Skocz do zawartości

Co teraz będzie? Bardzo długa fermentacja burzliwa


zico

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na myśli warkę zrobiona z ekstraktu słodowego WES-a .Z powodów nie zależnych od mojej osoby moja warka pozostała na pastwę losu na jakiś czas coś ok 3-4 tygodnie od momentu kiedy powinna zostać pozbawiona osadu z drożdży i przelana na fermentację cichą . Niestety tak sie nie stało a kiedy w dniu wczorajszym "wsadziłem" swojego nosa do fermentatora no to pierwsze co mnie powaliło to alkohol .Teraz mam pytanie czy warto taki towar butelkować czy w ściek .Nadmieniam że w rurce fermentacyjnej była cały czas woda ( ojciec dolewał) a temeratura nie większa niż 20 °C

 

 

dori

edit - uszczegółowienie tematu

Edytowane przez dori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na powierzchni nie ma kożucha i zapach nie przyprawia o odruch wymiotny to butelkuj jak najszybciej.

 

edit: trzy odpowiedzi w ciągu jednej minuty - takie rzeczy tylko na piwo.org :)

Edytowane przez darko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zico, RDWHAHB, jak tak robię piwo standardowo, warka powinna być już sklarowana i gotowa do butelkowania, o ile czegoś nie spartaczyłeś z dezynfekcją. Ale pewnie jest OK, bo jakby była zepsuta, na pewno byś to poczuł. Zapach alkoholu oznacza zapewne nadmiar fuzli = za wysoka temperatura fermentacji.

 

A miała rurkę fermentacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pierwszy raz powąchałem moje Brown Ale to powiedziałem głośno do siebie, że "śmierdzi jak g...". Teraz wszyscy mi podkradają - kilka dni mnie nie było i zostało mi 5 butelek, które ukryłem w sobie tylko znanym miejscu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Zico, RDWHAHB, jak tak robię piwo standardowo, warka powinna być już sklarowana i gotowa do butelkowania,

A miała rurkę fermentacyjną?

Mi fermentuje już piwko 2 tydzień prawie, gdyż temperatura ma ledwie 17-18 stopni. Mam pytanie Coder. Jaka jest różnica w smaku piwa gdybym nie zlewał na cichą wogóle, tylko potrzymał jeszcze z tydzień i butelkował?? Miało by to taką zaletę iż nie musiał bym przetrzymywać gęstwy w lodówce tylko od razu za tydzien zrobił bym kolejną warkę i zadał gęstwę. Tylko czy bez cichej fermentacji nie będzie piwo zajeżdżało drożdżami zabardzo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest różnica w smaku piwa gdybym nie zlewał na cichą wogóle, tylko potrzymał jeszcze z tydzień i butelkował??

Co prawda nie jestem Coder :beer: ale wg mnie różnica będzie żadna.

 

Mała dyskusja na ten temat odbyła się tu:http://www.piwo.org/forum/p63395-01-09-2010-08-31-47.html#p63395

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, a czy drożdżom to nazbyt nie zaszkodzi , mam na myśli długie przebywanie w alko. w sumie robię raczej słabe piwka do 4%alko. zaraz przeczytam dyskusję którą zapodałeś.

Nie powinno nic im zaszkodzić, każde drożdże mają określoną tolerancje na alkohol ale to się odnosi do stężenia a nie czasu przebywania w alkoholu.

Powiem tak, z powodzeniem odzyskiwałem drożdże z dolniaków, które stały po 4 tygodnie i nie było żadnych problemów z ich pracą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz pomyśl jak kiepskie, zmarnowane i niezdatne do użytku musiały by być drożdże pozyskane z dna butelki komercyjnego piwa (te to się tam wyleżakują), a przecież ludzie odtwarzają z nich kolonie.

Nic im nie będzie a z cichej spokojnie możesz zrezygnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.