Skocz do zawartości

Skład wody a goryczka


Kamil

Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem już to w PW ale dam jeszcze tutaj może się komuś przyda.

 

Zasadowość ogólna to liczba moli HCl potrzebna to zobojętnienia wody, do pH 8,3 przyjmuje się że jedynymi anionami zasadowymi są jony wodorowęglanowe HCO3, jest to jon jednowartościowy czyli jest to także liczba moli jonów HCO3 w roztworze.

 

Czyli aby przeliczyć zasadowość ogólna na stężenie wodorowęglanów:

3,9[mmol/l] * 61[g/mol] (masa molowa HCO3 czyli 3*16+12+1=61) = około 240 mg/l (czyli ppm)

 

Tu są też wzory do przeliczeń różnych jednostek zasadowości (jako CaCO3/HCO3-/CO32-):

http://www.cdph.ca.g...Conversions.pdf

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z tego wynika, że da się przeliczyć ilość HCO3 mając daną twardość ogólną (mg CaCO3 )? Według tych wzorów, dla twardości ogólnej 258 mg/L jak CaCO3 będzie:

mg jak HCO3 = 1.22 * 258 = 314,76 [mg/L]

 

To teraz jeszcze mam pytanko - jak to się ma do twardości przemijającej. Czy już na tej podstawie można wyliczyć ilość odpowiednich soli/kwasów jakie należy dodać aby skorygować wodę czy też nadal potrzebna jest twardość przemijająca?

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy z tego wynika, że da się przeliczyć ilość HCO3 mając daną twardość ogólną (mg CaCO3 )?

Nie, potrzebujesz twardość przemijającą (węglanową) lub zasadowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Sorry za odkop ale mam pytanie odnośnie twardości wody i stosowania gipsu.

W piwach rzemieślniczych na amerykańskich chmielach zawsze zaskakuje mnie goryczka i smak chmieli, czuć rześkość tych chmieli, goryczka nie zalega.

W moich pale ale i podobnych zawsze ta goryczka jest zalegająca, nie jest takie rześko chmielowe,  nawet jak użyłem chmielu, który był tydzień po sprowadzeniu do sklepu ze świeżego zbioru.

Woda z wodociągu przechodzi przez jeden filtr siatkowy, który zatrzymuje opiłki i inne ''duże'' zanieczyszczenia a następnie przez filtr węglowy i dopiero leci do kranu.

Wystąpiłem o skład wody, teraz czekam aż mi to przygotują i udostępnią.

 

Chodzi mi o to, czy używać gipsu piwowarskiego żeby podkreślić chmielowość w APA i innych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulala.

Jak to zrobić na lenia bez pomiaru wody z kranu? Nie chce kupować sprzętu ani żadnych pasków, mam dosyć wydatków ostatnio na browar...

Edit:

Czytam w wiki, że: Cl (chlorki) - 0-250 ppm. Akcentują słodowość i pełnię smaku. Powyżej 300 ppm mogą dawać aptekarskie posmaki.

 

No i większość moich piw jest właśnie bardzo słodowych w smaku.

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjęcie z wynikami badań mojej wody.

Co mogę zrobić, żeby poprawić wodę do mocno chmielonych pale ale? A może jest tak dobra, że nic nie robić?

Pozdrawiam

woda.jpg

 

Twardość ogólna CaCO3 mg/l: zakres 351 do 381.

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co można powiedzieć o tej wodzie? w jaki sposób modyfikować pod kątem piw ciemnych, a jak pod kątem lekkich, chmielowych?  Twardość ogólna średnia 320 CaCO3

 
5a1efd7350c2d_Zduny-Krotoszynlistopad2017.thumb.jpg.7db5491a8dec9377b51bed7e5211f00f.jpg
5a1efdcb5fd4a_Zduny-Krotoszynlistopad20171.thumb.jpg.56ebe0c9933bf9390c9fbfd55459c466.jpg
Edytowane przez pingwin71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bart3q jak myślisz, co robić z moją wodą, modyfikować jakoś? Według strony water chemistry (podanej parę postów wstecz) to powinienem dodać 3-4 łyżeczki gipsu i jedną łyżeczkę chlorków, wyjdzie siarczany 2:1chlorki.

Czy to jest dobra droga?

Warzę w niedzielę, mam 10g chlorku wapnia i 20g gipsu piwowarskiego. Chciałbym zdążyć się przygotować ;).

 

Edit:

To co czytam w necie kieruje mnie jednak do tego, żeby sypnąć 3 łyżeczki gipsu i nic więcej.

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.