Skocz do zawartości

pilsener coopersa kilka pytań


El Patryko

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie mam kilka pytan odnosnie tego brew kita. Po pierwsze na w recepturze polecano 800 g suchego ekstraktu a ja dodalem 1 kg czy to nie za duzo. Drugie pytanie jako ze teraz jest baaardzo cieplo temperatura brzeczki wynosi ok 30 C czy to nie za duzo?? myslzlem czy nie wykorzystac kostek lodu aby obnizyc temperature czy to dobry pomysl pomozcie prosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intensywność tworzenia profilu smakowego piwa jest największa na początku fermentacji, Na przyszłość kostki lodu nie, bo obniża ekstrakt i stosunkowo jest mały na 25 l piwa. Albo lodówka, albo styropianowe pudło, albo fermentor w misce z zamrożoną wodą w butelkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to drozdze dodane w zestawie nie sa do lagera ( daja uniwersalne gornej fermentacji) i fermentacja powinna byc 21-27 stopni ja z poczatkowych 30 obnizylem do 28 okolo wiec wydaje sie ze pojdzie chyba. No nic zobaczymy. A pytanie odnosnie cukru nie za duzo czy poprostu piwko bd mocniejsze ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja powinna być w 18-22, nieważne co tam masz gdzieś napisane. I to fermentacja, a nie otoczenie - to znaczy że otoczenie od 16 do max. 20.

 

Piwo będzie mocniejsze, bardziej alkoholowe i będzie wymagało bardzo długiego leżakowania. Chociaż jak pojechała temperatura do 30°C, to choćbyś je leżakował i 10 lat, to dalej będzie niepijalnym zajzajerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj fermentor ma 20 l wiec piwa jest mniej niz w recepcie dodalem lodu, skoro mowicie ze raczej po ptokach to zaryzykuje. temperatura sie obnizyla przykrylem folia termiczna bo w domu dosc cieplo. Zobaczymy, w trakcie oczekiwania sprawdze moje poprzednie, moze sie juz nagazowalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzalem czy burzliwa sie skonczyla mierzylem blg a nie pchalem paluchy czasem nie rozumię takich komentarzy, po tojest ta piaskownica zebym mogl dzieki wam znalezc bledy a nie czytac hasla w takim stylu. Dziekuje tym co pomogli pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekasz 7-10 dni i masz po burzliwej. Mozesz trzymać w tym samym fermentorze dalej przez tydzień lub dwa lub przelać na cicha do drugiego. Dopiero po cichej jest sens pobierać próbkę. Nazwałbym rzecz po imieniu bo pobieranie próbki 4 dni po zadaniu drożdży niczemu nie służy. Wg mnie to dobra rada ale jak chcesz odkrywać świat na nowo to prosze bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@El Patryko

 

Tak jak ci wszyscy piszą, temperatura fermentacji jest wręcz zabójcza dla drożdży ale ... jak nie masz możliwości trzymać w lodówce, piwnicy czy specjalnej skrzyni fermentacyjnej (skrzynia ze styropianu gdzie wkładasz i wymieniasz zamrożone butelki) może wynieś fermentor do garażu, piwnicy itp. Jak nie to olej sprawę i trzymaj dalej tam gdzie możesz.

Przelej na cicha potrzymaj tyle ile będziesz uważał i butelkuj. Sam ocenisz czy piwo ci smakuje czy nie da się pić w końcu to ty je będziesz pił ;p

 

Jak będzie ok to się ciesz jak nie to wyciągnij wnioski i spróbuj zrobić jeszcze raz ale w niższych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperature obinizylem finalnie do 23 C przykrylem folia termiczna aby nie zmienila sie temperatura. Znalazlem ulotkę z tego brewkita. Tam jest napisane tem. fermentacji 21 - 27 stopni. Wczoraj zlalem na cicha i skosztowalem z probowki po pomiarze smakuje dobrze a to dopiero poczatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest napisane tem. fermentacji 21 - 27 stopni.

 

Tak, jest napisane. Mam jednak wrażenie że napisali to tylko po to żeby coś napisać.

Robiłem kiedyś Lagera od Coopersa w 25°C, czyli zgodnie z instrukcją, a teraz stoi i zajmuje butelki, bo pić się go nie da, tak spirytem zajeżdza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tam jest napisane tem. fermentacji 21 - 27 stopni.

To weź to teraz wytłumacz drożdżom, że tak tam napisali i że w 23 stopniach mają Ci dać dobre piwko:-) Ja po ostatnich przygodach stwierdziłem, że warzenie piwa przy +30 st. mija się z celem i czekam do jesieni na jakieś sensowne warunki do fermentacji

 

 

Wysłane z Nokii 3210 za pomocą kodów SMSowych

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest napisane. Mam jednak wrażenie że napisali to tylko po to żeby coś napisać.

Robiłem kiedyś Lagera od Coopersa w 25°C, czyli zgodnie z instrukcją, a teraz stoi i zajmuje butelki, bo pić się go nie da, tak spirytem zajeżdza

Taa... to samo. Z tego co pamiętam to fermentowałem w ok. 22C - wyszedł "lager" pomieszany z bimbrem :) Aczkolwiek po jakichś 3 miesiącach estry gdzieś mocno uleciały i piwko zrobiło się pijalne.

 

Czysty Ale to Ale fermentowany w stosunkowo niskich temperaturach (~15-18C), ale do tego trzeba mieć jeszcze drożdże (tu wybór, nawet w samych sucharkach, jest całkiem spory) :)

 

PS. Ostatnio wypróbowałem możliwości drożdży MJ M10 Workhorse i mnie bardzo pozytywnie zaskoczyły - zrobiłem na nich coś a'la Koelsch i fermentowałem w 20C. Profil wyszedł niesamowicie czysty - myślę, że na tych drożdżach w niskich temperaturach można spokojnie uzyskać coś zbliżonego do lagera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hmmm jedna rzecz mnie dzwi jezeli producent podaje temperature, to chyba nir po to zeby wyszedl z tego syf nie piwo, dziekuje wszystkim za podpowiedzi piwko w butelkach zobaczymy co wyjdzie. Tym czasem delektuje sie Real Ale coopersa bo juz dobry na zdrowie piwowarzy.,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna rzecz mnie dzwi jezeli producent podaje temperature, to chyba nir po to zeby wyszedl z tego syf nie piwo

no to się chyba często dziwisz w życiu bo producenci/sprzedawcy/dystrybutorzy to nas zalewają marketingowym bełkotem, który ma się nijak do rzeczywistości.

Już sam fakt sprzedawania wyrobu pod nazwą "pilsner" z drożdżami górnej fermentacji jest lekką kpiną, a podawanie takiego zakresu temperatur fermentacji, IMHO,

jest już chyba przesadą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.