Skocz do zawartości

[Docent] III Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego Olsztyn


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

WFDB2 sierpnia w Olsztynie odbyła się trzecia już edycja Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego. Impreza odbywa się w trzech miastach: Biskupcu, Olsztynie oraz Braniewie. Ja postanowiłem udać się do Olsztyna, bo przez jakiś czas byłem tam częstym gościem i mam wyjątkowy sentyment do tego miasta. Dodatkowym argumentem był przyjazd rodzinnej ekipy Browaru Widawa, która wraz z Wojtkiem Solipiwko miała zaprezentować premierowe piwo w stylu Rosanke. No właśnie, co to jest to Rosanke? To tradycyjne piwo warmińskich chłopów warzone na czas żniw. Wielosłodowe, z udziałem jęczmienia, pszenicy, owsa i żyta, również w wersjach podwędzanych. Niektóre warianty zawierają przyprawy, gruit a nawet miód i pod tym względem styl ten dopuszcza kreatywność piwowara. Ze stylów zagranicznych najbardziej kojarzące się z Saisonem czy Biere de Garde. A jak wypadło Rosanke w wykonaniu Widawy?

Foto 237Piwo uwarzone zostało we współpracy z Wojtkiem Solipiwko, laureatem zeszłorocznego, pierwszego Warmińskiego Konkursu Piw Domowych (w kategorii Rosanke oczywiście). Młócka, bo taką nazwę otrzymało, charakteryzowała się rubinową barwą i gęstą czapą bardzo trwałej piany. W aromacie lekko karmelowe, w smaku na szczęście nie słodkie, kojarzące się z red ejlem. W posmaku wyczuwalny waniliowy akcent, później zinterpretowany jako diacetyl. Dla sędziów pewnie byłaby dyskwalifikacja, ale w mojej opinii to było niezłe dopełnienie smaku piwa. A jakie inne atrakcje czekały nas na Festiwalu? Oczywiście jak przy każdej takiej okazji mnóstwo spotkań z ludźmi zaangażowanymi w piwowarską scenę. Żałuję, że nie udało mi się spróbować piw od miejscowych fascynatów – Warmiński Browar Parowy częstował piwem „zewnętrznym” natomiast do stoiska Warmińskich Chłopów Bosych, gdzie przeprowadzano gratisową degustację stała permanentna kolejka. Oprócz Widawy na Festiwalu znajdowały się też stoiska Koreba oraz Kormorana. Szkoda, że ten ostatni na swoim terenie przedstawił tylko jedno piwo lane tzn. Warnijskie, które niestety smakowało jak ordynarny słodkawy lager. W tej sytuacji swoje pragnienie do końca wieczora gasiłem rewelacyjnym Liberty Stoutem z Widawy, którego druga warka to wręcz perfekcyjny american stout.

Laureatem drugiej edycji Warmińskiego Konkursu Piw Domowych w kategorii Rosanke został Bogdan Markocki, a zwycięskie piwo uwarzone zostanie w Browarze Kormoran. Wieczorem sędziowsko-blogerską ekipą udaliśmy się do Starej Warszawskiej, gdzie mieliśmy okazję spróbować kilku domowych interpretacji Rosanke, a ja wspierałem lokalne piwowarstwo degustując udane Warmińskie Rewolucje. Festiwal przyciągnął spore grono odwiedzających i mam nadzieję, że na kolejnych edycjach uda się zaoferować jeszcze większy wybór piw beczkowych. Zresztą w przyszłym roku powinien już funkcjonować pierwszy w mieście browar restauracyjny. Powód do ponownych odwiedzin Olsztyna będzie na pewno!

http://warmia-browarnictwo.pl

Droga na ZamekPrzy KopernikuNa dziedzińcu......degustacja u Chłopów BosychFilip Paprocki z Fermentum MobilePłynne drożdżeTrofea WKPDKomisja dunkelweizenWojtkowie: Frączyk i SolipiwkoGosia Frączyk z młodzieżąSmacznego!Docent i młóckarzeMłócka w pełnym słońcuFoto 155Hasintus parafujeMarta Pokońska (Kormoran), Jacek Materski (Artezan)i Łukasz Szynkiewicz (Absztyfikant)Ekipa sędziowsko-organizatorsko-blogerskaFoto 167Kormoran butlami stoiFoto 172Foto 176Foto 178Foto 182Kultura Piwa kręci materiałFoto 193Foto 194Poznański kurierBrowarnik Tomek prezentujeWarmiński Browar ParowySybilla w szyszkach. Stęchlizny serowej brak!Foto 206Foto 208Foto 214Foto 216Foto 219Foto 220Zjawił się i Koreb...Więcej soku!Pod ZamkiemNa piwo po ślubie - słuszna koncepcjaWidawa/Solipiwko w całej okazałościSławek Frąc - III miejsce w RosankeFoto 244Spotkanie w Starej WarszawskiejFoto 247Foto 250Z pierwszym współwłaścicielem Starej WarszawskiejWidoczek na koniecb.gif?host=polskieminibrowary.pl&blog=14

Wyświetl pełny artykuł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.