Skocz do zawartości

Zagęszczanie brzeczki a zmieniające się blg


e-prezes

Rekomendowane odpowiedzi

Czy istnieje jakiś przelicznik w którym można obliczyć jak zmieni się blg po zagęszczaniu (odparowaniu wody) brzeczki? Ew.inna funkcja dająca możliwość obliczenia jak wpłynie zmiana wielkości wybicia na blg?

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje jakiś przelicznik w którym można obliczyć jak zmieni się blg po zagęszczaniu (odparowaniu wody) zacieru? Ew.inna funkcja dająca możliwość obliczenia jak wpłynie zmiana wielkości wybicia na blg?

 

Zobacz, może tu coś znajdziesz:

http://www.brewersfriend.com/dilution-and-boiloff-gravity-calculator/

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że po wysładzaniu wyszło mi 19 litrów o blg np. 13,5 a docelowo potrzebuję mieć <15 litrów (bo taki mam garnek) blg >14,8. Ile muszę odparować wody, czy inaczej do jakiej objętości muszę odparowywać by osiągnąć zakładane blg. Ew. jeśli tak się nie da będę musiał zrobić korektę ekstraktem słodowym.

 

@Przem0: nie używam BS2.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile muszę odparować wody, czy inaczej do jakiej objętości muszę odparowywać by osiągnąć zakładane blg. Ew. jeśli tak się nie da będę musiał zrobić korektę ekstraktem słodowym.

 

W moim poprzednim poście podałem link do kalkulatora - podajesz ile masz brzeczki przed gotowaniem i jej BLG, a potem wpisujesz ilość L po gotowaniu i wylicza Ci jakie będziesz miał BLG - tak możesz pośrednio sobie to wyliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile muszę odparować wody, czy inaczej do jakiej objętości muszę odparowywać by osiągnąć zakładane blg. Ew. jeśli tak się nie da będę musiał zrobić korektę ekstraktem słodowym.

 

W moim poprzednim poście podałem link do kalkulatora - podajesz ile masz brzeczki przed gotowaniem i jej BLG, a potem wpisujesz ilość L po gotowaniu i wylicza Ci jakie będziesz miał BLG - tak możesz pośrednio sobie to wyliczyć.

 

O to mi chodziło! Dzięki. Wiedziałem, że z proporcji da się to wyliczyć, ale nie bardzo mam czas teraz przypominać sobie matematykę i liczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile muszę odparować wody, czy inaczej do jakiej objętości muszę odparowywać by osiągnąć zakładane blg. Ew. jeśli tak się nie da będę musiał zrobić korektę ekstraktem słodowym.

 

W moim poprzednim poście podałem link do kalkulatora - podajesz ile masz brzeczki przed gotowaniem i jej BLG, a potem wpisujesz ilość L po gotowaniu i wylicza Ci jakie będziesz miał BLG - tak możesz pośrednio sobie to wyliczyć.

 

O to mi chodziło! Dzięki. Wiedziałem, że z proporcji da się to wyliczyć, ale nie bardzo mam czas teraz przypominać sobie matematykę i liczyć ;)

 

 

http://www.piwo.org/files/file/46-pppp-polskie-proste-piwne-porachunki/

 

Tam jest wszystko, między innymi to ile wody musisz odparować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba Ci chodziło o Blg brzeczki, a nie zacieru?

 

Jest to stosunkowo proste - w uproszczeniu można przyjąć, że 1Blg = 10gr cukru / 1L (dokładnie to na 1kg, a potem przeliczamy na litry z uwzględnieniem gęstości). Przykładowo:

Masz brzeczkę 10L 12Blg, czyli w 10L masz rozpuszczone 120g/L cukrów. Wobec tego jeżeli odparujesz 2 litry wody, to cukru nadal będziesz mieć 120g/L, a zatem Twoja gęstość przy 8L to: 120/8 = 15Blg.

 

Nie potrzeba do tego żadnych programów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinujecie :). Przecież to są liniowe obliczenia i zwykła proporcja wystarczy. Ilości cukru się zredukują we wzorkach, więc można je pominąć. Cukier z gara nagle nie wyjdzie, tylko woda odparuje.

 

Wystarczy więc:

10L/8L*12BLG=15BLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.