Skocz do zawartości

Oktoberfest nie fermentuje? (nie bulgocze)


Tubaris

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mój Oktoberfest nie fermentuje, minął ponad tydzień czasu. Od razu po uważeniu włożyłem go do wanny z zimną wodą i został schłodzony. Czy przyczyna może być w nieszczelnym fermentorze? Ponieważ gdy naciskam pokrywę fermentora, woda w rurce się podnosi a po chwili jednostajnie opada (cały czas przy naciśniętej pokrywie fermentora). Kilka dni temu zadałem nowe drożdże, lecz do dzisiaj nie widać bulgotania. Pianę lekko na ściankach widać i w sumie tylko na ściankach. Alkohol czuć, dwutlenek węgla także.

Jeśli nie zawarłem jakichś ważnych informacji proszę pytać, jest to moje pierwsze ważenie piwa.

 

Pierwsze 2 dni leżał w wannie w zimnej wodzie.

Później wyciągnąłem fermentator i leżał w łazience w 22 stopniach przez kolejne 6-7 dni.

Edytowane przez Tubaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę coś teraz z tym jeszcze zrobić? Co radzicie? Gdzie mogę przenieść piwo i przechować aby uzyskać pożądaną temperaturę? Mam ogródek, czy wykopanie dołu w ziemi i umieszczenie w nim fermentatora będzie dobrym sposobem?

Edytowane przez Tubaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moje pierwsze ważenie piwa.

 

Waży się za pomocą wagi, a proces produkcji piwa to warzenie przez erzet.

 

Czy mogę coś teraz z tym jeszcze zrobić?

 

Dori już pisała - zmierz ekstrakt.

 

Pianę lekko na ściankach widać i w sumie tylko na ściankach. Alkohol czuć, dwutlenek węgla także.

 

Skoro są ślady po pianie na ściankach fermentora to już pewnie po wszystkim. Pewnie burzliwa już się zakończyła zanim wsypałeś nowe drożdże. Ale bez sprawdzenia ekstraktu to wróżenie z ręki przez telefon.

 

A dwutlenek węgla jest bezwonny, więc go nie wyczujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po ptokach. Zabutelkuj i warz dolniaki zimą, będzie prościej.

 

Mam już butelkować? Dodam, że piwo w zapachu jak i smaku jest bardzo intensywne. Piwo zapodaje gotowanym bobem.

 

Zakop fermentor w ogródku i postaw krzyż, może przestanie zapodawać bobem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po ptokach. Zabutelkuj i warz dolniaki zimą, będzie prościej.

 

Mam już butelkować? Dodam, że piwo w zapachu jak i smaku jest bardzo intensywne. Piwo zapodaje gotowanym bobem.

 

Zakop fermentor w ogródku i postaw krzyż, może przestanie zapodawać bobem.

@Ciptongue jeśli nie chcesz pomagać to po prostu nic nie pisz. Nie tolerujemy chamstwa na tym forum.

@Tubaris możesz już butelkować, bo piwo skończyło fermentację. Jest intensywne, bo fermentowałeś w dużo za wysokiej temperaturze. Zapewne nie będzie wybitne, ale da się wypić. Następnym razem wybierz jakiś styl górnej fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości,jakie dałeś drożdże (za pierwszym i drugim razem )i w jakich ilościach ?

 

kiedyś nie kąpało się 2 dni przed świętami jak karp pływał wannie ,a teraz jak wiadro z piwem stoi ,ale tradycje się zmieniają :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiele tematów wśród początkujących dotyczy błędów zbyt wysokiej temperatury fermentacji. Nie wiem jaki jest przekaz tematów na wiki, ale może walnąć jakieś świecące banery w dziale piaskownica w stylu: fermentujesz w temp. OTOCZENIA 22 st. C piwo będzie niedobre*, itd. W rzeczywistości fermentacja taka odbywa się w temp. 24-25 st. C i chyba mogę założyć, że jest to główna przyczyna faktu, że pierwsze piwa nie będą zbyt dobre. Nie wiem jak jest z wypisywaniem sugerowanych temp. fermentacji na saszetkach drożdży, czy tam takie głupoty serwują, czy może w zestawach startowych takie brednie, że ejl to ma mieć ponad 20 st. C, a lager to najlepiej 15? Nie jestem zbyt doświadczony, ale zauważyłem, że im niżej fermentuję swoje piwa tym są one lepsze, a podnosząc temp. o 3 st. pod koniec fermentacji znacznie poprawiłem swoje osiągi.

 

Dla początkujących:

ejl: 15-18 st. C otoczenia!, nie fermentacji - optimum, poza tymi granicami będzie albo niedofermentowane - granaty, albo estrowe, alkoholowe, rozpuszczalnikowe. Jeśli nie masz takich warunków, tylko 22 st. C wybierz na pierwszy strzał piwo na WB-06, uwarz jakąś pszenicę, na początek z 1/3 słodu pszenicznego żebyś nie był zaskoczony fermentacją.

lager: 7-12 st. C otoczenia - powyżej tych temp. profil piwa będzie coraz bardziej ejlowy.

 

Równie ważna jest temp. zadania drożdży. Powinna być zbliżona do temp. fermentacji, bezpieczniej jeśli będzie niższa o 1-2 st. C.

 

i oktoberfest to jest lager, wiedziałeś o tym? Jeśli nie to ok, jeśli tak to nie nazywaj tak tego piwa bo w temp. 24 st. to nawet ejl będzie podły.

 

*oczywiście są style piw, drożdże u których temp >22 st. C to optimum, ale początkujący raczej ich nie warzą.

Edytowane przez joker0skater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ejl: 15-18 st. C otoczenia!, nie fermentacji - optimum, poza tymi granicami będzie albo niedofermentowane - granaty, albo estrowe, alkoholowe, rozpuszczalnikowe.

 

Ejl w 12°C stopniach jest możliwy i nie będzie granatów i niedofermentowania, a to wszystko na drożdżach górnej fermentacji Danstar Nottingham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.