Skocz do zawartości

Pomóżcie z Cydrem!


amorph

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mieć od kolegi sok Słoneczna Tłocznia i chciałbym zrobić z tego cydr. Proszę o rady odnośnie drożdży, warunków i czasu fermentacji, dodatków, refermentacji, leżakowania.

 

Proszę o udzielanie się przez osoby, które korzystały z takiego soku i jakieś opinie o gotowym cydrze. Jesli macie jakies fotki gotowego produktu to tez poprosze. Ciekawi mnie czy ten domowy jest klarowny czy metny jak te soki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu: http://www.piwo.org/...dr-kartonikowy/ albo tu: http://www.piwo.org/...zepis-na-cydra/ zaglądałeś?

Drożdże można użyć dedykowane do cydru, część osób poleca do Tokaya. Ja zostawiłem na jakiś miesiąc w wiadrze i zapomniałem na ten czas. Refermentacja normalnie, ilość surowca liczona jak dla piwa. Do tego słodzik jak kto lubi i do smaku, ja użyłem słodzika z Lidla, różne ilości tabletek do różnych butelek. Po zabutelkowaniu zostawić na co najmniej pół roku by smak się ułożył i się ładnie wyklarowało. Na lato całkiem fajna opcja, ale niestety do takiego z wyciskanych owoców mu daleko.

Edytowane przez KosciaK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja będę miał właśnie z takich tłoczonych. Kolega ma przechowalnie owoców i ma z tych owoców tłoczone soki dla własnego użytku. A jakaś dodatkowa konserwacja jest potrzebna? Na tych sklepowych jest info o siarczanach czy siarczynach...

 

A może ktoś z lubelszczyzny robi? Mogę zaoferować sok w zamian za podział gotowego cydru :-).

Edytowane przez amorph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie wczoraj sobie sprawdzalem ile slodyczy daje taka pigulka slodzika w wodzie. Wszystko pojdzie raczej w butelki 0,33 wiec bede robil 3 wersje: bez slodzika, troche butelek z jedna pigulka i moze kilka butelek z dwiema. Zastanawiam sie czy nie skorzystac z tego samego soku do refermentacji? Po prostu dac tyle żeby wyszło cukrów 150-160g i zabutelkować. Zawsze to będzie troche cydru więcej :-). Mam słodzik z Tesco http://ezakupy.tesco.pl/pl-PL/ProductDetail/ProductDetail/2003009632652.W składzie cyklaminian sodu, sacharynian sodu. Bedzie w porzadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić ksylitol w pastylkach? Nie widzi mi sie dozowanie łyzeczka do każdej butelki...

 

A po co do każdej butelki? Może lepiej zrobić tak jak np. z cukrem do refermentacji - rozpuścić daną ilość ksylitolu na cały fermentor, zlać na to cydr i zabutelkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zrobić 2-3 partie o różnej słodkości. To może dam troche do całości, rozleje cześć do butelek, znowu dodam troszkę i rozleje kolejna partie itd.

Jeśli masz możliwość to najlepsze efekty uzyskałem pasteryzując cydr i dosładzając go mieszanką zredukowanego soku jabłkowego z brązowym cukrem.

Następnie całość została sztucznie nagazowana i zabutelkowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Co do klarowania żadnej żelatyny nie dawaj, daj mu trochę czasu wszystko ładnie samo powinno opaść na dno ewentualnie możesz umieścić jeżeli masz możliwość w chłodniejszym miejscu co przyszpieszy proces klarowania. U mnie wszystko ładnie się klaruje bez żadnych dodatków bądź kombinacji. Zlej tylko z nad drożdzy jak fermentacja się skończy potem ewentualnie jeszcze raz i tyle.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślął może ktos wcześniej o dosładzaniu gliceryną?

Mam trochę na stanie gliceryny spożywczej - słodkie to to, nie bedzie podlegało fermentacji (gliceryna nalezy do grupy alkoholi).

Nalezało by zrobić eksperymenty co do dawki i można słodzić taniej niż ksylitolem czy innymi slodzikami. Slodycz jest wg. mnie "neutralna" jak roztworu cukru, zupełnie inaczej niz w przypadku słodzików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak wygląda mój cydr po pierwszym zlaniu znad drożdży 3 dni temu, już jest super jeżeli chodzi o klarowność. Stoi w temp. pokojowej. Sorki za jakość zdjęcia ale komórką robione.

Pzdr

 

P.S.

Cydr robiony z własnych jabłek, nie karton.

post-7465-0-96112800-1407938888_thumb.jpg

Edytowane przez Mrzon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam niewielkie doświadczenie z sokiem własnego tłoczenia, dostałem takowy w ubiegłym roku od sadownika który miał wobec mnie pewną wdzięczność, 15l. do fermentora + 1kg cukru i drożdźe spiritferm cider, po 3 tygodniach w (22+-)st.C było klarowne poszło wiec w butelki, stoi do dziś bo ja wyczuwam w nim drożdże a i mocy ma tyle, że szklanka zabija. Zdjęcie wstawię w sobotę bo zabieram towar na Dożynki tam amatorów się znajdzie kilku na procenty to podczas picia zrobię fotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.