Skocz do zawartości

Filtrator - weżyk z oplotem bezpośredni montaż do kranika DIY FOTOSTORY


lgorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakładając ten wątek miałem na celu aby jak najbardziej zrobić filtrator profesionalnie a za równo jak najłatwiej, ponieważ obecne poradniki czasami były męczarnią jak czytałem.

 

Sprzęt:

  • wężyk z oplotu 50cm 3/4" na 1/2", ten pierwszy gwint pozwoli nam bez żadnych problemów bezpośredniu wkręcić się w kranik
  • drut 2mm
  • zapalniczka żarowa
  • wiertarka i wiertło 10mm lub jakieś nożyce do stali
  • kombinerki
  • rurka termokurczliwa lub taśma izolacyjna

Koszt wykonania takiego wężyka jest to 7zł bo tyle kosztował u mnie nowy weżyk.

 

 

Krok po kroku:

 

Należy pozbyć się końcówki 1/2" w tym celu można nawiercić od środka 10mm wiertłem lub uciąc końcówkę

filtrator_1.jpgfiltrator_2.jpg

filtrator_3.jpgfiltrator_6.jpg

 

 

W miejscu gdzie zaczyna się oplot zaczynamy grzać zapalniczką żarową, jednocześnie obracając wężyk do okoła. Przez grzanie będzie miękki i łatwo pęknie przy wyciąganiu. Jest to dużo prostsza metoda niż nakłuwanie. Dodam że będzie śmierdzieć bo wężyk lekko się przytopi.

filtrator_7.jpg

 

 

Następnie bierzemy kombinerki chwytamy wężyk gumowy, a nakrętkę przytrzymujemy na podłorze nogami. Ciągniemy z wyczuciem aby nie urwać całego oplotu. Po chwili powinno puścić tam gdzie było grzane. Gdy tak się stanie ciągniemy dalej jednak drugą ręką pomagamy oprotowi aby zszedł z wężyka.

filtrator_8.jpgfiltrator_9.jpg

filtrator_10.jpg

 

 

Po usunięciu wężyka gumowego mamy sam oplot, przez co z możemy uzyskać 50cm grubego filtratora lub 80cm cienkiego.

filtrator_11.jpgfiltrator_12.jpg

 

 

Bierzemy drut 2mm o długości większej jak chcemy mieć filtrator, zakrzywiamy oba końce. Jedno z oczek wciskamy w otwór przez co drut nam nie ucieknie.

filtrator_13.jpgfiltrator_14.jpg

filtrator_15.jpg

 

 

Możemy ustalić kształt i długość filtratora, tutaj już w zależności jak komu pasuje.

filtrator_16.jpgfiltrator_17.jpg

 

 

Na sam koniec pasuje zawinać tak drut aby otrzymywał się w środku filtratora i nawinąć taśmę izolacyjną lub użyć rurki termokurczliwej. Należy uważać ponieważ rurka może zostać przebita pod wpływem temperatury, ja zastosowałęm dwie w małych ilościach. Zawsze można zawinąć 2 razy końcówkę aby nie potrzeba było używać rurki. UWAGA na ostre druciki.

filtrator_19.jpgfiltrator_20.jpg

filtrator_21.jpg

 

 

Nadajemy odpowiedni kształt i montujemy do wiadra z kranikiem. Drut daje nam pewność że filtrator będzie w jednym i tym samym miejscu. Przed użyciem dobrze jest kilka razy przelać wrzątkiem aby wszsytkie substancje szkodliwe poszły w kanał oraz zdezynfekować. Bo kto wie co wcześniej było na tym oplocie.

filtrator_22.jpg

 

 

Koniec, 15min roboty, 7zł i filtrator gotowy.

 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez alawrak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam o jakie wyrzucie i czego Ci chodziło odnośnie wyrywania wężyka. Chyba nie żułeś tej przypalonej końcówki :P

 

Ja kupiłem 2m wężyk z oplotu i redukcję, muszę jeszcze dodać drucik ale ogólnie jestem bardzo zadowolony.

Co do wykrywania gumy ze środka to można obciąć oba końce a następnie, już po wyciągnięciu węża zamontować gwinty za pomocą opasek zaciskowych (cybant). Należy zwrócić uwagę aby były one ze stali nierdzewnej. Jeśli koszt takich cybantów jest za wysoki to zawsze można użyć miedzianego drutu. Ja właśnie tak zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma izolacyjna? To chyba nie jest materiał przeznaczony do kontaktu z żywnością. Zwłaszcza w temperaturach dochodzących do 80°C

Wywal tą taśmę. Ten drut co wystawał wystarczyło zawrócić i "zacisnąć" na końcu.

 

Wywalona została izolacja zostawiona tylko rurka termokurczliwa oraz podwójne zawinięcie oplotu

 

Tak się zastanawiam o jakie wyrzucie i czego Ci chodziło odnośnie wyrywania wężyka. Chyba nie żułeś tej przypalonej końcówki :P

Już poprawione

 

Ja kupiłem 2m wężyk z oplotu i redukcję, muszę jeszcze dodać drucik ale ogólnie jestem bardzo zadowolony.

 

Co do wykrywania gumy ze środka to można obciąć oba końce a następnie, już po wyciągnięciu węża zamontować gwinty za pomocą opasek zaciskowych (cybant). Należy zwrócić uwagę aby były one ze stali nierdzewnej. Jeśli koszt takich cybantów jest za wysoki to zawsze można użyć miedzianego drutu. Ja właśnie tak zrobiłem.

Jak wiadomo jest wiele różnych możliwości zrobienia takiego filtratora. Ja dodałem tutaj najprostszy i chyba najtańszy sposób, na zrobienie filtratora z wężyka z oplotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie bardzo chwytam, że możemy uzyskać 50 cm grubego lub 80 cm cienkiego. Oplot da się rozciągnąć? Swoją drogą, gdzie sprzedają wężyki za 7 zł?

Edytowane przez anu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo chwytam, że możemy uzyskać 50 cm grubego lub 80 cm cienkiego. Oplot da się rozciągnąć? Swoją drogą, gdzie sprzedają wężyki za 7 zł?

 

Różnice w grubości widać na zdjęciach w pierwszym poście, oplot jest jak lina albo można ustawić splot ciaśniej i mamy dłuższy albo rzadziej i jest krótszy.

W normalnym sklepie hydraulicznym gdzie zaopatrują się istalatorzy wod kan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.