Skocz do zawartości

Szybka konsultacja przed pierwszą warką - proszę o rozwianie wątpliwości


Rekomendowane odpowiedzi

Załóżmy, że nie będę przelewał. Ile czasu powinienem odczekać do butelkowania ? 2 czy 3 tygodnie ?

Kiedy dodać chmiel na zimno ? Gdy opadnie osad ? Na 7 dni przed butelkowaniem ? Rozważam też zastosowaniem podwójnego chmielenia przy chmieleniu na zimno. Zamierzam wrzucić 2 x 50g. Kiedy powinienem dodać w takim razie chmiel i w jakich odstępach czasu ?

Edytowane przez Distanced
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że piszę post pod postem, ale potrzebuję konsultacji.

 

Jutro mija 7 dni od warzenia. Piwo wygląda tak:

45b15bb50c964a93gen.jpg

http://www.fotosik.p...b50c964a93.html

 

Niestety w czasie robienia zdjęć padła mi bateria w aparacie i na razie nic dokładniejszego nie jestem w stanie zrobić.

 

Coś tam bulka od czasu do czasu. Na dnie jest warstwa osadu. Na wierzchu utrzymuje się też dość cienka warstwa jasnej piany (nie widać dobrze na zdjęciu bo zasłania osad z chmielu). W pomieszczeniu jest 21.5°C (na kilka dni przed warzeniem było 19,75°C, ale niestety upalne lato mamy w tym roku).

Jak widać piwo jest bardzo mętne.

Czy wszystko jest w porządku ?

 

Postanowiłem zastosować się do rad i nie przelewać na cichą do innego fermentora, ale nie wiem jak i kiedy dodać chmiel na zimną. Poradzicie coś ?

Edytowane przez Distanced
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia się nie wyświetla. Ale... Skoro to dopiero 7 dzień to poczekaj jeszcze 7, zrób pomiar gęstości, po kolejnych 2-3 następny pomiar, jeśli nie będzie różnic to można rozlewać.

 

PS Przepraszam za ewentualne błędy, Tapatalkuje...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Cały przyszły tydzień jestem na wyjeździe, więc zrobię tak:

01.08 - warzyłem

18.08 - dodam chmiel

21.08 - zmierzę BLG

22.08 - zmierzę BLG

23.08 - zmierzę BLG i jeśli będzie stałe przez 3 pomiary - butelkuję

 

Wyjdzie 3 tygodnie od warzenia do butelkowania. Może tak być ?

 

Dodając chmiel nie mieszam, po prostu wrzucam i zamykam pokrywę ?

 

Czy to zmętnienie, które u mnie występuje jest naturalne ?

45b15bb50c964a93gen.jpg

Edytowane przez Distanced
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to zmętnienie, które u mnie występuje jest naturalne ?

 

Jak fermentacja się zakończy to piwo się wyklaruje. Chmiel wrzuć już po zakończeniu fermentacji. Po 18 dniach na 99% już będzie po wszystkim. Jak piwo się nie wyklaruje, to najwyżej zrób cold crashing i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmętnienie jest naturalne, ale czy aż takie? Osobiście tak mocno mętnego nigdy nie miałem nawet przy burzliwej :) Zawróciłeś pierwszy 2-3 litry brzeczki podczas filtracji a potem wysładzania z powrotem do wiadra?

 

PS. Czy to piwo trzymasz tak "naświetlone"? Powinno się je raczej chronić przed światłem - przykryj sobie czymś fermentor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko piwo jest bardzo mętne, więc albo fermentacja jeszcze trwa, albo jest coś z nim nie tak. Chociaż jak fermentuje od 1 sierpnia, to na pewno jest w fazie burzliwej, z czasem będzie się klarować, a jak nie, to cicha Ciebie nie minie. Niech Ci nie przyjdzie do głowy lać taki zur w butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta moja piana nie opada i wygląda, że nie opadnie, czytałem że na tych drożdżach czasami tak się dzieje.

Jak postąpić przy chmieleniu na zimno ? Zebrać jakoś tą pianę ? Czy odgarnąć i wtedy wrzucić chmiel ?

 

Wyczytałem też, żeby na dzień przed butelkowaniem wstawić piwo do lodówki, ma to spowodować opadnięcie osadu. Warto ? Zadziała ?

 

Piwo się nie klaruje, cały czas jest takie mętne. Pachnie ładnie, chmielem, ale ta mętność mnie trochę martwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W poniedziałek dodałem chmiel (90g) , który utworzył na powierzchni dość gruby kożuch i wygląda jakby nie miał zamiaru opadać na dno, a na piątek planowałem butelkowanie.

Co zrobić ?

Zamieszać odkażoną łyżką ?

 

 

Ogólnie piwo pachnie bardzo ładnie, przed dodaniem chmielu było klarowne, smakowało też całkiem dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.