Skocz do zawartości

Napowietrzanie - przelewanie czy kołysanie?


pachura

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

 

Na wiki piwo.org piszą że:

 

kołysanie zamkniętym fermentorem (...) daje najlepsze i najszybsze rezultaty i jest godne polecenia. Należy kołysać fermentorem przez 5 minut, dla ułatwienia można pod fermentor podłożyć np. piłkę.

 

Faktycznie to tak dobrze działa? Zastanawiałem się nad przelewaniem z jednego fermentora do drugiego korzystając z tego że oba mają kraniki - zwykłym strumyczkiem, bez żadnego specjalnego rozbryzgiwania - ale jeśli kołysanie jest lepsze, tym łatwiej dla mnie...

 

No i drugie pytanie: czy przy napowietrzaniu powinna pojawić się piana? Słowem, czy należy kołysać tak długo aż piany narobili się tyle że sięgnie wieka?

 

Dzieki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam mój sposób. Stosuję go dopiero od dwóch warek, ale już widzę, że spisuje się rewelacyjnie:

http://www.piwo.org/..._80#entry296246

 

Przede wszystkim jednak przeczytaj ten akapit:

http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki#Napowietrzenie_brzeczki

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW

 

czy ktoś na forum używa tlenu w butli do natleniania brzeczki?

 

Niedawno czytałem artykuł w BYO o belgijskich drożdżach - mówią tam że w warunkach domowych nie da się napowietrzyć brzeczki na pożądanym poziomie ( dla drożdży belgijskich ) w inny sposób niż wprowadzanie czystego tlenu poprzez kamyk

 

ma ktoś taką instalację ? z chęcią bym zobaczył fotografie czy przeczytał refleksje

 

 

link to BYO

https://byo.com/stories/item/1664-yeast-strains-for-belgian-strong-ales

Doss goes on to recommend that “splashing and shaking the carboy, a traditional homebrew method, only reached 8 ppm of dissolved oxygen where 15 ppm can be reached with pure oxygen and a stone in 80 seconds.”

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja się rozbiła na dwa tematy: http://www.piwo.org/..._80#entry297145 :). Myślę, że faktycznie końcówka typu "trzepaczka" mogłaby być wydajniejsza. Nie wiem tylko jak z chlapaniem. Testuj, jak masz ;).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, że jak zobaczyłem pracę drożdży po tak solidnym napowietrzeniu, to już na pewno do łygi nie wrócę :). Faktycznie, prawdą jest, że "jeśli wydaje Ci się, że już dobrze napowietrzyłeś brzeczkę, zrób to jeszcze dwukrotnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm tyle, że nie mam jakichś problemów ze startem, czy pracą drożdży na początku - zwykle piana prawie pod dekiel :) Bardziej mam problem z dofermentowaniem piwa pod koniec - często staje gdzieś na 4-4,5Blg i nie bardzo chce dalej ruszyć. Szukam obecnie przyczyny, czy to może być złe napowietrzenie? Jeszcze muszę sprawdzić termometr - może mnie oszukuje i piwa się zacierają na zbyt słodko..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zanurzam całą trzepaczkę i daję obroty na maksa. Nic nie chlapie, brzeczka napowietrzona szybko i bardzo dobrze. Dodatkowe napowietrzanie mam przez korzystanie z worka filtracyjnego na stelażu, gdzie dno worka znajduje się przy krawędzi fermentora. Drożdże nie mają problemu ze startem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwowarze Jesień 2011 jest artykuł o napowietrzaniu brzeczki. Najlepsze rezultaty i najmniejsze ryzyko zakażenia brzeczki daje wg autora kołysanie zamkniętym fermentorem na piłce. Sam jeszcze nie korzystałem z tej metody, ale przy najbliższej warce mam taki zamiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.