Skocz do zawartości

Chmiel Oktawia


bart_lag

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Może czas się podzielić moimi wrażeniami o tym chmielu...

Zrobilem single hopa - polish ALE na szyszuni, łącznie 200g zuzylem. Goryczka jest ok, nie powala ale tez nie przeszkadza. Jesli chodzi o aromat to jest ładny, świeży. Jakby jabłka, białe wino. Ale nic to nie urywa. Aromatu trzeba szukac. Raczej nie wroce do tego chemilu.

Zastanawiam sie kiedy w koncu pojawi sie cos fajnego, nowofalowego z polski. Moze po prostu trzeba zaczac uprawiać na szeroką skalę amerykańskie chmiele ktore nie są zastrzezone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie dziala tak prosto, wystarczy porownac jak wypada niemiecki cascade a jak ten z usa...tak samo w usa za lepsze chmiele uwazane sa te z zachodniego wybrzeza (stan washington) niz te ze wschodniego wybrzeza..roslina musi miec dobre warunki rozwoju i ciezko np spotkac polskiego arbuza, ktory smakuje jak grecki. W naszym klimacie raczej ciezko bedzie o wybitnie aromatyczny, cytrusowy chmiel o profilu znanym tym zza oceanu. Co nie oznacza, ze nie mam szans na dobre chmiele..nie kazdy piwowar ma ochote zawsze wrzucac do kotla citre..

 

Po Waszych opiniach w lutym zakupie chyba 100g Oktawi o ile bedzie jeszcze dostepna

 

a jeszcze w temacie cascade w tym roku wchodzi do sprzedazy rowniez brytyjskie cascade

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem 400g na jedno piwo, więc liczę, że wyjdzie konkretnie.

Jeszcze nie do końca mam pomysł jak chmielić, ale na pewno 150g pójdzie na cichą.

7% a-a oznacza, że trzeba sporo sypnąć na goryczkę, a w dodatku to szyszka, więc dodatkowe 20% trzeba liczyć. Z tego wychodzi, że na sam początek gotowania pewnie wrzucę 100g...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z szyszka trzeba uważać, daje dużo garbnikow i ściągający charakter goryczki.

Litości,gdzieś takie rewelacje przeczytał..., przecież granulat to zmielona szyszka,wiec powinna dawać jeszcze więcej garbników i ściągającej goryczki.

 

Litości z 100kg szyszki powstaje 90kg granulatu typ 90 to nie wiedza tajemna ale widzę że o produkcji granulatu mało wiesz. Pracujemy z szyszką sybilii i oktawii już jakiś czas w browarze i różnica jest bardzo duża ale co tam moje doświadczenie ty pewnie wiesz lepiej, dlatego tym postem zaczynam i kończę dyskusję z Tobą w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dhanab chmiele szyszkami wszystkie swoje piwa i nie moge zgodzic sie z taka teza.

nie wiem czego ma dowodzic argument ze 90 kilo granulatu powstaje ze 100 kilo szyszki, chyba tylko tego ze szyszka jest mniej wydajna niz granulat.

 

byc moze zle pracujesz w browarze z szyszka bo utylizacja szyszki jest zmienna (Badania Uniwersytetu Vermont, 2011):

dla granulatu bedzie to od 30 do 40 %

dla szyszki waha sie od 20 do 30 %

 

Rozne poziomy utylizacji osiaga sie na roznych instalacjach,nie mowiac juz o piwowarze i jego sposobie warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czego ma dowodzic argument ze 90 kilo granulatu powstaje ze 100 kilo szyszki,

Tego ze wrzucając szyszkę wrzucasz więcej materii roślinnej, a wiec więcej garbników itp.

 

Krotko mowiac w warunkach domowych w przypadku np cascade wrzucisz 25 gram zamiast 20.

Mysle ze to nieuchronnie bedzie prowadzilo do sciagania i garbnikow :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chmielisz polskie ale to mozesz wrzucic sumarycznie np 90g zamiast stu. Kolega dhanab warzy i na granulacie i na szyszce i czuje różnicę, Ty z tego co napisałeś warzysz tylko na szyszce i nie czujesz różnicy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warzylem wczesniej na granulacie

 

kolega dhanab chwali sie ze warzy w browarze a piwowarstwo domowe ma sie nijak do komercyjnego browaru w wielu kwestiach, z wielu zjawisk ktore dzieja sie w piwowarstwie profesjonalnym powstaja potem mity w piwowarstwie domowym np autoliza (gdzie proces fermentacji przebiega inaczej, inne sa poziomy zadawanych populacji drozdzy). tak samo w przypadku chmielu gdzie zupelnie inaczej liczy sie zapotrzebowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy cud matematyczny,z 100 g powstaje 90 i w tych 90 jest więcej materiału roślinnego niż w 100 ;).

 

Wystarczy to porównać do herbaty,liściasta zawsze będzie delikatniejsza niż ta zmielona na pył,z tej zmielonej przecież uwolni się więcej garbników,goryczy (dlatego granulat jest wydajniejszy), wiedzą to dobrze konsumenci minutki i lipton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprecyzyjnie sie wyrazilem - sama autoliza nie jest mitem tylko proces zlowrogiego 'aromatu autolizy' nie jest tak szybki jak sie wiele lat mowilo kazac przelewac piwo na cicha fermentacje po 2 tygodniach. Moim zdaniem ten mit wyrosl z przeniesienia doswiadczen piwowarow komercyjnych na domowe - gdzie poziomy populacji drozdzy sa duzo wyzsze a caly proces duzo szybszy (np piwo fermentuje 3 dni) - dlatego tez wowczas kilka tygodni piwa nad takimi drozdzami moze miec przelozenie na smak piwa gdzie w piwowarstwie domowym wszystko dzieje sie wolniej, nieco inaczej :)

 

a w samym temacie cwiczenie jeszcze raz z danych Uniwersytetu Vermont:

Przy zalozeniu chmielu 4 % i instalacji 10hl (1000L) i przy srednich osiagach utylizacji (25/35) potrzeba:

ok 2,2 kg granulatu 4 % do osiagniecia IBU 30

ok 3 kg szyszki

 

natomiast na domowym garnku i warce 20L, to samo zalozenie, liczone szybko w BT

42 g chmielu o 4 % granulat

46 g szyszki

 

:)

 

I jest to przyklad najbardziej skrajny , tzn chmielu o bardzo niskich alfakwasach

przy chmielach z wieksza iloscia alfakwasow roznica bedzie jeszcze mniejsza :)

Powtorze zatem, ze w warunkach domowych forma chmielu nie ma zadnego znaczenia

Edytowane przez Lodzermensch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pogo napisał że chce dać w sumie 400g szyszki, dlatego napisałem że trzeba z szyszką uważać bo to nie to samo co granulat i może się z dziwić jak piwo będzie smakowało jak herbata

testowałem szyki sybilli, lomika, columbusa i caskady polskiej, oktawii w różnych opcjach na zimno i ciepło, w każdym piwie mniej lub bardziej był charakterystyczny ściągający efekt, wagowo zawsze dawałem znacznie mniej szyszki niż dałbym granulatu

nie będę się spierał czy to że szyszka ma więcej zanieczyszczeń od granulatu (nie będę wybierał łodyg i liści z szyszki bo się tak nie da) czy to że ekstrakcja inaczej przebiega daje taki efekt

z warzenia z domu mam podobne doświadczenia, tylko tu mnie tak nie boli że piwo będzie się układać kolejne miesiące, jak wiadomo charakter goryczki zmienia się podczas leżakowania, ale dobre rozwiązanie to nie jest bo pojawia się tutaj problem ze stratami na aromacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pogo napisał że chce dać w sumie 400g szyszki, dlatego napisałem że trzeba z szyszką uważać bo to nie to samo co granulat i może się z dziwić jak piwo będzie smakowało jak herbata

testowałem szyki sybilli, lomika, columbusa i caskady polskiej, oktawii w różnych opcjach na zimno i ciepło, w każdym piwie mniej lub bardziej był charakterystyczny ściągający efekt, wagowo zawsze dawałem znacznie mniej szyszki niż dałbym granulatu

nie będę się spierał czy to że szyszka ma więcej zanieczyszczeń od granulatu (nie będę wybierał łodyg i liści z szyszki bo się tak nie da) czy to że ekstrakcja inaczej przebiega daje taki efekt

z warzenia z domu mam podobne doświadczenia, tylko tu mnie tak nie boli że piwo będzie się układać kolejne miesiące, jak wiadomo charakter goryczki zmienia się podczas leżakowania, ale dobre rozwiązanie to nie jest bo pojawia się tutaj problem ze stratami na aromacie

Dodatkowo trzeba uważać na ,, dodatki '' w mojej szyszce Oktawii był dorodny orzech laskowy :cool: , dodałem go w worku na cichą ciekawe czy kwasa nie będzie ale chyba chmiel go odkaził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję porozmawiać z technologiem pracujacym przy produkcji granulatu, powiedział kilka ciekawych rzeczy, o temperaturze przy produkcji która istotnie wpływa na chmiel i o systemie oczyszczania szyszki,

dowiedziałem się także że zostało nasadzonych troszkę sadzonek nowej odmiany chmielu z iunga - puławski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.