Skocz do zawartości

Browar Rozbójnik


Rekomendowane odpowiedzi

różnica może wynosić +/- jeden stopień ze względu na błąd termometru, dużą pojemnością cieplną zacieru itp itd, stawiam, że zacier powyżej tego 70-71 nie wykroczył

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznaje, że nie mogę tego sprawdzić bo w zeszycie warzenia mam 72-70 stopni a blg stanęło na 2...może gdzieś jest błąd, poczekam na ocenę piwa przez jednego z użytkowników forum zobaczymy co powie :)

 

EDIT: Zgadza się, wkradł mi się błąd do zapisków nie wiem jak to się stało, temperatura zacierania 65-63 stopnie. Dzięki za czujność.

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #13 Whisky Stout "Zguba Durina" 15 blg

 

 

Zasyp:

wędzony torfem 30-45ppm Castle 5kg

jęczmień palony 0,2 kg

Carafa I 0,1kg

Czekoladowy ciemny 0,15kg

Chmiele:

Marynka, granulat, 45 gr-60 minut

Sybilla, szyszka, 30g 60minut

Drożdże:

Danstar Nottingham-suche

 

Zacieranie:

 

60minut 65-62 stopnie

15 minut 72 stopnie dodane ciemne słody

 

Wyszło 24l 15blg. Zadane uwodnione drożdże w temp 16stopni.

 

Edit:Drożdże ruszyły, temperatura fermentacji 14 stopni.

Edit:05.12.2014 Piwo po 2 tygodniach odfermentowało do 4,8blg, zostaje jeszcze na 4 tygodnie, zapach tak jak można się było spodziewać podkłady, stajnia. Smak moim zdaniem obłędny!

Edit:19.12.2014 Piwo na cichej zeszło do 4blg. Jutro butelkowanie.

Edit: 20.12.2014 Piwo zabutelkowanie z 60g cukru, wyszło 46x0,5l.

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #14 Polish Imperial Stout "Dusza Guldan'a" 27 blg

 

 

Zasyp:

Pale Ale Sufflett 5kg

Monachijski Sufflett 3,5kg

Special B 0,7kg

Caramunich 0,5kg

Caraaroma 1kg

Pszeniczny wędzony dębem Weyerman 1,3kg

Pilzneński 0,7kg

Pszeniczny 0,5kg

Jęczmień palony 0,6 kg

Carafa I 0,5kg

 

Chmiele:

Marynka, granulat, 100 g-80 minut

Sybilla, szyszka, 100g 20minut

Drożdże:

Safale S-04 gęstwa

 

Zacieranie:

 

Zacierane na 2 razy zasypy po połowie (7,1kg)

60 minut 65-62 stopnie

15 minut 72 stopni

podgrzane do 76 stopni

 

Gotowanie: 90 minut

 

Wyszło 20l 27 BLG.

 

Edit:Zastosowano nowoczesną metodę oddzielania szyszek od brzeczki. Sitko średnicy 10-12cm trzymane przez osobą trzecią tak aby około 2cm boki wystawały ponad powierzchnię brzeczki, następnie do sitka wkładamy wężyk, pociągamy brzeczkę i czekamy aż brzeczka w garze się skończy. Tadam! (specjalne podziękowania dla brata-osoba trzecia)

 

Edit: Zadane 700ml gęstwy S-04 po Irish Red Ale w temperaturze 16stopni. W piwnicy 12-13 stopni mam nadzieję, że grzyby dadzą radę.

 

Edit:Drożdże ruszyły, temperatura fermentacji 14 stopni.

Edit:05.12.2014 Piwo po 2 tygodniach odfermentowało do 11,6 BLG, jeszcze 2 tygodnie zostaje w wiaderku.

Edit:19.12.2014 Po 4 tygodniach odfermentowanie na poziomie 11blg, poszło do cieplejszego pomieszczenia jakby miało ewentualnie ruszyć.

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #15 Foreign Ekstra Stout "Dusza Hellscream'a" (wysłodziny po PIS (strasznie lipny skrót)) 17 blg

 

 

Zasyp:

Pale Ale Sufflett 5kg

Monachijski Sufflett 3,5kg

Special B 0,7kg

Caramunich 0,5kg

Caraaroma 1kg

Pszeniczny wędzony dębem Weyerman 1,3kg

Pilzneński 0,7kg

Pszeniczny 0,5kg

Jęczmień palony 0,6 kg

Carafa I 0,5kg

 

Chmiele:

 

Sybilla, szyszka, 40g 60minut

 

Drożdże:

Safale S-04 gęstwa

 

Zacieranie:

 

Zacierane na 2 razy zasypy po połowie (7,1kg)

60 minut 65-62 stopnie

15 minut 72 stopni

podgrzane do 76 stopni

 

Gotowanie: 60minut

 

Wyszło 17l 17 BLG.

 

Edit: Zadane 400ml gęstwy S-04 po Dry Stoucie w temperaturze 16 stopni. W piwnicy 12-13 stopni mam nadzieję, że grzyby dadzą radę.

 

Edit: Ograniczyć do minimum zakupy słodów Castle, katastrofalna jakość.]

 

Edit:Drożdże ruszyły, temperatura fermentacji 14 stopni.

Edit: 05.12.2014 Piwo po 2 tygodniach odfermentowało do 6,8 BLG, jeszcze 2 tygodnie zostaje w wiaderku.

Edit: 19.12.2014 Piwo zeszło do 5blg jak się nie nie zmieni w poniedziałek pójdzie w butelki.

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #16 Czekoladowy Weizen  "Dusza Ilidana" 15 blg


Zasyp:
Pszeniczny Litovel 5kg
Special B 0,3kg
Caramunich 0,2kg
Czekoaldowy Ciemny 1100-1300 EBC 0,4kg
Pszenica Prażona 0,2kg


Chmiele:
Sybilla, szyszka, 30g 60minut

Drożdże:
WB-06 gęstwa

Zacieranie:
Całość wsypana w temp, 67 stopni.
50 minut 65-63 stopnie
10min 72 stopnie

mash-out 78stopni

Gotowanie: 60minut
Dodane 100g łuski kakaowej (teraz jestem pewien, że za dużo) na ostatnie 15 minut gotowania.

Wyszło 22l 15 BLG.

Edit: Zadane ok.100 ml WB-06 (wielkie dzięki za gęstwę dla pepka84) w temp 19stopni.
Edit: Po dwóch tygodniach fermentacji blg na poziomie 5. Jeżeli będzie bez zmian w poniedziałek butelkowanie.

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #17 Wędzony Stout "Wiatry z Mordoru" 16 blg

 

 

Zasyp:

Monachijski wędzony (własna wędzarnia) 3kg)

Pale Ale wędzony (własna wędzarnia) 2kg

Caramunich 0,3kg

Jęczmień palony 0,3kg

Carafa 0,2kg

 

 

Chmiele:

Sybilla, szyszka, 70g 60minut

 

Drożdże:

Danstar Nottingham, gęstwa

 

Zacieranie:

Całość wsypana w temp, 67 stopni.

50 minut 65-63 stopnie

10min 72 stopnie

mash-out 78stopni

 

Gotowanie: 60minut

 

 

Wyszło 20l 20 BLG. Dolane 4l przegotowanej wody. Uzyskano 24l około 17blg

 

Edit: Zadane ok.250 ml Danstar Nottingham po Whisky Stoucie (15blg)

Edit: Po dwóch tygodniach zeszło do 5blg, poszło do cieplejszego pomieszczenia na dofermentowanie.

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #18 New Zealand Cascadian Dark Ale "First Time" 18 blg


Zasyp:
Pale Ale 6kg
Carafa 0,2kg
Czekoladowy Ciemny 1100-1300EBC 0,2kg
Płatki owsiane 0,6kg


Chmiele:
Pacific Jade 30g, Pacific Gem 30g-60 minut
Pacific Jade 10g, Pacific Gem 10g-30 minut
Pacific Jade 10g, Pacific Gem 10g, Wai-iti 25g-5minut

Drożdże:
Danstar Nottingham, gęstwa

Zacieranie:
Całość wsypana w temp, 67 stopni.
60 minut 65-63 stopnie
mash-out 78stopni, wsypane ciemne słody

Gotowanie: 60minut


Wyszło 22l 22 BLG. Dolane 4l przegotowanej wody. Uzyskano 26l około 18blg

Edit: Zadane ok.250 ml Danstar Nottingham po Whisky Stoucie (15blg)
Edit: Po dwóch tygodniach zeszło do 7blg, poszło do cieplejszego pomieszczenia na dofermentowanie.
Edit: Dodane 25g Wai-iti na cichą, planowany rozlew na Sylwestra.

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po sprawdzeniu trochę martwi mnie słabe odfermentowanie RIS'a. Poza tym piwa naprawdę smakują dobrze, słabawe jest 16# trochę zbyt czekoladowe ale chyba taki był cel, nigdy w życiu też nie widziałem takiej piany, bałem się, że to infekcja ale to prawdopodobnie tłusta piana związana z dodaną łuską kakaową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #19 New Zealand Rye Brown Ale "" 12 blg 45IBU, 45ebc

Warka #20 Polish Rye Brown Ale "" 11,5 blg, 40IBU, 45ebc

 

 

 

Zasyp:

Pale Ale 3kg

Monachijski 2,5kg

Żytni 1kg

Carafa II, Carafa III, Pszenica Prażona 400g

Płatki pszenne 600g

 

Wyszło 24l 19blg podzielone na 2x12 l dolane po 12l wody uzyskano 48l 9,5blg

 

 

Chmielenie 1:

Waimea 15g (granulat)-60 minut

Rakau 10g, Kohatu 10g (obydwa granulat)-20 minut

Rakau 20g, Kohatu 20g (obydwa granulat)-5minut

 

Chmielenie 2:

Iunga 20g (granulat)-60 minut

Sybilla 20g (szyszka)-20 minut

Sybilla 20g (szyszka), 40g (granulat)-5minut

 

Drożdże 1:

US-05 (suche)

 

Drożdże 2:

S-04 (suche)

 

Zacieranie:

całość-45stopni-20 minut

66-62-60 minut

podgrzane do 78 stopni

 

 

 

 

Wyszło 20l 12 BLG oraz 21l 11,5blg. Filtracja w nawet niezłym tempie 0,4l na minutę, brzeczka kosmicznie nieklarowna. Identyczny zasyp i zacieranie w celu porównania drożdży US-05 i S-04 (odfermentowanie).

 

Edit:I mam bardzo ciekawą sytuację warka numer 20# na sybilli na aromat pachnie truskawką (Polish Magic Hoops), warka numer 19# mango+morela

Edit: do warki 20# dodano 50g sybilli na zimno na 6 dni, do warki 19# dodano po 20g Rakau i Kohatu

Edit: warki zlane do butelek 14.02.2015

 

P.S. 20 Warek osiągnięte :)

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby jeszcze do końca roku pozostało nam kilka dni, ale najbliższe mają być dość pracowite między innymi z powodu prac w browarze (3 fermentory czekają na butelkowanie) z tego powodu czas na jakieś podsumowania pierwszego roku kalendarzowego jeżeli chodzi o warzenie.

 

Jako świeżak i niedoświadczony piwowar rozpocząłem swoją zabawę z piwowarstwem w najgorszym chyba okresie czyli w lecie, dokładnie około 11 lipca. Na szczęście posiadam piwnicę, która niejako uratowała moje pierwsze piwa i wyszły na pewno pijalne, a zarazem dobre. Teraz czas, na krótkie podsumowanie tego co udało się osiągnąć w tym roku.

 

1# Grodziskie Do uwarzenia tego piwa jako pierwszego przyznam szczerze skusiła mnie niska cena zestawu, niska cena drożdży-jakby się coś spieprzyło to by nie było tak szkoda :D Niewiedza była jednak dość duża i nie wiedziałem, że piwa pszeniczne są dość trudne w filtracji, brak opanowania, brak technologi spowodowały, że przy pierwszym piwie miałem słabą wydajność zaledwie 18l 8blg ale nie zniechęcałem się, to przecież początki, fermentacja przebiegła pomyślnie, brak kwacha, piwo dofermentowało i jak się okazało wybór grodziskiego nie był złym pomysłem bo jak szybko zostało zrobione tak szybko znikło. Początek przygody z piwem uważam za udany.

 

2# Stout Owsiany Jak to przystało na początkującego piwowara w repertuarze musiał się znaleźć jakiś lekki stout, nie miałem do czynienia wcześniej prawie w żaden sposób z tym stylem więc był to niejako eksperyment, nowe drożdże, ciemne słody, płatki owsiane-czyli znowu lekkie wyzwanie dla początkującego piwowara. Mając już niejako swoją małą technologię warzenia poszło to sprawniej, wydajność lepsza, a i piwo wyszło smaczniejsze może za sprawą odkrywania upodobania do stoutów :D Niestety tak jak poprzednie piwo znikło za szybko i do dziś dnia zostały zaledwie 2 butelki do otwarcia na jakąś większą okazję (może na Sylwestra?)

 

9# Porter Bałtycki (Imperialny?) Warką numer 3 został porter bałtycki-lato-lager te dwa słowa niejako się wykluczają dowiedziałem się o tym jednak dość dużo później, może i dobrze się stało. Ponad 7kg zasypu wydawało mi się ogromnym wyzwaniem filtracyjnym, nic bardziej mylnego, wszystko poszło sprawnie i w miarę szybko. Smutek spowodowany tym, że będę miał 15l dobrego piwa (na tyle przewidziany był zestaw) doprowadził do tego, że odebrałem 20l brzeczki i żeby podbić ekstrakt wsypałem 1kg cukru białego co po gotowaniu dało 24blg. Dość długo przed warzeniem główkowałem jak rozwiązać sprawę utrzymania stałej temperatury i oto co wymyśliłem:gar 50l, w nim umieszczony fermentor, do gara wlana woda i ustawiona na niewielki przepływ dla stałej wymiany i utrzymania temp. woda z kranu około 10stopni. Pierwsza fermentacja cicha przebiegła nieźle. Niestety zbyt wiele nie przetrwało, ponieważ już zielone zyskało ogrom fanów.

 

3 # 4# 5# To kolejne odsłony Grodziskiego, które zasmakowało wszystkim znajomym-sprawowało się świetnie w ciepłe letnie dni-został tylko zmieniony zasyp zestawu i już jako własna receptura uwarzyłem 3 wersje, jedna z kolendrą, która na szczęście po pewnym czasie znikła (nie pasuje mi jednak kolendra w piwie)

 

6# Bezstylowiec to takie typowe piwo nowego piwowara, który lepiej niż wszyscy wie co będzie dla niego dobre. Cóż wyszło nawet niezłe piwo, chociaż tutaj zadziałała typowa "Kana Galilejska", tak czy inaczej od tego momentu zacząłem trzymać się zasady teoria->praktyka.

 

7# Szkockie Ale-7 warka, proces warzenia dopracowany co zaskutkowało wzrostem wydajności w porównaniu z warkami wcześniejszymi. Planem było uwarzyć coś nowego nieznanego czego nie widziałem w sklepach. Piwo dobre, lekkie ale świata nie zawojuje, zresztą niewiele go zostało.

 

8# Imperialne Grodziskie to efekt warzenia pokazowego i niejako eksperymentu związanego z dodawaniem cukru trzcinowego-wychodzi, że za drogi i niepotrzebny. Piwo wyszło pijalne jednak moim zdaniem bardziej stylowe były te o mniejszym ekstrakcie.

 

10# to pierwszy w "karierze" kwas, ale było mi go tak szkoda wylać, że zabutelkowałem je jak tylko zobaczyłem, że rozwinęła się jakaś infekcja. Na dzień dzisiejszy uważam, że była to świetna decyzja ale muszę zasięgnąć opinii kolegów aby uzyskać informacje czy jest to pijalne czy to tylko moje entuzjastyczne podejście :D

 

11# IRA-piwo niczym się nie wyróżnia ale jest dobre, ja nie znalazłem w nim jakichś wielu wad.

 

12# Dry Stout pierwsze piwo, które na prawdę, moim zdaniem wyszło bardzo dobre, nie do końca stylowe, trochę zbyt estrowe. Na szczęście udało się zachomikować kilka butelek żeby sobie poleżakowały.

 

Pozostałe piwa od 13# do 20# są zbyt świeże żeby móc je ocenić. Jedynie co mogę powiedzieć na tę chwilę:

 

13#-śmierdzi strasznie podkładami :D

14# leżakuje w baniaku szklanym

15# sprawdzony poziom nagazowania, piwo rokuje bardzo dobrze

16# na razie dość dziwne, nie potrafię za bardzo opisać tego piwa

17# eksperyment z wędzeniem/dymieniem słodu uważam za udany, zobaczymy co wyjdzie jak piwo dojrzeje

18# zapach na razie świetny, do zlania w środę, 4 dni z chmielem na cichej

19# i 20# zobaczymy, fermentacja trwa.

 

Pierwsze warzenie z użyciem chmieli z Nowej Zelandii-bardzo mocny aromat mango i morela. Warzenie z żytem wcale nie jest takie straszne jak to malują.

 

Jeżeli chodzi o czas warzenia to chyba szybciej już nie dam rady średni czas około 3,5h, starczy powiedzieć, że udało mi się zrobić 3 warki jednego dnia-chociaż był to niezły maraton. Poza tym pierwszy rok przyniósł około 420l piwa najbardziej nurtuje pytanie-"Kto to wypił?" :smilies:

 

Chciałem bardzo z tego miejsca podziękować kolegom:

pepkowi-za pomoc merytoryczną, surowcową i ocenę produktów oraz możliwość spróbowania jego piwa

Rycerzowi Karmelowemu-za pomoc merytoryczną, surowcową, możliwość spróbowania jego piwa

Kantorowi-za ocenę oraz kreatywną krytykę

kolegom z czatu (wybaczcie, że nie wymienię was wszystkich)-za pomoc merytoryczną, ciekawą rozmowę i za szyderę i hejt :D

forumowiczom-za pomoc w trudnych sprawach

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Warka #21 Dry Stout "Otchłanie Morii" 12 blg 28l 28IBU


Zasyp:
Pale Ale 3,75kg
jęczmień prażony 0,1 kg
Czekoladowy Strzegom 0,3kg
Chmiele:
Waimea 20g na 60 minut
Drożdże:
US-05 gęstwa

Zacieranie:

60minut 63-61 stopni

Wyszło 23l 15blg dolano 5l wody co dało 28l 12blg. Zadane 150ml gęstwy w temp 17stopni.

Edit: Piwo zeszło do 2blg po 4 tygodniach, klarowne, drożdże opadły na dno, intensywny aromat orzechowo-kawowy.
Edit:
Edit:
Edit:  

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #22 Oatmeal Stout "Pod Górami Mglistymi" 14 blg 25l 40IBU


Zasyp:
Pale Ale 3,75kg
jęczmień prażony 0,3 kg
Czekoladowy Strzegom 0,1kg
Płatki owsiane błyskawiczne 0,6kg

Chmiele:
Sybilla 60g na 60 minut
Drożdże:
US-05 gęstwa

Zacieranie:

60minut 63-61 stopni

Wyszło 25l 14blg.  Zadane gęstwą drożdżową około 150ml w temp 18 stopni. Temp otoczenia 15 stopni.

Edit: Piwo zeszło do 3,5blg po 4 tygodniach, klarowne, dość mocny aromat gorzkiej czekolady, wyczuwalny dodatek owsianki.
Edit:
Edit:
Edit:  

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #23 Pils "Bitch Pils" 12blg 24l 50IBU


Zasyp:
Pilzneński 4kg
Chmiele:
Sybilla 60g na 60 minut

Sybilla 20g na 20minut

Sybilla 20g na 15 minut
Sybilla 20g na 10minut

Sybilla 20g na 5minut
Drożdże:
Gozdawa Hybrid

Zacieranie:

60minut 63-61 stopni

Wyszło 25l 12blg. Zadane drożdżami w temp 14 stopni, temp otoczenia 15 stopni. Jutro pójdą do 11-12 stopni dzisiaj już mi się nie chciało pchać się przez zaspy.
Edit:Piwo zeszło do 2 blg, lekko zmętnione, aromat dziwny,prawdopodobnie jakaś infekcja-chlebowo/miodowy,w smaku niewyczuwalna
Edit:
Edit:
Edit:  

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #24 Americzańska IPA "Rewolucja u Janosika"  14blg 25l 60IBU


Zasyp:
Pale Ale 4,5kg
Chmiele:
Waimea 40g na 60 minut

Citra 15g na 20minut

Citra 20g na 15 minut
Citra 25g na 10minut

Citra 20g na 5minut

Citra 30g na 0minut
Drożdże:
Gozdawa IPA
Zacieranie:

60minut 63-61 stopni

Wyszło 25 l 14blg. Zadane drożdżami w temp 17stopni temp otoczenia 15 stopni.   
Edit: zeszło do 4blg, aromat bardzo wyraźny głównie multiwitamina, klarowne. 
Edit:
Edit:
Edit:  

Edytowane przez Konus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp: Pale Ale 3,75kg jęczmień prażony 0,3 kg Czekoladowy Strzegom 0,1kg Płatki owsiane błyskawiczne 0,6kg Chmiele: Sybilla 60g na 60 minut Drożdże: US-05 gęstwa Zacieranie: 60minut 63-61 stopni Wyszło 25l 14blg

Czym kolega dokonuje swoich pomiarów bo z takim zasypem to można uzyskać 25l ale raczej 11blg a nie 14.

 

Warka #23 Pils "Bitch Pils"  blg l 40IBU

 

 

Zasyp:

Pilzneński 4kg

Chmiele:

Sybilla 60g na 60 minut

Sybilla 20g na 20minut

Sybilla 20g na 15 minut

Sybilla 20g na 10minut

Sybilla 20g na 5minut

Nie myśl, że się czepiam ale jeśli wg tego zasypu wyjdzie koledze także 25l to z takim chmieleniem temu piwu bliżej do 60 IBU niż do 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.