Skocz do zawartości

Bardzo niska wydajność


carlsten

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wczoraj zatarłem swoja piątą warkę. Przy każdej miałem problem z niską wydajnością. Każdą warkę celuję w ~20L. Garnek jakim dysponuje ma ~21L. Zawsze staram się robić gęstszy zacier i później go rozcieńczyć. Niestety wg wielu receptur ok. 4kg słodu dają 12BLG, u mnie, żeby wyszło takie blg trzeba np dać 5kg słodu, zawsze jest podobnie. Śledząc forum zauważyłem chyba swój błąd, mianowicie szybkie wysładzanie. Przy ostatniej warce zacząłem bardzo powolutku spuszczać brzeczkę. Przedłużyłem czas zacierania(nie robię prób skrobi). Używam filtratora z oplotu zakupionego na jednym z internetowych sklepów. Czy da się coś z tym zrobić jeszcze? Nie mam już pomysłów, a trochę irytujące jest ciągłe dolewanie dużych ilości wody i znaczące zwiększanie i zagęszczanie zacieru, żeby coś z tego wyszło. Przez to też nie mam możliwości uwarzyć piw o wyższym blg zachowując ~20L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysładzanie trwa dość długo (u mnie coś między 1-2godz) zazwyczaj. Zobacz kanał Tomasza (Tumka_pl) Browar Gdynia na YouTube. Namawiamy go, żeby więcej wstawiał filmów z warzenia (aktualnie Porter) i ostatni odcinek jest właśnie o wysładzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie pomóc i opisz dokładnie co robisz. Najlepiej używając jednostek SI.

 

Przy ostatniej warce zacząłem bardzo powolutku spuszczać brzeczkę

 

"Powoli" to dosyć względne pojęcie, łatwiej będzie określić w litrach na minutę, lub podać łączny czas filtracji i wysładzania oraz objętość filtratu jaką odbierasz.

 

Przedłużyłem czas zacierania(nie robię prób skrobi)

 

Łatwiej by było coś doradzić gdybyś podał temperatury i czasy przerw.

 

 

Czy mierzyłeś ekstrakt pozostałych (już nie przelewanych do gara) wysłodzin?

Czy ballingometr na pewno podaje prawidłowe wartości? Czy dla czystej wody pokazuje zero? Czy pomiar ekstraktu brzeczki wykonujesz w temperaturze w jakiej ballingometr został wyskalowany?

Jakiego używasz termometru i czy jesteś pewien, że podaje prawidłowe wskazania? Jak dokonujesz pomiaru temperatury zacieru?

EDIT:

Słód kupujesz śrutowany, czy sam śrutujesz? Jaka grubość śruty?

Edytowane przez KosciaK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczytałem się jaki to filtrator z oplotu jest super i sam na początku mojej drogi piwowarskiej sobie taki skonstruowałem. Później był płacz bo z kilku warek z zestawu na 20 litrów mnie wychodziło po 15-17l. Pewnego dnia postanowiłem poświęcić jeden fermentor i zrobiłem z niego kadź filtracyjną i cud! Z zestaw na 20 litrów wychodzi mi 20. Obecnie wpieram się BeerSmithem i robię warki na 23 litry. Wydajność ustawiona tam na 72% jest nieznacznie przeze mnie przekraczana. Wysładzanie u mnie nie przekracza 1 godziny.

Edytowane przez tatamatyldy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydajność ustawiona tam na 72% jest nieznacznie przeze mnie przekraczana. Wysładzanie u mnie nie przekracza 1 godziny.

Szybko dość w porównaniu do mnie, mój wynik jeden z niższych: http://screenshooter...100078349/MCH83

Wysładzam długo. Na początku dosłownie tak, żeby nie kapało, żeby leciała cienka strużka brzeczki. W ten sposób mniej więcej pół godziny aby się młóto się ułożyło i płyn wytworzył sobie kanaliki. Później stopniowo zwiększam ale nie szaleję z tym.

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory wysładzałem mając zawór w kraniku otwarty na full. Teraz robiłem to ustawiając minimalny przepływ na zaworze. Zajęło mi to ostatnio koło 30-45min(jak rozumiem ograniczyć przepływ mam do absolutnego minimum). Termometr mam taki http://twojbrowar.pl/prestashop/1215-large_default/termometr-piwowarski-20-do-110c.jpg , nie jestem pewien jego dokładności, staram się mierzyć nim zawsze w tym samym miejscu i głębokości. Balingometr pierwszy stłukłem, drugi mam inny i sytuacja jest ta sama. Mierzę nim podczas wysładzania, czy brzeczka nie spada poniżej 2BLG, oraz na koniec wrzucam go do gara, żeby sprawdzić ogół. Ostatni pomiar robię w fermentorze z wystudzoną brzeczką i po dolaniu wody. Dla czystej wody pokazuje 0. Nie mierzę pozostałych wysłodzin. Nigdy na to nie wpadłem, sądziłem, że płynące 2BLG zamyka sprawę. Słód kupuję zawsze śrutowany, nie mam pojęcia jaka jest jego grubość, ciężko mi się odnieść. Producenci różni, do tej pory podstawowym używanym przeze mnie był pilzneński z Bruntala, do ostatniego piwa poszło dużo monachijskiego ze strzegomia. Pozostałe to Litovel, Ireks i Weyermann. Co do warzenia, to na początku było różnie, zacząłem od gotowej receptury na "Full Aroma Hops", ostatnie piwo - słody wsypane do ~52stopni, podgrzewane do 68 na 30min, podgrzanie do 72 na 45min i mashout.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem ten termometr, a nawet nadal mam i już go nie używam, przekłamuje 2-3 stopnie jak nie więcej. Co do wydajności jest dużo czynników, słód, śrutowanie, zacieranie i samo filtrowanie. Ja też nie mam idealnego współczynnika średnio uzyskuje 19-20litrów i blg na poziomie 0,5-1,0 mniejsze niż zakładane, ale cały czas wydajność poprawiam. Dodam też że jak podnosi się temperature przy zacieraniu to podobno powinno być 1°C na 1 minute i tak staram się utrzymywać.

 

Obecnie zamówiłem zaciskacz na wężyk aby dokładnie kontrolować wysładzanie. Bo te co są w sklepach to trochę mało regulacji. Obecnie staram się ustawić wysładzanie na poziomie 1min = 1litr. jednak chce ustawić 1min = 0,5litra. Dodatkowo należy wysładzać więcej niż chcemy. Wczoraj warzyłem na nowym sprzęcie (garczek) i wysładzałem 25litrów i jak się okazało po gotowaniu zostało 19litrów. Teraz będę wiedział że muszę wysładzać do poziomu około 27litrów.

 

Dodatkowo bardzo ważna rzecz to dobry termometr ja używam termometru z termostatu DS18B20 i sprawdza się bardzo dobrze, jednynie co planuje zrobić to kupić 4 kanałowy termometr i 4 czujniki dzięki czemu będę widział temperaturę np 1cm, 5cm, 10cm i zaraz pod pokrywą temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi termometrami to nie ma co aż tak szaleć. Co człowiek to opinia. Posiadam też takowy termometr i nie mam problemów z za wysoką lub za niską temperaturą. Można zainwestować w droższy sprzęt a można także kupić 2 tańsze termometry i je ze sobą skonfrontować, albo można mieć na to przysłowiowo wbite. To nie laboratorium żeby było co do joty wszystko idealnie. Po paru razach można wyczuć czy coś Cię nie robi w jajo ;)

 

Czyli wysładzanie jest kluczem do rozwiązania problemu?

 

 

 

 

Jaką temp wody wysładzasz?

Edytowane przez Krugerius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, kluczowe w osiągnięciu dobrych wydajności było u mnie zacieranie, pewnie nie tylko u mnie. Chodzi o pewien mały element, a mianowicie mieszadło Jak u siebie zacząłem stosować to wydajność od razu w BS skoczyła z 72-74% do 85-88%, potem zakupiłem pHmetr i okazało się, że na słodach strzegomskich nie mam odpowiedniego pH, dodałem kwasu fosforowego do około 5,2 pH i znowu zanotowałem poprawę wydajności o kilka oczek. Teraz już nie robię na Strzegomiu i wydajność mam na bardzo zadowalającym poziomie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dodatkowo bardzo ważna rzecz to dobry termometr ja używam termometru z termostatu DS18B20 i sprawdza się bardzo dobrze, jednynie co planuje zrobić to kupić 4 kanałowy termometr i 4 czujniki dzięki czemu będę widział temperaturę np 1cm, 5cm, 10cm i zaraz pod pokrywą temperaturę.

I którą będziesz brał pod uwagę?

Panowie, kluczowe w osiągnięciu dobrych wydajności było u mnie zacieranie, pewnie nie tylko u mnie. Chodzi o pewien mały element, a mianowicie mieszadło Jak u siebie zacząłem stosować to wydajność od razu w BS skoczyła z 72-74% do 85-88%, potem zakupiłem pHmetr i okazało się, że na słodach strzegomskich nie mam odpowiedniego pH, dodałem kwasu fosforowego do około 5,2 pH i znowu zanotowałem poprawę wydajności o kilka oczek. Teraz już nie robię na Strzegomiu i wydajność mam na bardzo zadowalającym poziomie ;-)

kiedyś napisałem że mieszadło pomaga wydajności to pewien forumowy "szpecjalista" mnie wyśmiał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to chodzi, moje możesz sobie zobaczyć "w akcji"

Fotki w mojej galerii

 

Fajna sprawa!! Czy możesz pokazać jeszcze samo mieszadło? Wygląda jakby ciecz była zasysana w głąb - czy masz tam coś na kształt smigła??

Drugie pytanie: Z czego zrobiłes pasujący do garczka "statyw" na mieszadło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mówiłem", że fotki w mojej galerii ;-) http://www.piwo.org/gallery/album/411-kociolek/

Statyw? To jest oryginalna pokrywka od mojego kociołka, odcięty z niej kawałek, żeby dobre dojście było, przykręcony kawałek blachy 2mm i do niego przykręcony silniczek od wycieraczek. Teraz to już nawet mam obudowę silnika, jakieś nowe fotki po niedzieli wsadzę do galerii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upsss...

Narwaniec jestem bo zobaczylem link do filmu i dalej nie przeczytałem.

No to solidne te mieszadło! Sam robiłeś? Zainspirowales mnie kolego do pracy - będę musial kupic dodatkowy dekel do garnka (standardowy 40l "do słoików") i też tak zrobic. Fajna robota!

Edytowane przez girgi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej normalne. Z tego, co pisali koledzy na forum, to im zacier gęstszy, tym lepsza wydajność (enzymy lepiej działają), ale potem może być problem z filtracją..

 

Swoją drogą to ciekawe jaki byłby efekt, gdyby tak zatrzeć w małej ilości wody, a potem po mashoucie (na filtrację) dolać gorącej wody w celu rozrzedzenia? Może to jest jakiś sposób na wszystkie piwka "High Gravity"?:>

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok postaram się gęściej zacierać. Jak do tej pory, podstawowy słód był z Bruntala, a dodatki ze strzegomia. Zastosuję się do waszych rad przy najbliższej możliwej okazji i dam znać jak efekty. Dzięki wszystkim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.