Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdzam, Iunga to bardzo fajny chmiel. To piwo, gdzie dałem właśnie Iungę na FWH było jednym z moich najlepszych. W przypadku Drunken Jedi, to celuję w 15BLG i 60IBU. Chcę zachować stosunek 1:1, zgodnie z zaleceniem scooby_brew. Skorzystam z porady. Niewielka ilość, 5-10 gr., poleci do FWH, a w 30 minucie tyle, ile potrzeba do dopełnienia IBU.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytując tłumaczenie:

A więc, jeśli zdecydujesz się spróbować tej techniki, oto co proponuję na podstawie powyższych rezultatów: weź cały chmiel jak chcesz dodać na późne chmielenie i chmielenie na zimno i podziel na pół. Połowę dodaj po wyłączeniu palnika, połowę na zimno. I nie czuj potrzeby przesadzania w ilościach.

Trochę korci mnie zastosowanie tej metody. Crosis, znowu pytanie do Ciebie (choć nie tylko oczywiście), bo jesteś obeznany w nowoczesnych metodach chmielenia. Zostawić dawki w 10 i 5 minucie, a zdjąć tylko tą wrzuconą na 0, czy może cały chmiel armoatyczny dorzucić do tego co na zimno (50 gr. Cascade + 50 gr. Centennial) i rozłożyć po równo na whirlpool i na zimno? Oczywiście odnoszę się do schematu kilka postów wyżej.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrób raz tak, a raz tak. Sam wybierz, jak chciałbyś zrobić po raz pierwszy.

 

Pamiętaj, że ostatecznie to Twoje piwo, Twoja wiedza i Twoje doświadczenie, które chcesz zdobywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, dałem się złapać na pytanie początkującego "co będzie lepiej", zamiast zrobić i samemu ocenić :).

 

Na pierwszy ogień pójdzie opcja z whirlpoolem. Goryczka powstanie z FWH i chmielenia od 30 minuty Iungą. Po zakończeniu gotowania schłodzę brzeczkę do 80°C, dodam chmiele aromatyczne i zostawię na czas jakiś (wstępnie planuję zostawić do samoczynnego wychłodzenia). Potem chmielenie zimno, rozlew i oczekiwanie na efekt :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pierwsze hopstandowe koty za płoty. Wyszła rzeźba niesamowita. Robiłem APA. Na goryczkę poszła Iunga, do 35 IBU. 5 gr. FWH, reszta w 30 minucie. Na aromat i na zimno do dyspozycji miałem 50 gr. Citra, 50 gr. Mosaic, 20 gr. Simcoe, 20 gr. Amarillo. Podzieliłem wszystko na dwie równe dawki (25+25+10+10). Pierwsza do wiru poniżej 80°C, druga na zimno. Żadnych innych elementów chmielenia na zimno.

 

Tutaj zaczęła się zabawa. W trakcie chłodzenia żona u żony pojawiły się skurcze porodowe, przez co się zagapiłem i zjechałem z temperaturą do 64°C. W tej temperaturze zrobiłem wir i dodałem dawkę chmielu. Po skurczach zaczęła się reszta zabawy w rodzenie, więc na dalsze chłodzenie nie miałem czasu. W związku z tym, po ok. godzinie stania w domu, fermentor z chmielem poleciał na balkon. Do domu wróćiłem po ok. 12 godzinach. Zostać mogłem tylko chwilę, dalsze sprawy wzywały. W tym czasie napowietrzyłem blenderem brzeczkę z chmielem i zadałem pośpiesznie uwodnione drożdże. Nie było niestety czasu na sterylizację drugiego fermentora i odcedzenie chmielin. Musiało zostać tak, jak jest. Nie wiem co z tego wyjdzie, ale mam nadzieję, że cokolwiek do wypicia :).

 

Pierwszy wniosek z tego typu chmielenia. Brzeczka ma rewelacyjny aromat, takiego jeszcze u siebie nie czułem. Smak też niczego sobie. Podejrzewam, że metoda wejdzie u mnie w kanon dla piw, które mają mieć aromat chmielowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie chłodzenia żona u żony pojawiły się skurcze porodowe, przez co się zagapiłem i zjechałem z temperaturą do 64°C. W tej temperaturze zrobiłem wir i dodałem dawkę chmielu. Po skurczach zaczęła się reszta zabawy w rodzenie, więc na dalsze chłodzenie nie miałem czasu.

Niezła akcja, no ale trzeba też pogratulować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Dlatego goryczka musi być przystępna dla osób przyzwyczajonych do Tyskiego/Żywca/Lecha i być równoważona słodyczą ze słodów, a aromat i smak ma dawać nowe doznania.

 

Robisz APA 30 IBU, nie nastawiaj się więc na słodowość kontrującą goryczkę. Ja bym raczej poszedł w stronę lekkiego, wytrawnego, orzeźwiającego piwa, tak bardzo różnego od wszystkich koncernowych lagerów. 30 IBU to wyśmienity poziom goryczki dla wytrawnego piwa w okolicach 11-12 BLG.

 

Idź w słody, nie w ekstrakty. One dadzą niestety zupełnie inne efekty.

5 kg pale ale i 0,25 karmelowego zacierane przez godzinę w temperaturze ~66°C da Ci doskonałe piwo pod tym względem.

 

Jeśli chodzi o chmielenie:

celujesz w krótką, nie zalegającą goryczkę. Optymalny sposób jej uzyskania to tzw "hop burst", tzn dodawanie chmielu od 30'. Czyli nie dajesz nic na FWH ani na 60'. Zużyjesz więcej chmielu, ale wg mnie ten efekt jest tego wart.

 

Zaproponowałbym takie chmielenie:

70' - gotowanie

30' - 10 g Citra

20' - 10 g Cascade

15' - 5 g Centennial

10' - 10g Citra, 10 g Cascade

5' - 10 g Citra, 10 g Cascade, 20 g Centennial

0' - 20 g Citra, 20 g Cascade, 25 g Centennial

 

I jeśli chcesz to tak po 50 g dwóch chmieli na zimno

 

Masz orzeźwiającą, cytrusową bombę ;)

 

Czesc

 

Czy powyzsze chmielenie jest na 30 IBU ,mi cos wychodzi sporo wiecej ,chcialem sie upewnic.(poczatkujacy).

Zakladana warka na 20 L IBU 30 BLG 12

4,20 kg slodu pilznenskiego

0,20 karmelowy jasny

chmiel:

citra 13,1%

cascade 7,1

cenntennial 10,2 %

Chmielenie jak powyzej.

 

Wszystko z chmieleniem na 30 IBU w podanym wyzej przykladzie jest ok,mialem poprzestawiane opcje i glupoty mi wychodzily.

Edytowane przez wuju70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze około 80c w przypadku trudnego zasypu i wytrawnego zacierania trochę więcej - tak około 84

 

Edit: ja zacieram i filtruje w coolerze, praktycznie nie mam spadków temperatury.

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o temperaturę wody użytej do wysladzania przy "standardowym" zacieraniu. Chodzi o APA zacierane przez godzinę w 66*, bez mashout'u, aby nie produkować dekstryn. Pisał o tym Crosis. Czy wysladzac woda również nie przekraczającą 70*?

Edytowane przez kowalczyka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
Dnia 23.07.2014 o 11:45, crosis napisał:

Robisz APA 30 IBU, nie nastawiaj się więc na słodowość kontrującą goryczkę. Ja bym raczej poszedł w stronę lekkiego, wytrawnego, orzeźwiającego piwa, tak bardzo różnego od wszystkich koncernowych lagerów. 30 IBU to wyśmienity poziom goryczki dla wytrawnego piwa w okolicach 11-12 BLG.

 

Idź w słody, nie w ekstrakty. One dadzą niestety zupełnie inne efekty.

5 kg pale ale i 0,25 karmelowego zacierane przez godzinę w temperaturze ~66°C da Ci doskonałe piwo pod tym względem.

 

Jeśli chodzi o chmielenie:

celujesz w krótką, nie zalegającą goryczkę. Optymalny sposób jej uzyskania to tzw "hop burst", tzn dodawanie chmielu od 30'. Czyli nie dajesz nic na FWH ani na 60'. Zużyjesz więcej chmielu, ale wg mnie ten efekt jest tego wart.

 

Zaproponowałbym takie chmielenie:

70' - gotowanie

30' - 10 g Citra

20' - 10 g Cascade

15' - 5 g Centennial

10' - 10g Citra, 10 g Cascade

5' - 10 g Citra, 10 g Cascade, 20 g Centennial

0' - 20 g Citra, 20 g Cascade, 25 g Centennial

 

I jeśli chcesz to tak po 50 g dwóch chmieli na zimno

 

Masz orzeźwiającą, cytrusową bombę ;)

Szukam fajnego przepisu na APA. Patrząc w ten oraz schemat chmielenia mam wrażenie że będzie dość blisko do Mavericka ROCKMILL. Dodatek płatków pszenicznych  i owsianych rozważam ... Mam racje? Wówczas wchodzę w to :)

Edytowane przez tomitomi13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.