Skocz do zawartości

Wlana saszetka Wyeast 1762 Belgian Abbey II do RISa 25blg


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Poprzedniej nocy uwarzyłem RISa. Wszystko poszło dobrze oprócz przedłużającej sie filtracji. Schłodziłem szybko brzeczkę do ok. 18 stopni. Była już 8 nad ranem, a nie pomyślałem o przygotowaniu wcześniej startera i według tego co było na opakowaniu (3-4h po uwolnieniu pożywki) zadałem drożdże prosto z saszetki. Miałem trochę wątpliwości, bo saszetka co prawda trochę napuchła, ale wcześniej czytałem, że powinno się odczekać co najmniej 24h. Bałem się, że bakterie zaraz zajmą się piwem, bo w składzie była laktoza, dodatkowo zmęczenie dało sie we znaki i brak myślenia, że robaczki mogą sobie nie poradzić w takim środowisku jak jest ich jeszcze tak mało :/. Mija 16h i nie ma ruchu w rurce. Jest szansa, że to jeszcze ruszy?

 

Załączam recepturę, wyszło tego ok. 21L,szkoda jakby poszło do zlewu.

Edytowane przez beginner2014
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W planach były WLP002 English Ale, ale nie znalazłem ich w sklepie w którym zamawiam surowce. Przeglądając sklep znalazłem taki opis tych drożdźy:

"Drożdże do piw wysokolakoholowych, nadające piwu rozgrzewające właściwości pochodzące od etanolu. Drożdże te produkują mało estrów, owocowość występuje tylko lekka, z wytrawnym zakończeniem. Szczególnie polecane do piw typu Belgian Blond Ale, Belgian Dark Strong Ale, Belgian Specialty Ale, Russian Imperial Stout, Strong Scotch Ale."

więc stwierdziłem, że warto spróbować co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubo widzę - daj znać jak się sprawa rozwinie, bo drożdże są przeważnie przewidziane na 20L o ekstrakcie do 14BLG, a RIS ma dużo więcej. Zanotuj też przy okazji po jakim czasie coś się ruszy (o ile w ogóle ruszy).

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to już bym szukał na wszelki wypadek, np. u lokalnych piwowarów, nowych drożdży. Jest ryzyko że fermentacja w ogóle nie wystartuje. Jeśli w ciągu 48-60h nie pojawi się żadna piana na powierzchni to możesz myśleć o zadaniu nowej paczki (lub świeżej gęstwy), a właściwie to nawet 2 paczek bo więcej ryzykować już nie będzie można.

 

Na przyszłość zrób inaczej. Najpierw robi się słabe piwo a później zadaj całą gęstwę do takiego mocarza.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się nie bał czy fermentacja ruszy, bo ruszy na pewno. Bardziej niebezpieczne jest jak daleko zajdzie. Istnieje spore ryzyko, że po prostu utknie na powiedzmy 10°Blg (nie wiem ile ma ten Twój RIS na dzień dobry, bo może utknąć i na 14°). Zdecydowanie polecałbym dodanie 1 a nawet 2 paczek suchych (oczywiście uwodnionych)

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisał JacekKocurek fermentacja może ruszyć, ale piwo nie dofermentuje do końca. Przy większym ballingu i zbyt małej ilości drożdży to bardzo prawdopodobne. A to już ryzyko granatów. Na przyszłość lepiej pytać przed niż po. Drożdże płynne do tanich nie należą.

Edytowane przez Dario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Zamówię/Kupię dwie paczki suchych, tylko jakie sobie z tym najlepiej poradzą? W sklepie stacjonarnym mam dostępne Safbrew T-48, Safbrew S-33, Safbrew WB-06, Safale S-04, Safale US-05, Saflager W-34/70, Saflager S-23, BrewGo-01, BrewGo-02 (Olsztyn).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę (30.08) zadałem dwie paczki S-04, szybko ruszył. 2 dni później było trochę sprzątania, bo wyszedł przez rurkę na pokrywkę. Dzisiaj już spokojnie pracuje. Tak się zastanawiam czy płynne, które wrzuciłem na początku też trochę jeszcze popracują, czy raczej wszystkie padły? i jakiego odfermentowanie można się spodziewać przy tych drożdżach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.