Skocz do zawartości

Pomóżcie z Cydrem!


amorph

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam niewielkie doświadczenie z sokiem własnego tłoczenia, dostałem takowy w ubiegłym roku od sadownika który miał wobec mnie pewną wdzięczność, 15l. do fermentora + 1kg cukru i drożdźe spiritferm cider, po 3 tygodniach w (22+-)st.C było klarowne poszło wiec w butelki, stoi do dziś bo ja wyczuwam w nim drożdże a i mocy ma tyle, że szklanka zabija. Zdjęcie wstawię w sobotę bo zabieram towar na Dożynki tam amatorów się znajdzie kilku na procenty to podczas picia zrobię fotę.

 

Czesc

 

Nastepnym razem nie dodawaj do soku cukru,cydr robimy z samego soku .(cukier dajemy do refermentacji-wyliczona ilosc)

 

narazie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki przepis znalazłem więc tak zrobiłem, teraz to i ja już wiem, że nie ma sensu dawać cukru bo tylko mocy nabierze, a i drożdże też nie są potrzebne to sok jabłkowy ma ich w sobie wystarczająco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amorph ja zlewam jeden raz po burzliwej jest spory osad, następnie jeżeli jest klarowne to zlewam kolejny raz do pojemnika i od razu do butelek. Reasumując można założyć że sciągam znad osadów 2 razy. Co do dodawania soku to nie mam doświadczenia tylko zastanawiam się czy taki sok nie narazi nastawu na jakąś infekcję chyba że jakiś ze sklepu. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle o tym samym który poszedł do cydru. Skoro ma 14 BLG to np 1,2L na te 25L cydru.

 

Zmierzyłem BLG i z 14 zeszło do 1. Śmierdzi siarkowodorem ale wypiłem próbkę i w smaku nie wyczuwam nic złego. Jeszcze troche odfermentuje i bedzie cydr siekiera 7% :-).

Edytowane przez amorph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro dałeś cukier to już nie jest cydr.

Jest jak najbardziej. Na wyspach u jednego z producentów który zajmuje się tematem od kilku pokoleń wszystkie cydry dosładzane są w ilości ponad 30g cukru na litr. Wiedzą co robią, uzyskują bardzo fajne produkty bez niechcianych posmaków, zapachów.

1kg na 15litrów to już wg mnie lekka przesada no i rodzaj drożdży i warunki fermentacji też mogły zrobić swoje jeśli chodzi o siarkowe/drożdżowe aromaty ;)

Edytowane przez Pieslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie czy nie skorzystac z tego samego soku do refermentacji?

Zawsze tak robię. Same zalety.

1. Świeżo otwarty sok jest spasteryzowany, nie ma ryzyka infekcji.

2. Nie zwiększasz ogólnego ekstraktu.

3. Nie trzeba mieszać czy gotować cukru.

 

Wlewasz ile potrzeba (obliczone 8-12g/l) i do butelek.

1l odczytując z etykiety może mieć np. 110g cukru, czyli wystarczy na ok 9-13l

No i cydru mamy więcej o ten dodatek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Biedronce widzialem 5L za 18,99pln.

 

Pytanko do robiacych cydr. Pilem wczoraj Cydr Dobroński z cynamonem. Jest rewelacyjny! Jak osiagnac taki efekt? Dac cynamon do lezakowania? Moj cydr jest 2 tydzien w fermentorze. Po tygodniu byl przelany do drugiego. Jaka ilosc dac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na http://vitasok.pl/ - przy zamówieniu wielokrotności 5 kartonów masz dostawę gratis. Może nie jest tak tanio jak promocyjna Słoneczna Tłocznia, ale możesz wybrać sobie odmiany jabłek.

Cydr nie będzie aż tak dobry jak z samodzielnie wyciskanych jabłek, ale i tak wychodzi całkiem dobry. Jak teraz nastawisz to akurat będzie gotowy na przyszłoroczne upały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu zakładać nowego tematu, więc tu podpytam :-). Dziś planuję rozlew cydru z ciśniętego soku (po rozcieńczeniu do 10blg), jest tego 27 litrów. Po ostatnim, który wyszedł bardzo wytrawny (ale i tak bardzo przyjemny w piciu), ten chcę trochę dosłodzić ksylitolem, tylko nigdy nie stosowałem tego środka i nie mam pojęcia ile sypnąć. Nie chcę cydru słodkiego, ale takiego lekko dosłodzonego, półwytrawnego, żeby był dla ogółu bardziej pijalny, ale nie stracił na orzeźwialności. Czytam w różnych materiałach, że się daje 5-8 g na butelkę, ale coś mi się wydaje, że to dość dużo :-). W każdym razie kupiłem 500g, mam nadzieję, że wystarczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem test ostatnio - zebrałem cydr z cichej i rozlałem po 100ml do 6 szklanek. Dodałem do pierwszej 1g, a potem zwiększałem co 0,5g ksylitolu. Dałem do przetestowania żonie i jej najbardziej pasowało 2-2,5g/100ml czyli 10-12,5g na butelkę. Ja wolałbym dosłownie ciut mniej i dlatego kompromisem pójdę i dam 9g na butelkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co będzie, wrzuciłem 250g na prawie 28 l, w smaku nieprzesadnie słodkawy był, ale zapewne jeszcze nabierze wytrawności, jak drożdże zjedzą sok, który dostały na refermentację :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc cydru ktora zabutelkowalem tydz temu nie ma wlasciwie nasycenia. Nie wiem czy to wina drozdzy czy czegos innego. W tym tygodniu planuje butelkowac reszte cydru, ktory sobie lezakuje z cynamonem. Zastanawiam sie czy przed butelkowaniem nie dodac troche gestwy US-05, która mam w lodówce. Chyba ze cydr tak dlugo sie nagazowuje ale przy tych smych warunkach piwo mialem juz nasycone.

Edytowane przez amorph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cydr nie nagazowywuje się tak szybko jak piwo. U mnie po mniej więcej 2-3 miesiącach były jakieś ślady dwutlenku węgla, pół roku po butelkowaniu można było uznać, że się nagazował. Jednak jakbym piwo potraktował cukrem w ilości 3g na butelkę, to bym taki efekt osiągnął w 2-3 tygodnie.

Edytowane przez Xenocyd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz nie zaglądać ;) przecięż nagazowany słabiej spokojnie można pić i jest smaczny.

Oczywiście jak masz gęstwę, to możesz przy rozlewie dorzucić trochę grzybków - nie zaszkodzą, flaszki nie eksplodują od tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że zależy od rodzaju drożdży. Moje wszystkie produkty owocowe (cydry, śliweczniki, gruszeczniki) nagazowały się w przeciągu kilku dni, tak że po 5 dniach był już gazowany i pianka się robiła. Oczywiście zanim się uleżał, to potrzeba przynajmniej ze 2 tyg., ale nie aż 2-3 miesiące. Ilość cukru mierzyłem w 6g/l, kilka butelek (0.3 po złym przeliczeniu) zabutelkowałem z ponad 8g/l i te po tygodniu wyjeżdżały z butelki, ale piana na cydrze opada bardzo szybko, więc nawet dało się wypić bez większych strat.

Drożdże jakich używałem to głównie z Gozdawy drożdże do cydru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.