Skocz do zawartości

Fermentory


rosomak

Rekomendowane odpowiedzi

Zabieram się za trzecią warkę i muszę w końcu kupić sprzęt. I tak się zastanawiam czy warto kupować fermentator plastikowy 30 l. Bardziej skłaniam się do tego by kupić 2 fermentatory szklane po 10-15 l - więcej można kombinować ze smakami. Poza tym jakoś plastik mi nie leże;) Co o tym myślicie ??

 

 

dori

Edit - poprawienie tytułu

Edytowane przez dori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Bardziej skłaniam się do tego by kupić 2 fermentatory szklane po 10-15 l - więcej można kombinować ze smakami.

A dlaczego tak sądzisz ?:) Rozwiń myśl może :)

A to proste, wydaje mi się że lepiej eksperymentować z 10 litrami niż z 20-30 :) 5 l to mało bo smaku się nie poczuje :) Robiąc 2 warki po 10l koszt finansowy, jest podobny do zrobienia jednej 20l, a mam 2 rodzaje smaków, szybciej się uczę. I prędzej dojdę do smaku piwa z CK :)

Np. teraz chce spróbować piwo pszenne i jasne( bo ostatnie trochę prze chmieliłem :) ) Robiąc po 20 litrów muszę mieć dużo butelek itd. A może się okazać ze któryś ze smaków nie będzie mi odpowiadał. Owszem można w plastiku robić po 10 l ale wtedy wszystko przesuwa się w czasie. Robiąc jedno po drugiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego fermentor plastikowy jest lepszy niż szklany balon?

1. Balona nie włożysz jeden w drugi.

2. Balona nie postawisz jeden na drugim.

3. Fermentor się nie stłucze.

4. Fermentor łatwiej umyć, zdezynfekować. Bardzo ciężko doprowadzić balon szklany do użytku po fermentacji burzliwej.

5. Fermentor jest tańszy.

6. Ze względu na swój kształt myślę, że może się okazać, że jeśli chcesz robić warki 10l, to będziesz musiał kupić balony 20l, żeby było miejsce na pianę (za tę cenę będziesz miał dwa razy tyle fermentorów plastikowych).

 

Dlaczego balon jest lepszy od fermentora?

1. Co szkło, to szkło. Aczkolwiek piwo przebywa w fermentorze na tyle krótko, że raczej nie ma to wielkiego znaczenia. Co innego w przypadku wina, które niekiedy leżakuje wiele miesięcy.

2. Ładnie widać co się w środku dzieje - jak fermentuje, jak się klaruje.

 

Myślę, że rozwiązaniem kompromisowym w Twojej sytuacji będzie zakup "tanich jak barszcz" :), dopuszczonych do kontaktów z żywnością, wiader plastikowych 15l. Myśląc jednak przyszłościowo doradzam zakup standardowych fermentorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zajmowanego miejsca to do wszystkiego można się przyzwyczaić ale jeśli chodzi o możliwość utrzymania czystości i koszty to lepsze są plastiki.

Ja równie używam plastikowych fermentorów przy czym nie polecam za bardzo takowych

 

104.jpg

 

Dość miękki plastik i z dwóch posiadanych do dziś nie przeżył żaden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że balon szklany jest super, ale do leżakowania wina. Do fermentacji pierwszej burzliwej zawsze używam 30 l fermentatorów i do wina no i oczywiście do piwa. Nie wyobrażam sobie mycia balonu i wyparzenia go wrzątkiem. Co do piwa i eksperymentów to może i racja, że lepiej jak się próbuje na mniejszej ilości ?. Dla mnie ilość 23-25 l jest optymalna na jedną warkę i tak zawsze warzę. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

I znalazłem tanie i ciekawe rozwiązanie problemu :)

Jako że miałem kiedyś styczność z piekarniami przypomniałem sobie że: sery, drzemy itd. Kupują w 12 l wiadrach, pojechałem do piekarni dałem właścicielowi 2 moje piwa i dostałem 5 wiader - umytych;)

I tak sobie myślę że na razie to dobre rozwiązanie, jak będę potrzebował 20 l to podzielę na 2 fermentator, a tak do 10 to idealnie. Muszę jeszcze wymyślić jak umieścić rurkę w przykrywce, będę mógł używać wtedy też do cichej.

 

A tak sięgając już duuuuuuuużo do przodu do warek wielkości 50-100 l , myślicie że do fermentacji nadały by się beczki do kiszenia ogórków takie duże ?? - oczywiście nie używane :) Ostatnio widziałem taką wystawioną przed sklepem- niestety jechałem autem więc nie przyjrzałem się dokładnie ale zamknięcie miała. Coś takiego jak tutaj.

http://www.allegro.pl/item264574057_beczka_beczki_z_tworzywa_sztucznego_100l_wysylka.html

Edytowane przez rosomak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W BA można kupić uszczelki i rurki fermentacyjne wystarczy w pokrywie wiadra czy innego baniaka wywiercić otwór o odpowiedniej średnicy. JK

Dzięki właśnie czegoś takiego szukałem i o dziwo wcześniej tam nie znalazłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Generalnie jak ktoś preferuje szkło, to polecam gąsiory z szeroką szyjką, a do tego gumowy kapturek, który szczelnie zamyka całość i w którym ew. można umieścić rurkę fermentacyjną. Łatwe do wyczyszczenia w rozmiarach 5 - 35 Litrów, przy czym te największe bywają kiepskiej jakości i ... potrafią pęknąć. Dlatego ... pozostaję na razie przy plastikach, gdzie mozna zrobić warkę 30 litrów, a samo wiaderko łatwo umyć, czy zdezynfekować. Można używać wszystkich plastików, które mają znaczek dopuszczający do kontaktu z żywnością "widelec i nóż". Kiedyś kupowałem jedzenie dla psa i dostawałem za każdym razem takie wiadro. Dzisiaj mam już parę szt.

 

W przypadku warek większych np. 100 L. rozważyłbym wykonanie czegoś ze stali nierdzewnej. Ale to zupełnie inna historia, ponieważ potrzeba jest również innych kadzi niż typowy garnek z emalii.

 

Pzdr.

Raf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pociągnę ten temat jeszcze, gdyby ktoś był zainteresowany mniejszymi plastikami to w Leroy Merlin są wiaderka 10 i 15 l z miarką litrów i z przykrywką dopuszczalne do kontaktu z żywnością. Cena 15 l to 7.5 pln, 10 l to chyba 5 pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Podniosę sobie temat bo mnie gnębi;)

Właśnie dostałem paczkę z fermentatorem z ba no i mam problem bo na zewnątrz pisze by uważać by nie zrobić rys w środku a w środku wyczuwam rysę- pewnie od innego filtratora który był w niego włożony. Ja też czytałem że może być to powodem zakażenia warki no i mam problem bo nie wiem czy wlać do niego czy kombinować bo właśnie filtruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniosę sobie temat bo mnie gnębi;)

Właśnie dostałem paczkę z fermentatorem z ba no i mam problem bo na zewnątrz pisze by uważać by nie zrobić rys w środku a w środku wyczuwam rysę- pewnie od innego filtratora który był w niego włożony. Ja też czytałem że może być to powodem zakażenia warki no i mam problem bo nie wiem czy wlać do niego czy kombinować bo właśnie filtruje.

E! Luzik! też tak mam w moich fermentatorach - wina złej formy odlewniczej. Póki co nic się nie stało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po 1 aktualnie tworzywa sztuczne dopuszczone do kontaktu z żywnością (a takowymi są fermentory) nie wpływają w żaden sposób na jakiekolwiek właściwości piwa.

Po 2 plastik jest tańszy...

Po 3 jak już ktoś napisał łatwiej czyścić fermentor niż jakikolwiek balon.

A co do rys na wewnętrznej stronie fermentora,to jeżeli nie są zbyt głębokie raczej bym się nimi nie przejmował.

Zawszr najpierw płucze fermentor wodą,potem płyn do naczyń,następnie Chemi-Oxi,i na koniec płucze gorącą wodą i jeszcze nigdy nie miałem żadnego zakażeni.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią jak nie urok t s...:)

Wczoraj zlałem na cichą właśnie do tego fermentatora z ba i dziś syn przechodził koło niego i otworzył kranik;D Moja wina miałem przenieść w inne miejsce ale mi zeszło. Litr piwa poszedł na wykładzinę - zapach boski;)

Na pewno resztki piwa zostały w kraniku i teraz nie wiem jak zlewać czy przez kranik czy lepiej wyciągnąć piwo będzie siedziało jeszcze 6 dni i właśnie nie wiem czy to co jest w kraniku w tym czasie jakoś się nie zepsuje i nie zarazi reszty. Jak myślicie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam kranika do upuszczania piwa celem sprawdzenia stopnia odfermentowania i jak dotąd wszystko jest ok.Robię tak od samego początku więc nie ma obaw,w końcu piwo z kranika nie cofnie się z powrotem do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też pobieram przez kranik próbki do pomiaru i nie mam żadnych problemów, ale profilaktycznie po takim użyciu przepłukuję kranik przegotowaną wodą a jak mi się wyjątkowo chce to jeszcze na koniec wkraplam do środka kranika kilka kropli spirytusu. Może przesada, ale jak dotąd zero problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz się czym przejomować,jak pisali moi przedmówcy,ja również zlewam przez kran.

Jednak zawsze przed i po tej czynności odwracam kranik do "góry nogami" podstawiam małą miseczkę i zlewam kran wrzątkiem.

Potem odwracam i zlewam...:)

To tyle,wszystko co opisuje znam z autopsji i tylko raz na 10 warek własnych i 5 uczelnianaych zakaziłem 4 butelki,więc myśle,że system jest ok.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.