Skocz do zawartości

Przygotowanie kultury startowej


Pafio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w przyszły weekend zamierzam popełnić 3 fermentatory lekkiego, prostego, sierpniowego pilznera 100% słodu pilzneńskiego w zasypie. Zazwyczaj warzę w dwóch garach (33l i 23l) i wychodzą mi 2 pełniutkie fermentatory. Teraz piwko ma być leciutkie 4% lub nawet niekoniecznie więc zdecydowałem sie na 3 fermentatory po 25-28l każdy. Dotychczas używałem gęstwy, lub paczuszkę suchych drożdży dzieliłem na pół , mieszałem z letnią wodą , kilka minut czekania i mieszałem z brzeczką. Następnie napowietrzanie za pomocą inhalatora (wężyk oczywiście sterylny) i w każdym przypadku (z wyjątkiem jednego) metoda ta kończyła sie sukcesem. Ten jeden przypadek to Brewgo z biowinu, długo ruszały, jeden fermentator jakoś w końcu przefermentował do 2,5 BLG, drugi mimo wszelkich starań poszedł w kanał.

Dziś mam w zapasie tylko 1 saszetkę Muntons GOLD Premium 6g. W związku z tym postanowiłem sięgnąć do lektury (Richard Lehrl:"Domowe ważenie piwa" - mój pierwszy i jedyny podręcznik).Tam znalazłem rozdział "Kultury startowe".Wynika z niego że użycie 5g drożdży suchych na 25l brzeczki daje koncentrację ok. 4mln komórek na mililitr, podczas gdy w browarach zawartość komórek drozdżowych w mililitrze na starcie fermentacji to 15-25mln. Aby drożdże do ilości porównywalnej do tego z browarów komercyjnych należy zdaniem Lehrle'a użyć ok 50g suchego ekstraktu słodowego na pół litra wody i 5g suchych drożdży (dokładny opis czynności prawidłowego przygotowania takiego startera pomijam). Po 1-2 dniach kiedy kultura startowa zacznie intensywnie fermentować, będzie ona gotowa do użycia.

I teraz pytanie. Ile czasu poczekać od rozpoczęcia intensywnej fermentacji (moment w którym teoretycznie mam ilość idealną na jeden fermentator), aby drożdze rozmnożyły się na tyle aby szybko i sprawnie przefermentować 75-85l lekkiej 4% brzeczki.

Chętnie wysłucham Waszych opini na ten temat. Na pewno wielu forumowiczów przygotowywało już takie startery. Liczę że podrzucicie jakiś pomusł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem szukałem, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na moje dość precyzyjne pytanie ile czasu czekać aby namnożyć drożdże trzykrotnie od momentu rozpoczęcia intensywnej fermentacji. Teraz doczytałem że w napowietrzonej brzeczce w browarach komórki drozdżowe o stężeniu 15-25 milionów na mililitr rozmnażają się do ko. 70 milionów na mililitr, czyli właśnie trzykrotnie. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale jak dla mnie wystarczy napowietrzyć kulturę drożdżową kiedy drożdżaki zaczną szaleć i poczekać... Tylko jak długo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak długi lag będzie, starter starterowi nierówny /patrz kalkulator/ . Najlepiej wrzucić wg mnie pod koniec fazy wysokich krążków /łatwo powiedzieć/ , lub zaraz po czyli w fazie opadających krążków.

Jeszcze wrzucę przydatny kalkulator http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.