Skocz do zawartości

Dominus Tecum, #72 - Muenchener Dunkel


darko

Rekomendowane odpowiedzi

Monachijskie Ciemne. Ekstrakt 13,5 °Blg, alkohol 4,5 % - zapowiada się nieźle :)

Barwa ciemnobrązowa, piana wysoka, średniotrwała. Wysycenie średnie.

Zapach przyjemny, słodowy, prażonych ziaren, kawy zbożowej. Dosyć "prosty", brak chmielu. Jest coś, czego nei potrafię określić - coś jakby kapusta (w swoim piwie warzonym w 95% ze słodu monachijskiego miałem to samo). W smaku przede wszystkim wyraźny, ale delikatny słód monachijski. Posmak palonego ziarna, bez spalenizny i goryczy. Później smak chmielowy i średnioniska goryczka. Na końcu coś pobodnego do alkoholu - być może użyte drożdże dają taki efekt. Piwo bardzo treściwe, pełne ale nie słodkie.

To, co tygryski lubią najbardziej. Bardzo dobre, dzięki :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest coś, czego nei potrafię określić - coś jakby kapusta (w swoim piwie warzonym w 95% ze słodu monachijskiego miałem to samo).

Hmm, to chyba nadmiar melanoidyn - znam to zjawisko z teorii, ale nie spotkałem w praktyce, muszę się wsmakować w to piwko.

 

Dzięki za opis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dominus Tecum

#72 Piwo niemieckie w stylu Monachijskie Ciemne

Munchener Dunkel

26.03.2009r.

13,5 * Blg

4,5 % alk.

 

Postanowiłem otworzyć następne piwko Codera. Jako, że ostatnio próbowałem uwarzyć Monachijskie ciemne (coś nie zagrało) wybór padł właśnie na ten styl.

Nie będę ukrywał zdziwienia, jak po otwarciu spisywałem dane z etykietki i... data: 26.03.2009r. Spojrzałem na kalendarz - zgadza się! To jego pierwsze urodziny!

 

Kolor ciemny, prawie czarny, pod światło ciemnobrunatny. Ładna klarowność, choć przy tym kolorze jest nie doceniana.

Nasycenie dość duże, jednak przy odrobinie cierpliwości piwo zmieściło się do szkła.

Piana obfita, drobnej i średniej "granulacji", średnio trwała, po kilku minutach kołderka utrzymująca się do końca degustacji. Szczególnie ładnie wyglądała na powierzchni - zbita i drobnoziarnista tak, że ostatnie krople piwa spływały po niej.

Zapach orzechów i kawy zbożowej. Jest wyraźny, rześki, miły. Warto zerknąć do przepisu i powtórzyć warzenie ale znając Codera to wrzucił jakieś angielskie / amerykańskie, trudnodostępne słody palone. Ten palony posmak jest dość oryginalny. Przywodzi na myśl lżejszą wersję Brown Ale z tego samego browaru (co prawda tamtego zbyt dobrze nie pamiętam, bo degustacja była prawie rok temu).

W smaku troszeczkę słodyczy, niezbyt dużo, następnie lekka kwaskowość a całość wieńczy ta rewelacyjna goryczka od słodów palonych, która na samym końcu smacznie krzyżuje się z niewielką od chmielu. Ładnie ułożone. Dość wytrawne i lekkie.

Bardzo udane piwko!

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znając Codera to wrzucił jakieś angielskie / amerykańskie, trudnodostępne słody palone.

Akurat nie tym razem, tylko monachijski i trochę carafa special.

 

Zrobiłem świeżą wersję tego piwa, jest mniej słodka i chyba bardziej w stylu, chętnie bym dał Ci do porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie tym razem, tylko monachijski i trochę carafa special.

Zerknąłem do Twojego warzenia. Tym bardziej należy to powtórzyć.

Zrobiłem świeżą wersję tego piwa, jest mniej słodka i chyba bardziej w stylu, chętnie bym dał Ci do porównania.

Piotrek, ale tamten dunkel był dość wytrawny. Oczekiwałem bardziej melanoidynowego i dekstrynowego piwka.

Jestem zdania, że było zbyt wytrawne. Ale chętnie skonfrontowałbym moją ocenę...

Tak czy inaczej, jest bardzo udanym piwkiem. Lepszym od mojego dunkela :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ponad rok po dacie warzenia. Zastanawiałem się, czy piwo nie będzie już miało oznak starości, czy nie będzie przegazowane. Nic z tych rzeczy, to świadczy o prawidłowym przechowywaniu i kunszcie piwowara.

 

Piana: beżowa, średnioobfita, drobnopęcherzykowa, trwała. Wzorcowa.

Kolor: ciemnobrązowe, klarowne. Bardzo mało drożdży na dnie butelki.

Wysycenie: niskie.

Zapach: bardzo przyjemny, kawowy.

Smak: pełny, słodowy, na pewno nie jest wytrawne, ale wg mnie smakuje właśnie tak jak Munich Dunkel powinien smakować. Wyraźne nuty kawowe, gorzka czekolada, pewna taka aksamitność. Leciutka kwaskowość, ciemnosłodowa, kojarząca się z gorzką czekolada. Delikatna słodkość, również nieco czekoladowa.

Opakowanie: informacyjna etykieta.

 

Pomimo, że nie przepadam za tym stylem, to wydaje mi się, że tak właśnie powinno smakować to piwo.

 

Chylę czoła coder przed Twoim kunsztem. To jest bardzo dobrze zrobione piwo. Jeśli wysłałbyś to piwo na konkurs piwo.org, to podium masz w kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może szkoda, że go nie wysłałem na konkurs.

Wysłałem tegorocznego dunkelka w.g. tego samego przepisu, tylko trochę głębiej odfermentowany, chyba bardziej w stylu. Też nie jestem specjalistą od tego gatunku, z komercyjnych piw piłem tylko Flensburger Dunkel

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=21743

Był dość wytrawny i goryczkowy.

 

Czy w jury konkursu będzie ktoś, kto wie jak smakuje monachijskie ciemne? :)

 

 

 

Dzięki za ocenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja się nie znam ;)

Oczywiście potwierdzam, że piwko jest świetne ale z tą wytrawnością...

To pewnie z tego względu, że ostatnio warzę piwa przerysowane pod kątem pełni smaku, melanoidyn i słodyczy.

Podczas degustacji otworzyłem i mojego dunkela. Był wyraźnie słodszy, melanoidynowy. Preferuję takie piwa.

Robię więc błąd ale jest to błąd zamierzony. Zaplanowane odstępstwo od stylu.

Zwracam honor. Przekonaliście mnie (prawie całkowicie :rolleyes: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.