców


Patryk

Rekomendowane odpowiedzi

Zestaw jest ze słodów złożonych już w sklepie w całą paczkę. Jest na 20 litrów, 12 Blg. Jednak instrukcja dołączona do zestawu jest dla mnie trochę niejasna ponieważ nie ma słowa o tym ile litrów dać do gara i do ilu wysładzać. Proporcje z mojej pierwszej kartki, Pale ale, też 12 Blg (14l i do 23-25) będą dobre również w stoucie? Da się to w ogóle oszacować samodzielnie w jakiś prosty sposób?

 

Kolejna sprawa to fermentacja cicha, nie ma informacji jak długo powinna trwać. Tydzień starczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilość wody do zacierania najlepiej w stosunku słód:woda 1:3.5, czyli na 1kg słodu 3.5 litra wody.

Wysładzanie do żądanej objętości lub gęstości, bo nigdy nie wiadomo jak wydajność się potoczy.

 

Cicha nie jest obowiązkowa, a tym bardziej przy braku chmielenia na zimno. Zostaw piwo na 3 tygodnie w jednym fermentorze, zmierz odfermentowanie i butelkuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

centrum piwowarstwa??? :)

 

Też kupiłem i robiłem te piwo i fakt instrukcja napisana jest nieco dziwnie (choć w sumie informacji i ciekawostek jest tam sporo). Trzeba nieco doczytać gdzie indziej.

Ale powiem Ci ze piwo wyszło bardzo dobre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to była kolejna niejasnośc :) Podejrzewam ze laktozy nie wliczyli....

Ja nastawiłem finalnie coś koło 14 BLG.

 

Nie otwieraj nawet przed miesiącem - połtorej leżakowania bo na początku było bardzo kiepskie (niecierpliwy jestem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli zaczynam z 15Blg i po dodaniu 3,5l czystej wody kończę z 15Blg to jest coś nie tak z tym zestawem. Ale skoro mówisz, że było dobre to mam nadzieję, że będzie dobre :).

 

Stout jest tak zaplanowany na listopad/grudzień. Jeśli nic złego się nie stało to do czasu butelkowania pierwsza warka będzie nadawała się do picia. Myślę, że jakoś wytrzymam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się pić można nic sie nie stanie (ja żyję ;-) ) podpowiadam jedynie ze na jakości zyskalo w czasie leżakowania BARDZO.

 

Jeżeli rozcieńczasz i areomatr nadal wskazuje tę samą wartośc to wywal ten areomentr... Albo sam pomiar inaczej wykonuj (może "przyklaja się" pływak do ścianki probówki albo temperatura pomiaru nie ta). Pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się pić można nic sie nie stanie (ja żyję ;-) ) podpowiadam jedynie ze na jakości zyskalo w czasie leżakowania BARDZO.

Przecież nie myślę, że dziurę mi wypali czy coś :beer:.

 

Jeżeli rozcieńczasz i areomatr nadal wskazuje tę samą wartośc to wywal ten areomentr... Albo sam pomiar inaczej wykonuj (może "przyklaja się" pływak do ścianki probówki albo temperatura pomiaru nie ta).

 

Aerometr działa i jest dobrze wyskalowany. Po prostu laktoza połączona z parowaniem podbiła to co obniżyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.