Skocz do zawartości

Skład wody a goryczka


Kamil

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z okazji u mnie jest mniej więcej taka woda:

http://wod-kiel.com....c-wody-,28.html

 

Ujęcie Białogon. Wygląda na dosyć twardą... czy można w prosty sposób poprawić jej jakość? Czy da się ustalić jej pH na podstawie tych danych?

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, natomiast nie jestem pewien czy do końca ogarniam temat. Dziwi mnie trochę sytuacja, w której:

- w wodzie jest niezbyt wysoka zawartość wapnia (90 ppm)

- w wodzie jest niezbyt wysoka zawartość magnezu (8,5 ppm)

- całkowita twardość wody wynosi aż 257,04 ppm

 

Czy dobrze zrozumiałem, że właśnie z tego wynika, iż zawartość węglanów w wodzie jest wysoka? Jak tę ilość dokładnie wyliczyć bez przeprowadzania dodatkowych pomiarów i jak taką wodę skorygować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- wapń 90 ppm to dobry poziom - 50-150 ppm,

- magnez za wiele nic nie wnosi, no jedynie jego wysoki poziom w połączeniu z dużą zawartością siarczanów daje paskudną gorycz :D masz dobry poziom - najlepiej nie przekraczać 20 ppm,

 

post-5016-0-38624400-1408538431_thumb.jpg

 

- jeśli masz na myśli twardość ogólną to:

 

post-5016-0-95719500-1408538138_thumb.jpg

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem, ale kasa poszła na inne sprzęty piwowarskie. Poza tym narazie poprostu przegotowuje wode do piw jasnych i jestem zadowolony z efektu. Ale pewnie docelowo RO powstanie bo prawdopodobnie w pewnym momencie stwierdze że przegotowywanie to strata mojego cennego czasu :D

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jeśli masz na myśli twardość ogólną to:

 

post-5016-0-95719500-1408538138_thumb.jpg

Tak, że wapń i magnez mieści się w dobrym przedziale, to wiem. Twardość ogólną znam z wyników badań (258ppm). Natomiast pytam o dokładnie ten fragment, który załączyłeś z artykułu (chodzi o drugi akapit) - czy twardość przemijającą muszę mierzyć za pomocą wskaźnika? Czy nie mogę jej w jakiś sposób z podanych danych wyliczyć? Z tego, co dalej jest napisane w artykule, to ten parametr jest również istotny.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ten parametr jest istotny. Może jest jakaś metoda na obliczenie twardości przemijającej - nie wiem, nie jestem fachowcem, poza tym wskaźnik kosztował mnie z 20 zeta. Tak było na początku.

 

A teraz gdy korzystam z RO jest to dla mnie nieistotne. Bo sam "buduję" parametry wody. Tak jak pisałem, tylko sole, woda i kalkulator :smilies:

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z autopsji wiem, że jakość wody, na której warzymy piwo jest bardzo istotna. Oczywiście inne podstawowe rzeczy, o których wspomniał Mariusz w tym wątku, są również bardzo ważne jednakże mało osób zwraca uwagę właśnie na wodę. Niby mamy podane informacje z wodociągów, ale czasami ma się to naprawdę nijak w porównaniu z tym, co leci w kranie. Dla przykładu u mnie: woda z wodociągów to jedno, a to, że leci często z zabarwieniem brązowym oraz dziwnym zapachem to inna sprawa. Parametry wody miałem niby w porządku - takie przeciętne na robienie średnio ciemnych piw, ale każde piwo na tej wodzie mimo dodatku 1 czy 2 soli wychodziło ze słabą goryczką, jakieś takie dziwne i niezbalansowane. Piwa na wodzie z RO zdecydowanie się poprawiły mimo, że zrobiłem dopiero 3 warki jednakże dla mnie różnica jest wyczuwalna od razu. Piwa zaczęły mi smakować, a nie być po kilku łykach mało pijalne.

 

Zobaczcie sobie załącznik - tak wygląda filtr wstępny 20um po korzystaniu z RO przez kilkanaście dni (zużyłem kilka baniaków 11L wody RO). Raczej taki widok nie napawa optymizmem tym bardziej, że w kuchni woda praktycznie nie leciała brązowa - ten problem mam w łazience - jednakże to świadczy tylko o tym, że syf, który leci nam z kranów pomimo tego, że go nie widać, to jednak istnieje, a ma to duży wpływ na efekt końcowy piwa.

 

Podsumowując: każdego będę namawiał na filtr RO i nawet nie jest to spowodowane stricte piwowarstwem tylko również tym, że warto zainwestować kilka zł w to, żeby nie truć się tym, co leci w kranie. U mnie w domu z wody tej korzystamy z żoną w kuchni i pijemy zamiast mineralnej (akurat mam RO7 gdzie mam mineralizator i bioceramiczny filtr FIR). Przestałem używać BRITY i wyliczyłem, że zakup RO7 za 499 zł zwróci mi się po 2 latach nieużywania BRITY i kupowania wody w 5L baniakach. Nie liczę dźwigania baniaków :)

RO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam, i dalej mało rozumiem. Ale po kolei.

 

Wypisałem sobie najważniejsze dane dla warzenia piwa występujące w mojej wodzie:

- pH = 7,7

- twardość ogólna = 261 mg/l CaCO3

- wapń Ca = 76 ppm

- magnez Mg = 19 ppm

- chlorki Cl = 7 ppm

- siarczany SO4 = 80 ppm

- sód Na = 5 ppm

- dwuwęglany HCO3 = ???

 

Nie mam bezpośrednio podanej zawartości HCO3. Czy nie można jej jakoś wyliczyć na podstawie zasadowości ogólnej, która jest podana i wynosi: 3,9 mmol/l ?

 

Czy dobrze rozumiem, że na twardość ogólną wody, składa się twardość nieprzemijająca (spowodowana występowaniem jonów wapnia i magnezu) oraz twardość przemijająca (spowodowana głównie występowaniem HCO3) i dla celów piwowarstwa interesuje nas głównie twardość przemijająca czyli zawartość HCO3?

 

Jeżeli przegotuję wodę (tak jak WiHuRa wrzucił zdjęcie kilka postów wyżej), to które z tych wyżej wypisanych składników wody się zmienią i mniej więcej na jakie obniżenie poszczególnych składników można liczyć?

 

Za pomoc serdecznie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, wcześniej wrzucałem linka do Twojej wody:

http://www.brewersfr...tor/?id=WQ3VTX8

 

Tu są wpisane konkretnie dane Twojej wody. Jeżeli masz twardość w CaCO3 to wpisujesz ją tylko zmieniając z BICARBONATE na ALKALINITY. To wszystko. Następnie już robisz modyfikacje (oczywiście uzupełniasz ilości wody do zacierania, wysładzania oraz słody)

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej bym tego profilu nie używał aczkolwiek woda ta jest dość dobra do warzenia piw bardzo jasnych. Tak naprawdę nie wiadomo czy woda ta nie była poddawana modyfikacjom pod potrzeby browarów (najprawdopodobniej ją z czymś mieszali żeby m.in. zmniejszyć siarczany). Zobacz na wysoką zawartość SO4 - niby to pomaga w podkreśleniu chmielowości, ale też bez przesady (maksymalna granica jest 350). W tym kontekście należy też wziąć pod uwagę jak niska jest zawartość chlorków, co w tej kombinacji dałoby piwo mocno siarkowe oraz dodatkowo w połączeniu z dość wysoką zawartością magnezu goryczka stałaby się nieprzyjemna, agresywna i zbyt ostra. Stosunek Cl:SO4 da piwo mocno wytrawne. Jeżeli chodzi o wapń to jest on potrzebny enzymom przy zacieraniu, drożdżom przy fermentacji i polepsza klarowność, ale znowu bez przesady: 324 to jednak przy dużo.

 

Osobiście jakbym chciał zrobić zbalansowaną IPĘ to poszedłbym nieco inną drogą i stworzył inny profil (przy okazji jest w załączniku).

 

Twardość ogólna 261 to nie jest ani Bicarbonate ani Alkalinity - nie można tego tam wpisać - to poprostu suma stężeń jonów wapnia i magnezu.

 

MCH106.jpg

 

Zobacz na załącznik Mariusz - w profilu wody jest do wyboru Hardness w CaCO3

Profil.png

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To twardość, ale o jaką chodzi, skoro w kalkulatorze wpisujesz wapń i magnez?

No tak ślepy jestem: przecie to zaznaczasz w pozycji Alkalinity... Czyli chodzi o twardość węglanową w CaCO3 - as CaCO3 czyli "jak CaCO3" to tylko jednostka, nie ma tu związku ani z Ca ani z CO3 :D

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil dla Ciebie info: "Głównym winowajcą alkaliczności wody jest jon HCO3, możemy więc wyliczyć jego zawartość w ppm mnożąc alkaliczność (podaną jako CaCO3) przez współczynnik 61/50. I odwrotnie, mając stężenie HCO3 w ppm możemy wyliczyć alkaliczność (mnożąc przez 50/61)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil dla Ciebie info: "Głównym winowajcą alkaliczności wody jest jon HCO3, możemy więc wyliczyć jego zawartość w ppm mnożąc alkaliczność (podaną jako CaCO3) przez współczynnik 61/50. I odwrotnie, mając stężenie HCO3 w ppm możemy wyliczyć alkaliczność (mnożąc przez 50/61)."

 

A alkaliczność na moim raporcie to "zasadowość ogólna" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.