Skocz do zawartości

"Ejl" zamiast "Ale"?


"Ejl" zamiast "Ale"?  

147 użytkowników zagłosowało

  1. 1. "Ejl" zamiast "Ale"?



Rekomendowane odpowiedzi

Nie uważam anglicyzmów w mowie potocznej za błędy - to zwykłe czepialstwo.

I tak, i nie. Same określenia angielskie może nie, ale jeżeli są odpowiedniki w języku polskim to powinno się je stosować. Ignorując je wykazujesz braki w słownictwie języka polskiego.

 

W internecie liczy się żeby napisać szybko, a nie cytując klasyka "nierówności terenu spowodowały mój upadek, to źle świadczy o władzach gminy". Komunikacja internetowa rządzi się własnymi prawami, to nie jest list oficjalny.

Tu się nie zgodzę. Jeżeli chcę coś wnieść do dyskusji, piszę tak żeby czytało się w sposób jasny i zrozumiały. Jeżeli chcę pisać szybko, zastanawiam się czy nie piszę oczywistych oczywistości ;)

 

Niezwykła złośliwość Michale :)

 

Oj tam, lekki trolling :D

 

PS Fajnie, że podszeszłeś do tego na luzie :)

Edytowane przez MichalW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narzekacie na "ejl", a "keczup" każdy wpitala, aż się uszy trzęsą :D

 

Jak dla mnie zdecydowanie lepsze jest "ale", ale czytane "ale", a nie "ejl" :) Sam czasem złapię się na tym, że powiedziałem "pale ale", zamiast "pejl ejl".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Przed chwilą widziałem reklamę nowego piwa z Żywca: American Pale Ale - APA.

Lektor z zacięciem opowiadał o zaletach piwa "apa" a nie "ejpiej".

 

Zgadnijcie jakie formy się przyjmą w Polsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można mówić i ejl i ale, żadna wymowa nie jest błędna. Obie są prawidłowe. Od nas tylko zależy, czy mamy ochotę wymawiać ten skrót po angielsku, czy po polsku. Tak samo jest z Dublinem. Chcesz, to mówisz Dublin, a nie to mówisz Dablin, tu nie ma błędow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można mówić i ejl i ale, żadna wymowa nie jest błędna. Obie są prawidłowe. Od nas tylko zależy, czy mamy ochotę wymawiać ten skrót po angielsku, czy po polsku. Tak samo jest z Dublinem. Chcesz, to mówisz Dublin, a nie to mówisz Dablin, tu nie ma błędow.

 

/dablin/ to wymowa brytyjskiego okupanta! To tak jakbys mowil Breslau i Posen.

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APA warzą w Browarze Cieszyńskim. Tam z górną fermentacją nie maja problemów.

 

Tak to wiedziałem :) Jak w reklamie "warzone w otwartych kadziach" :)

 

Pytam, bo w Tychach nie było problemu ze zrobieniem lagera pszenicznego i tak sobie myślałem, że tutaj powstał ejlowy lager :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/dablin/ to wymowa brytyjskiego okupanta!

wyjaśnij bo ja prosty jestem, a nie jakiś lingwista ;)

 

w Tychach nie było problemu ze zrobieniem lagera pszenicznego i tak sobie myślałem, że tutaj powstał ejlowy lager

nie, ale za to robią lagerowego Wita :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Tychach nie było problemu ze zrobieniem lagera pszenicznego i tak sobie myślałem, że tutaj powstał ejlowy lager

nie, ale za to robią lagerowego Wita :smilies:

 

To już nie wiem co gorsze ;) Co by nie mówić to w Tychach te drożdże to mają bardzo uniwersalne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W irlandzkim akcencie wymawia się bliżej /u/ niż /a/. Wymowa /dablin/ jest zgodna ze standardem British English, a więc normatywna dla Londynu, od władzy to którego Republika Irlandii wyzwoliła się na początku XX wieku.

 

http://www.forvo.com/word/dublin/#en

 

Porównaj wymowę ludzi z Irlandii i z United Kingdom.

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.