Jump to content
Sign in to follow this  
Pafio

Przygotowanie kultury startowej

Recommended Posts

Witam,

w przyszły weekend zamierzam popełnić 3 fermentatory lekkiego, prostego, sierpniowego pilznera 100% słodu pilzneńskiego w zasypie. Zazwyczaj warzę w dwóch garach (33l i 23l) i wychodzą mi 2 pełniutkie fermentatory. Teraz piwko ma być leciutkie 4% lub nawet niekoniecznie więc zdecydowałem sie na 3 fermentatory po 25-28l każdy. Dotychczas używałem gęstwy, lub paczuszkę suchych drożdży dzieliłem na pół , mieszałem z letnią wodą , kilka minut czekania i mieszałem z brzeczką. Następnie napowietrzanie za pomocą inhalatora (wężyk oczywiście sterylny) i w każdym przypadku (z wyjątkiem jednego) metoda ta kończyła sie sukcesem. Ten jeden przypadek to Brewgo z biowinu, długo ruszały, jeden fermentator jakoś w końcu przefermentował do 2,5 BLG, drugi mimo wszelkich starań poszedł w kanał.

Dziś mam w zapasie tylko 1 saszetkę Muntons GOLD Premium 6g. W związku z tym postanowiłem sięgnąć do lektury (Richard Lehrl:"Domowe ważenie piwa" - mój pierwszy i jedyny podręcznik).Tam znalazłem rozdział "Kultury startowe".Wynika z niego że użycie 5g drożdży suchych na 25l brzeczki daje koncentrację ok. 4mln komórek na mililitr, podczas gdy w browarach zawartość komórek drozdżowych w mililitrze na starcie fermentacji to 15-25mln. Aby drożdże do ilości porównywalnej do tego z browarów komercyjnych należy zdaniem Lehrle'a użyć ok 50g suchego ekstraktu słodowego na pół litra wody i 5g suchych drożdży (dokładny opis czynności prawidłowego przygotowania takiego startera pomijam). Po 1-2 dniach kiedy kultura startowa zacznie intensywnie fermentować, będzie ona gotowa do użycia.

I teraz pytanie. Ile czasu poczekać od rozpoczęcia intensywnej fermentacji (moment w którym teoretycznie mam ilość idealną na jeden fermentator), aby drożdze rozmnożyły się na tyle aby szybko i sprawnie przefermentować 75-85l lekkiej 4% brzeczki.

Chętnie wysłucham Waszych opini na ten temat. Na pewno wielu forumowiczów przygotowywało już takie startery. Liczę że podrzucicie jakiś pomusł :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

poszukaj na forum o starterach drożdżowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Owszem szukałem, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na moje dość precyzyjne pytanie ile czasu czekać aby namnożyć drożdże trzykrotnie od momentu rozpoczęcia intensywnej fermentacji. Teraz doczytałem że w napowietrzonej brzeczce w browarach komórki drozdżowe o stężeniu 15-25 milionów na mililitr rozmnażają się do ko. 70 milionów na mililitr, czyli właśnie trzykrotnie. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale jak dla mnie wystarczy napowietrzyć kulturę drożdżową kiedy drożdżaki zaczną szaleć i poczekać... Tylko jak długo ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy jak długi lag będzie, starter starterowi nierówny /patrz kalkulator/ . Najlepiej wrzucić wg mnie pod koniec fazy wysokich krążków /łatwo powiedzieć/ , lub zaraz po czyli w fazie opadających krążków.

Jeszcze wrzucę przydatny kalkulator http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.