Jump to content
ceemte

Wykorzystanie pary wodnej przy warzeniu piwka

Recommended Posts

Nie znalazłem nigdzie wcześniej na forum takich pomysłów, więc wrzucę - może komuś się przyda. Mam za sobą 4 warki z ekstraktów, teraz fermentuje piewsza warka z zacieraniem :) niecierpliwie czekam na efekty... Tymczasem dwa pomysły:

podgrzewanie puszek z ekstraktem zamiast gotowania w osobnym garnku...

imgp4481j.jpg

I sterylizacja butelek parą wodną. Dwoma szklankami wody można wyparzyć 40 butelek. Jeśli ktoś posiada ekspres do kawy, oczywiście...

imgp4480c.jpg

Nie no, przecież to grillowa kratka. To nie tak się robi piwa wędzone? :)

Edited by ceemte

Nie no, przecież to grillowa kratka. To nie tak się robi piwa wędzone? :)

Jacer sobie żartuje z tematu który napisałeś. Nie czepiamy się bardzo błędów z wyjątkiem tego jednego. Warzenie piwa :) Zwłaszcza w tytule wątku, który indeksuje wyszukiwarka

Tytuł poprawiłem na prawidłowe RZ

zainteresował mnie ten drugi sposób. Będę musiał o czymś takim pomyśleć. Rozumiem, że taki sposób jest sprawdzony i ze wlewałeś w tak oczyszczone butelki piwo??

Jeśli ktoś posiada ekspres do kawy, oczywiście...

Mozna i bez ekspresu wykorzystujac czajnik z wrzaca woda. Zaklada sie jakis wezyk silikonowy na wylot czajnika i powstala para mozna wyparzac.

Aaa, o to chodzi :) Wiem, że przez "RZ" ale w mojej klawiaturze kilka przycisków czasem nie kontaktuje i nie zauważę braku.

Co do wyparzarki - to już połowy partii zrobionej z jej udziałem nie ma

imgp4483b.jpg

Widzę, że kolega stosuje zielone butelki. Trzymaj je w ciemnym miejscu, bo inaczej piwko się zepsuje.

Lubię zielone butelki, jakoś bardziej "klasycznie" dla mnie wyglądają.

A piwko leżakuje w szafie, gdzie nawet w upalne dni trzyma temperaturę idealną do spożycia. Sezamie, otwórz się :D

A co to za szafa, w której jest 5°C ? :)

Szafa chłodnicza. :D

I nie mieszajcie tu kolego młodemu (stażem) w głowie, bo odpowiednia temp. do spożycia piwa, to 10-16°C. Zależy od stylu. 5°C to jest zdecydowanie zbyt zimne.

Jacer przewidywał, że 5 °C to ma po wyciągnięciu z szafy. Potem potrzeba iść po szklankę, umyć ją jeżeli została od wczoraj. Znaleść otwieracz. I akurat w tym czasie piwo się lekko nagrzeje i jest akurat.

Jeśli ktoś posiada ekspres do kawy' date=' oczywiście...[/quote']

Mozna i bez ekspresu wykorzystujac czajnik z wrzaca woda. Zaklada sie jakis wezyk silikonowy na wylot czajnika i powstala para mozna wyparzac.

Moja wersja bez silikonu powstała w 2005 roku, naszukałem się w archiwach aby zamieścić fotkę. Jak widać na pierwszy rzut oka prowizorka z oprawy żarówki, 10 cm rurki Cu i cyny do polutowania - działa do dziś :D.

ciekawe rozwiązanie. Ciekawe jakby lejek nałożyć na wylot czajnika ;D Ile musi się dezynfekować w parze taka butelka??

Musi być szczelne aby para buchała do środka butelki, czas wyparzania sztuki do 20 sekund i trzeba ściągać przez rękawicę (akurat tyle czasu zajmuje umycie następnej butelki )

Moja wersja bez silikonu powstała w 2005 roku, naszukałem się w archiwach aby zamieścić fotkę. Jak widać na pierwszy rzut oka prowizorka z oprawy żarówki, 10 cm rurki Cu i cyny do polutowania - działa do dziś :D.

Takie rozwiazanie jest duzo lepsze :). I jeszcze jaka wspaniala podstawka pod butelke :). Prowizorka zazwyczaj najdluzej dziala bezawaryjnie :)

Moja wersja bez silikonu powstała w 2005 roku' date=' naszukałem się w archiwach aby zamieścić fotkę. Jak widać na pierwszy rzut oka prowizorka z oprawy żarówki, 10 cm rurki Cu i cyny do polutowania - działa do dziś :D.[/quote']

Takie rozwiazanie jest duzo lepsze :). I jeszcze jaka wspaniala podstawka pod butelke :). Prowizorka zazwyczaj najdluzej dziala bezawaryjnie :)

Małe sprostowanie , butelka trzyma się tylko na rurce miedzianej, kran się przyplątał jest dobre 20cm dalej.

Edited by mark33

Po wyjściu z szafy ma poniżej 20 stopni na pewno, może i 16... 5°C nie da się pić bo gardło zamarza przecież :D

Mark33 - niezły patent. Czysto, prosto i skutecznie.

Guest franc

A może od razu dodać piro ?

To będzie podwójna dezynfekcja :smilies:

A może od razu dodać piro ?

To będzie podwójna dezynfekcja :smilies:

Ja tak odkażam, tzn. Parą wodną, a do gotującej się wody dodaję OXI

BTW skąd bierzecie butelki jak nie pijecie koncerniaków ? :P

Tak poważnie, mam ekspres cisnieniowy Electrolux EEA 250, generalnie wydoli takie urządzenie do dezynfekcji parą tylu butelek?Z drugiej strony jaka jest zaleta pary, ma wyższą temp. niż wrzątek-dlatego parą lepiej?

BTW skąd bierzecie butelki jak nie pijecie koncerniaków ?

SCENKA :

- słuchaj stary nie masz w domu jakis butelek po piwie co Ci zawadzają ?

masz to fajnie ! dam Ci kilka moich piwek na spróbowanie ;)

Jam mam mnóstwo butelek po ciechanach fortunach,pintach, po okocimiach i żywcach,leżajskach, superpiwoszach i innych mam - ja od czasu do czasu kupuje jakieś piwo na spróbowanie. Ale w większości to są butelki zdobyczne.

BTW skąd bierzecie butelki jak nie pijecie koncerniaków ? :P

Scenka II:

Miejsce akcji sklep na osiedlu

- Chciałbym kupić 40 butelek po piwie 0,5

- 14pln, kaucję za kontenerki też doliczyć?

- Oczywiście

- No to będzie 30pln