Skocz do zawartości

Bardzo niska wydajność


carlsten

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

lekko nie będzie, ale z moich doświadczeń wynika, że można.

Ja zawsze zacieram 1:3 i nigdy nie miałem problemów z filtracją czy wysładzaniem, próbowałem nawet 1:2 ale juz dla mnie za gęsto . Wydajność jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęści RISa możesz zacierać na lenia. 1:2 to już trochę gęsto, musisz się pilnować z próbą jodową. Mimo to w zacieraniu nie przewiduję problemów, ale zastanów się nad filtracją. Jeśli z racji na gęstość nie zdecydujesz się na grzanie do mash-outu, to zacier będzie bardzo lepki, co w połączeniu z ciężarem może przytykać filtrację...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle zacieram 1:3 a jak wiem, że zasyp może powodować trudności w filtracji to jeszcze więcej wody. Teraz będę miał zasypu 11kg i wychodzi mi ze 25L to max ile zmieszczę w swoim garnku.

 

1,2 kg w zasypie będą stanowić różne płatki zbożowe. Mam sporo łuski gryczanej więc mogę trochę dać do filtracji. W dyniowym się sprawdziła ale tam nie chodziło o ciężar zasypu tylko o drobiny dyni...

Edytowane przez amorph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robisz dwa zasypy po 5,5kg każdy osobno w mniej więcej tej samej temperaturze, możesz sobie zrobić 1:3 czy 1:4 nawet i powinno być wszystko ok,po co walczyć z 11kg zasypu w małym wiaderku? odbierzesz brzeczke przednią z jednego zasypu wysłodzisz, brzeczka przednia z 2 zasypu i wysłodziny. A jak masz 2 wiadra z kranikiem to kupujesz drugi oplot i robisz na dwa filtratory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę. Czyli będę robił jeśli chodzi o precyzję.

 

To słabo bo ja planuję też na małym garnku robić barley wine i bym korzystał z doświadczeń. Jak dostanę słody to w sobotę rano zaczynam. U mnie pewnie skończy się na dzieleniu zacierania i filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzyłem RISa w garnku 40l 11 kg zasypu, gęstość dokładnie 2,67l/kg problemów nie odnotowałem poza tym, że plastikowe mieszadło z BA mocno się wyginało :) . Inny projekt - American Barleywine 13,6kg zasypu gęstość 2,17 l/kg, garnek 40l problemy następujące:

1. bardzo ciężko się to mieszało plastik z BA odpada (przedramion to nawet na siłowni dawno tak nie przeorałem :D ),

2. problemy z równomiernym rozprowadzeniem temperatury (różnice temperatur w różnych miejscach garnka nawet przy solidnym mieszaniu wynosiły szczytowo 2 st C)

3. gęsty zacier utrudnia podgrzewanie, łatwo o przypalenie, na szczęście ja tego uniknąłem

4. znacznie wydłużył się czas oczekiwania na negatywną próbę jodową (60 min maltozowej i aż 60 min dekstrynującej mocno mnie zaniepokoiło, nie wiem czy to przez gęstość ale wydaje mi się że tak)

5. przede wszystkim bardzo trudna, czasochłonna filtracja jedno wiadro z BA nie pomieści tyle złoża, a co dopiero wodę do wysładzania :)

To narazie tyle z tego co pamiętam Gęstość ok. 2l/kg to wyzwanie ale nie jest to nie do wykonania, jaki będzie efekt mojej walki dowiem się za kilka miesięcy. Na przyszłość wyciągnąłem taki wniosek: poniżej 2,5l/kg nie schodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę. Czyli będę robił jeśli chodzi o precyzję.

 

To słabo bo ja planuję też na małym garnku robić barley wine i bym korzystał z doświadczeń. Jak dostanę słody to w sobotę rano zaczynam. U mnie pewnie skończy się na dzieleniu zacierania i filtracji.

 

Robiłem w sobotę zasyp dokładnie 14,3kg (zasyp tutaj) zacierałem i wysładzałem po połowie. Czekam co z tego wyjdzie ale poszło mi sprawnie (6h bez chłodzenia->chłodzę na balkonie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amorph, robiłem RISa w garnku 30 l i to była prawdziwa mordęga. Miałem dokładnie albo ponad 9 kg ziarna i wszystko poszło do tego 30-litrowego "garnuszka". Stosunek 1:2 - masakra. 2 razy przenosiłem zacier do podgrzania i ponownie na filtrację, wysładzanie było beznadziejne. Nie wiem jaki planujesz zasyp i finalne BLG, ale przy takim naszym typowym sprzęcie nie celowałbym więcej niż w 25 BLG, no chyba, że planujesz użyć cukru podczas chmielenia. Ja nie użyłem. Do dziś się wku*wiam na siebie jak o tym myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja was przebije. 6kg słodów w garnku 14L. Nigdy więcej. Słaba wydajność, ciężko to było nawet wsypać i dobrze wymieszać, no i trochę się przypaliło. Teraz przy mocniejszych piwach wspomagam się ekstraktami lub cukrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.