Jump to content

Chmielenie na zimno przy przedłużonej burzliwej - chmiel nie utonie w gęstwie?


pachura
 Share

Recommended Posts

Cześć,

 

Zamierzam fermentować piwo przez 3 tygodnie, potem bez zlewania na cichą dorzucić chmielową pigułę (pluga - np. takiego) i potrzymać jeszcze z tydzień w tym samym fermentorze.

 

Czy ma to sens? Obawiam się że chmiel utonie w gęstwie na dnie nie oddawszy swoich aromatów... a może lepiej użyć granulatu?

 

Dzięki !

Link to comment
Share on other sites

Mam nadzieję, że nie chcesz używać piguły z 2011, bo jest w promocji? Najlepiej stosować jednak granulat albo szyszkę... Ale ten "plug" powinien ci nie utonąć rozpuści się bo to szyszka sprawowana i odda aromaty tylko jakie aromaty? Jeżeli jest to stary chmiel i nie jest odpowiednio przechowany to niestety może być to skarpeta i ser pleśniowy do lambika idealne. Ogólnie chmielenie na zimno po zakończonej burzliwej można przeprowadzać bez obawy o aromat, ale warunkiem jest skończona fermentacja co tak jak słusznie sobie założyłeś po 3 tygodniach powinno być spełnione, jedynym minusem jest to że nie zbiera się wtedy gęstwy z piwa, albo trzeba się bawić z jej późniejszym płukaniem a tak nie ma większych przeciwwskazań. Moim zdaniem dodaj normalnie granulat tegoroczny (albo ubiegło), będziesz bardziej zadowolony, (stary chmiel zostaw do lambików), a przy zlewaniu przepuść piwo przez pończochę to ci zatrzyma wszystkie drobinki o tak: http://www.piwo.org/...140#entry207847

Edited by Undeath
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.