Jump to content
Sign in to follow this  
Pierre Celis

[Piwny turysta] Jan Olbracht – Browar Rzemieślniczy z Piotrkowa Trybunalskiego

Recommended Posts

Gdybym już dzisiaj musiał podsumować bieżący rok, wymieniłbym bez namysłu trzy wiekopomne wydarzenia, które utkwiły mi w pamięci. Było to powstanie browaru Podgórz , browaru Bednary oraz….

DSC06292

….powstanie browaru Jan Olbracht – Browar Rzemieślniczy z Piotrkowa Trybunalskiego. Dlaczego ten ostatni? Odpowiedź jest nad wyraz oczywista. To właśnie Ten browar udowodnił wszystkim, że browar może powstać w dosłownie w kilka miesięcy. To dzięki niemu wielu przekonało się, że piwo z browaru rzemieślniczego może kosztować dosłownie kilka złotych, oraz to, że dzięki pasji i poświęceniu można dojść do naprawdę wielkich rzeczy.

Pomysł i realizacja tegoż projektu przebiegała w iście sprinterskim tempie. Pomysł na otworzenie browaru zrodził się z końcem ubiegłego roku a już z początkiem bieżącego roku przystąpiono do realizacji inwestycji, jakiej nasz kraj jeszcze nie widział.

Na miejsce pod to przedsięwzięcie wybrano hale magazynową znajdującą się na zachodnich peryferiach miasta, tuż przy autostradzie A1. Adaptacja tego miejsca oraz wybudowanie całej instalacji warzelnej zajęło inwestorom raptem pięć miesięcy (Można? Można!).

Jak łatwo się domyśleć sprzęt warzelny jak również zbiorniki fermentacyjno-leżakowe, pochodzą od firmy matki, czyli od przedsiębiorstwa „minibrowary.pl” znajdującego się tuż ścianą browaru.

Funkcję warzelni pełnią naczynia warzelne o jednorazowym wybiciu dwudziestu hektolitrów, które dodatkowo zostały w pełni zautomatyzowane. Podobnie co dział warzelny, dział fermentacyjno-leżakowy robi kolosalne wrażenie. W wielkim przestronnym pomieszczeniu zostało zamontowanych 12 tanków, które każde ma pojemność trzydziestu siedmiu hektolitrów. Co ważne, cały sprzęt ten został zamontowany tak, aby w każdej chwili móc podwoić swoje moce.

Z pewnością dodatkowym atrybutem tego miejsca jest niespotykana (jeszcze!) w naszych browarach rzemieślniczych, linia rozlewnicza o wydajności trzech tysięcy butelek na godzinę.

Na całe szczęście nie tylko miejsce i sprzęt robi tutaj kolosalne wrażenie, ale także piwo, które powstaje na miejscu. W sumie nie ma w tym nic dziwnego, wszak piwa z Rzeszowa, Raciborza, Torunia a przede wszystkim Bednar, produkowane są na tym samym sprzęcie, co piwa z Piotrkowa.

Oferta browaru jest imponująca, ale z pewnością nie ostateczna. Na chwilę obecną browar pokusił się na produkcję takich gatunków jak Dry Stout (5,6% alk., 12,5blg), APA (5,6% alk., 12,5blg), Weizen (5,6% alk., 12,5blg), Witbier (5,6% alk., 12,5blg), Belgian IPA (7,0% alk., 16,5blg), Weizenbock (7,0% alk, 16,5% alk.) oraz jasne Ale (5,6% alk., 12,5blg).

A jak smakują? Wybornie! Musicie skosztować.

DSC06276

.

DSC06278

.

DSC06283

.DSC06291.

DSC06274

.

Ale

Ale

.

To tutaj powstają instalacje warzelne pod nowe inwestycje

To tutaj powstają instalacje warzelne pod nowe inwestycje

 

 

 

 


2978 b.gif?host=piwnyturysta.wordpress.com&bl

Wyświetl pełny artykuł

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.