Skocz do zawartości

RIS cicha wanilia


góral123

Rekomendowane odpowiedzi

Przesadzisz. Głównie z czasem cichej fermentacji. 50g płatków ok - efekt będzie bardzo mocny i wyraźny jeśli tego oczekujesz, co do wanilii to się nie wypowiem bo nigdy nie używałem, na chłopski rozumie wydaje się o 2 za dużo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co piszą to najlepiej laskę wanilii posiekać ( również w wzdłuż ), zalać alkoholem i taki ekstrakt dodać do piwa. wydaje mi się że najlepiej przy rozlewie - w jednym z piw którym dodawałem ekstraktu to dość szybko zniknął albo przesunął się na dalszy plan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się tu pospierał, WiHuRa ;) 50g płatków sherry oloroso na 20l RISa (2 tygodnie cichej) nie dało praktycznie żadnych wyczuwalnych aromatów, posmaków itd. Nic, zero, nul!

 

Teraz do quadruppla sypnę 100g i zobaczę...

 

Chyba, że ja tego nie wyczuwam :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, najmocniejsze piwo do jakiego dawałem płatki to było OG 17°Blg, efekt 50g na 20l był dla mnie zdecydowanie zbyt silny. Później jeszcze używałem kilka razy w kilku kombinacjach, ale zawsze czułem ich efekt.

 

Być może przy wyższym OG taka ilość faktycznie jest mniej wyczuwalna, będę nabierał w tym elemencie nowa doświadczenia, na jesień planuję właśnie dodać płatki do swojego RISa, macerują się już od jakiegoś czasu w whisky.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macerują się już od jakiegoś czasu w whisky.

 

Spryciarz ;) Czyli będziesz miał piwo leżakowane w beczce po whisky...

 

Tak, czy siak, dam znać, jak 100g wypadnie w 22°Blg quadrupplu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiosnę do swojego Portera 22blg dodałem 50 gr płatków dębowych średnio opiekanych i przetrzymałem na cichej 4 tygodnie (nie mogłem wcześniej zlać). W piwie dominuje aromat i smak drewna (butelkowane 19.04). Porter jest jeszcze młody i na pewno się ułoży ale ja na początek potrzymałbym 2-3 tygodnie, powinno być ok. Po cichej polecam wykorzystać płatki ponownie tym razem w dobrej wódce lub destylacie, na butelkę tyle żeby przykryło denko, po 3-4 tygodniach wyciągnąć płatki potrzymać kilka miesięcy w butelce żeby się ułożyło i wychodzi niezła domowa łycha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszych próbach Imperialnego Stout-u 28 Plato. Piwo na cichej leżakowało z 20 g płatków mocno opiekanych oraz 30 g płatków whisky przez 14 dni. Próby przed butelkowaniem nie ujawniały żadnych odznak potraktowania płatkami. Po dwóch miesiącach gdzieś się tam pałętał delikatnie zapach drewna. Teraz po 4,5 miesiąca jest wyczuwalna wyraźnie nuta mocniejszego szlachetniejszego alkoholu oraz dąb. Więc to świadczy też o tym, że potrzeba troszkę czasu by zapach i smak się ułożył. Drugą niewątpliwą kwestią jest właśnie wspomniany ekstrakt piwa, który to ma dość duże znaczenie w ilości dodawanych płatków. Im ekstrakt wyższy tym więcej trzeba sypnąć płatków pomijając już fakt co kto lubi. W najbliższych planach znów mam Imperialnego Stout-a tym razem 35 Plato i płatki wspomniane wcześniej Sherry Oroloso. I znów pomijając ekstrakt wydaje mi się, że tych płatków trzeba sporo dosypać gdyż są one znacznie mniej intensywne niż whisky.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.