Skocz do zawartości

Chmiel Oktawia


bart_lag

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam takie pytanie, czy ktoś wie gdzie można kupić chmiel Oktawia? Czytałem o nim na stronie Polish Hops i opis jest ciekawy. W żadnym sklepie go nie ma, a zauważyłem, że ktoś warzył piwo z tym chmielem (Usiu?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Jeśli ten chmiel rzeczywiście daje aromaty jabłkowe, to moim zdaniem wręcz idealnie. To jest właśnie coś czym nasze chmiele mogłyby zawojować świat. jabłka, gruszki, śliwki... A także ich suszone wersje. Z wielką chęcią bym robił piwa ma takich chmielach.

 

Ale jak już jechać konkretnie po polsku to: kaszanka, bigos... ;)

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając pierwsze 3 akapity na wiki (o kaszance) obstawiam, że do piwa należy dodać ok 1kg kaszy gryczanej i ze 300ml świeżej krwi. Kwestia jeszcze kiedy...

No i przyprawy, ale sądzę, że to zbędne. Właściwe drożdże nadrobią kwestię (T-58?)

 

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy wyczujesz różnicę w smaku...

Ja raczej nie wyczuję, więc chyba będę musiał przy okazji założyć małe krematorium w domu i prochy oddawać jako uszlachetniacz do betonu.

Nie ma ciała nie ma przypału...

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roztarta szyszka daje taki aromat jabłkowo cytrusowy, w gotowym piwie(w sumie to nie gotowym bo to dopiero początek fermentacji) uzyskaliśmy lekki aromat właśnie cytrusowy czy tam limonkowy, jabłka brak, może się pojawi jeszcze, rokowania są nawet bardzo dobre, ale daliśmy mało szyszki w stosunku do granulatu, zajmuje ona dużo miejsca.

 

Kurczę no aromat jest naprawdę wyjątkowy, taki orzeźwiający, nie ma takiego wśród amerykańców :okey:

Edytowane przez dhanab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś poczekał jeszcze z tydzień może dwa to będę mógł coś więcej napisać - w zeszły wtorek butelkowałem. Ale podczas butelkowania jak przez przypadek do ust coś wpadło to goryczka nie była zła - celowałem w 35 IBU dla PPA z 12BLG. Nie ściągała, ale też nie powalała. Była ok. Jeśli chodzi o zapach chmielu to czuć mięte, świeżość i jabłko - bardzo ładny zapach. Niestety podczas rozlewania czułem tylko stare jabłko. Może się jeszcze ułoży :) ....Powtórzę się: zapach chmielu bardzo ładny, koło fermentora unosiła się świeża jakby ... mięta - rewelacja!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo zauroczony tym chmielem i zastanawiam się, czy nie zamówić jeszcze trochę póki jest w TB. Zrobiłem na nim Polskie Ale Single Hop 11,5BLG, zacierane na wytrawnie, zeszło do 2,66. Bardzo przyjemna goryczka, smak, aromat nieco słabszy, ale to może też kwestia tego, że miałem go za mało i na cichą poszło ledwo 20g. Być może są ta jabłka, ale generalnie bym to określił jako słodkie owoce. Moim zdaniem najlepszy polski chmiel, a przynajmniej ta partia, która trafiła do sprzedaży. Mam nadzieję, że wejdzie na stałe do sprzedaży i będzie dostępny w większych ilościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie butelkuję single hopa jakieś 9,5blg, górniak na danstar bry-97 - chmiel tak napieprza jabłkiem że smakuje jak niejeden cydr jaki popełniłem. dla wybranek do klonów reddsa niezbędny. podobuje się...

 

edit: właśnie wyczułem goździki, tak więc nie wiem na ile te jabłka to chmiel a na ile drożdże i ew. infekcja, ale generalnie całość to polska pełno gembo - sady, sady i jeszcze raz sady...

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.