Skocz do zawartości

Wysładzanie


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Wysłuchałem właśnie audycji o wysładzaniu:

 

http://thebrewingnetwork.com/shows/540

 

i widzę, że spece w USA podchodzą do tego ze sporą dezynwolturą w porówaniu do nas.

 

Po pierwsze nie ma u nich etapu czekania na ułożenie się złoża. Po zacieraniu od razu zaczynają filtrować, wracając tylko kilka litrów brzeczki (vorlauf).

Poza tym nie przejmują się wodą - wysładzają po prostu ciepłą woda z kranu, nawet bez zakwaszania.

Filtracja jest szybka, 30-40 minut to uważają za długą filtrację, kran należy otworzyć mocno, aby tylko złoże się za bardzo nie skompaktowało, bo filtracja utknie.

Za najlepsze urządzenie do wysładzania uważa się false bottom.

Najczęściej jest stosowania batch sparge, choć filtracja ciągła daje lepszą wydajność.

Za to zalecają kończyć dość wcześnie, przy ok.3 Blg. Są podobno badania, że przy 4 Blg zaczyna gwałtownie rosnąć zawartość tanin, silikatów (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłuchałem właśnie audycji o wysładzaniu:

 

http://thebrewingnetwork.com/shows/540

 

i widzę, że spece w USA podchodzą do tego ze sporą dezynwolturą w porówaniu do nas.

 

Po pierwsze nie ma u nich etapu czekania na ułożenie się złoża. Po zacieraniu od razu zaczynają filtrować, wracając tylko kilka litrów brzeczki (vorlauf).

Poza tym nie przejmują się wodą - wysładzają po prostu ciepłą woda z kranu, nawet bez zakwaszania.

Filtracja jest szybka, 30-40 minut to uważają za długą filtrację, kran należy otworzyć mocno, aby tylko złoże się za bardzo nie skompaktowało, bo filtracja utknie.

:) No to ja od zawsze wysładzałem po Amerykańsku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak robię, a nawet zawracam tylko z litr, dalej leci klarowne.

Jedynie z wodą utrzymuję te 78°C (z grubsza).

Filtrator miedziany.

 

Cała zabawa ze złożem to chyba przeżytek słabych metod filtracji (kadź filtracyjna).

 

Aha i jeszcze bełtam w młócie bezczelnie, choć delikatnie.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadź filtracyjna to nie przeżytek. Jest używana w browarze Zamkowym w Cieszynie. Działa rewelacyjnie.

Jk

Mówisz o filtracji Koźlaka? Cztery godziny to chyba żadna rewelacja.

Tak, wiem. Wysoki ekstrakt, duża lepkość, brak cukru - więcej białka :) itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadź filtracyjna to nie przeżytek. Jest używana w browarze Zamkowym w Cieszynie. Działa rewelacyjnie.

Jk

Nie mieszajmy dwóch różnych systemów walutowych. :) Whirpool też się w browarze przemysłowym przydaje, a my jakoś się bez niego obchodzimy. I nie wyjeżdżajcie mi tu zamieszaniem łychą brzeczki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.