Skocz do zawartości

browar "Piwo Pitne"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam piwną brać. Po wielu tygodniach obserwacji i nauki zakładam własny wątek, gdzie będę prowadził swoje zapiski z warzenia, które w formie papierowej lubią mi się gdzieś zagubić. Zapiski rozpoczynam od 8 warki, chyba ze znajdę gdzieś wcześniejsze to uzupełnię. Z reszta jestem surowy w ocenie własnej produkcji i tak na dobra sprawę dopiero 2 ostatnie warki warzyłem z większą pewnością tego co robię, stad też ich nazwy.

Warki:

#1 brewkit
#2 brewkit
#3 belgijskie pale ale
#4 milk stout
#5 IIPA
#6 milk stout
#7 Dymy u Burego (ala rauchbier)
#8 Summer Child (witbier)
#9 Belgijski czolg (belgian dubbel)
#10 Rumieniec (świąteczne)
#11 Stary karabin (ala altbier)
#12 Krokodillo (IIPA)
#13 RisPutin (Smoked RIS)
#14 Hrabia Zdzisław (lager wiedeński)
#15 Pywo (pils)

#16 3P (porter pszeniczno-pomarańczowy)

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#8 Summer Child (witbier) wzorowane na przepisie Dori

 

Informacje o recepturze:

Fermentacja: Górna

Zawartość ekstraktu (Blg): 12,5

Brzeczka nastawna w litrach: 24l

 

Słod:

słód pilzneński 3 kg

słód pszeniczny 1 kg

płatki pszenne 0,9 kg

płatki owsiane 0,4kg

niesłodowany owies- 0,5 kg

 

Chmiele:

chmiel Saaz granulat 30g

chmiel Hallertau Tradition Granulat 30g

 

Drożdże:

Fermentis Safbrew S-33

 

Inne dodatki:

kolendra indyjska - 25g

świeżo starta skórka pomarańczy i limonki - 100g

 

Zacieranie:

Płatki skleikować w 6l wody. Dodać około 5 litrów letniej wody. Temperaturę ustalic na poziomie około 69 C dodać ześrutowany słód.

65C - 80 min

72C - 10 min

 

Czas gotowania

60 minut

 

Chmielenie:

Na początku gotowania 30g Saaz (granulat)

5 minut przed koncem 30g Hallertau Tradition (granulat)

w 45 minucie gotowania 12g kolendry i 50g skórki

w 55 minucie gotowania 13g kolendry, 50g skórki

 

Fermentacja:

fermentacja w temperaturze od 18-23C

1 tydzień fermentacji burzliwej

2 tygodnie fermentacji cichej

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako, że urlop w pełni, jutro przy zachodniej granicy Rzeszowa zapachnie tak:

 

#9 Belgijski czołg (belgian dubbel)

 

Informacje o recepturze:

Fermentacja: Górna

Zawartość ekstraktu (Blg): 19,5 blg

Brzeczka nastawna w litrach: 22,5 l

 

Słody:

słód pilzneński 5 kg

słód monachijski 1 kg

słód pszeniczny 1 kg

słod abbey malt 0,5 kg

słód caraaroma 0,1 kg

 

Chmiele:

chmiel Styrian Golding 50 g

chmiel Hallertau Tradition 15 g

chmiel Saaz 15 g

 

Drożdże:

Fermentis Safbrew t-58

 

Inne dodatki:

cukier kandyzowany brązowy 0,5 kg

suszone figi 200 g

suszone rodzynki 100 g

suszone śliwki 50 g

 

Zacieranie:

60 minut w temp. 68-63 st

10 minut w temp. 72 st

 

Czas gotowania :

60 minut

 

Chmielenie:

60 25g Styrian Golding

60 15 g Hallertau Tradition

15 15 g Saaz

15 25g Styrian Golding

10 figi 200 g, rodzynki 100 g, śliwki 50 g, cukier kandyzowany 0,5 kg

 

Fermentacja:

3 tygodnie burzliwej, zeszło do 6 blg

 

Rozlew:

26.08.2014r

syrop ze 130g cukru trzcinowego i 1 litra wody.

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uff wszystko zajelo mi dzis 8 godzin dzieki filtracji trwajacej 3... mialem zbyt drobna srute (co zauwazylem za pozno) i wszystko stawalo po zawroceniu brzeczki przedniej... ale jakos to poszlo. zadane uwodnionymi drozdzami t-58 do brzeczki o temp 25 stopni... ruszylo po 2 godzinach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konkretniej pisząc która część?

Tripel kojarzy mi się raczej z jasnym wytrawnym piwem. Prosty zasyp + biały cukier żeby podkreślić wytrawny charakter. Tu jednak sporo karmeli, do tego T58 które niekoniecznie głęboko schodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sezon 1 2013-2014 w browarze Piwo Pitne uważam za zamknięty.

 

Był to mój debiutancki sezon jeżeli chodzi o zacieranie. Nie ustrzegłem się oczywiście błędów, wiele z nich dalej popełniam, ale kilka zdążyłem wyeliminować w drodze do wyrobu dobrego piwa. Jak pisałem we wstępie jestem krytyczny w ocenie własnej produkcji, co daje mi kopa do zgłębiania swojej wiedzy. Kolejnym krokiem na tej ścieżce będzie wymiana piw z okolicznymi piwowarami, gdzie bardzo liczę na konstruktywną krytykę co pozwoli mi podciągnąć się do góry. Plany na kolejny sezon to zdecydowane zwiększenie produkcji, a także pierwsze próby wytworzenia cydru i żółtego sera, a także albo może w pierwszej kolejności- wzięcie udziału w Karpackich Warsztatach Piwowarskich. W planach jest również zakup garnka 70l, taboretu gazowego, kega (oraz nauka jego użytkowania), jak również kilku akcesoriów. Przekonanie teściowej do warzenia w domu graniczy z cudem, więc tą kwestię odkładam na półkę razem z Gwiezdnymi Wojnami.

 

Sezon w pigułce:

 

#3 belgijskie pale ale

Zestaw z Browamatora. Pierwsze podejście do zacierania. Piwo smakowało mi bardzo głównie dlatego, że było pierwsze. Za szybka filtracja, przez którą blg było zbyt niskie i musiałem dosypać 1 kg cukru. Efektem był kwaskowaty posmak, który po 4-5 tygodniach od butelkowania zanikł.

 

#4 milk stout

Inspirowane Sweet Cow chociaż efekt końcowy daleki był od pierwowzoru (pierwszej warki). Smakowało rodzinie i znajomym i zniknęło tak szybko jak sie pojawiło. Została ostatnia butelka w piwniczce.

 

#5 IIPA

Pierwsze podejście do grubego chmielenia, a także chmielenia na zimno. Ciekawe doświadczenie. Osobiście smakowało mi najbardziej z dotychczasowych i jest to pierwsza warka do powtórki na nowy sezon.

 

#6 milk stout

Duży zasyp i obawa czy wężyk wytrzyma. Wszystko poszło jak z płatka. Piwo ponad 9% z dodatkiem kawy leżakuje do tej pory jednak z nagazowaniem jest na bakier. Dam mu jeszcze czas i ewentualnie zadam do każdej butelki po 5 ml świeżych drożdży.

 

#7 Dymy u Burego (ala rauchbier)

Osobiście spodziewałem się czegoś ala Schlenkerla, wyszło oczywiście trochę słabiej. Najbardziej zachwalane przez żonę, jednak czuję coś niepokojącego w aromacie, czego z braku doświadczenia i wiedzy nie umiem nazwać. Liczę na pomoc przy wymianie!

 

#8 Summer Child (witbier)

Znowu coś pierwszego. Tym razem kleikowanie płatków i pierwsza warka w temacie na Piwo.org. Filtracja mimo obaw poszła bardzo sprawnie. Piwo lekkie, dobrze nagazowane z wyczuwalnymi (chociaż coraz bardziej ulotnymi) aromatami kolendry i skórki cytrusów. Sprawdziło się na lato, ale tak jak wyżej liczę na opinię doświadczonych kolegów.

 

 

#9 Belgijski czolg (belgian dubbel)

Jest ok jak na moje możliwości. Czuć w smaku i aromacie namiastkę belga- oczywiście z grubsza. Chętnie wrócę do tego stylu pamiętając o popełnionych błędach.

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#10 Rumieniec (świąteczne)

 

Informacje o recepturze:

 

Zacieranie: Infuzyjne

Fermentacja: Górna

Zawartość ekstraktu (Blg): 20

Brzeczka nastawna w litrach: 27l

 

Słody:

pilzneński 3 kg

pale ale 2 kg

pszeniczny 1 kg

czekoladowy jasny 0,5 kg

caraaroma 0,4 kg

carafa 0,1 kg

 

Chmiele:

Marynka Granulat 50g

Lubelski granulat 50g

 

Drożdże:

Safale us-05 1,5 saszetki

 

Inne dodatki:

płatki owsiane 0,5kg

płatki żytnie 0,4 kg

owies niesłodowany 0,5 kg

ciemny ekstrakt słodowy WES 0,5 kg

świeża skórka pomarańczy 75g

przyprawa do piwa (cynamon, kardamon, goździki, imbir, skórka cytryny) 40g

miód wielokwiatowy 0,6l

 

Zacieranie:

62- 15 min

65- 60 min

72- 10 min

 

Opis warzenia:

 

Start 6:30 rano. Płatki skleikowane w 5 litrach wody i przelane do zacieru. Zacieranie. Filtracja bezproblemowa. Dodanie do brzeczki ekstraktu, 50g Marynki w 5 min gotowania, 25 g Lubelskiego w 30 min. W 45 min przyprawa, skórka z pomarańczy, miód i 25g Lubelskiego. Chłodzenie chłodnicą do 20 stopni w 40 minut. Przelanie do fermentora 12:30. Całość zajęła mi 6 godzin co jest niezłym wynikiem jak dla mnie. 14:00 zadanie do mocno napowietrzonej brzeczki zrehydratyzowanych w 20 stopniach safale us-05. Przeniesienie fermentora do piwnicy.

 

Fermentacja: burzliwa 24 dni, cicha 14 dni

Rozlew: 28 październik

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

w przerwie między warzeniami wziąłem się za cydr.

 

Cydr:

ekstrakt 11 blg

ilość: 23 litry

 

składniki:

 

20 litrów soku tłoczonego na zimno z Reala

3 litry wody niegazowanej Żywiec

200 ml miodu wielokwiatowego

 

drożdże:

 

Mangrove Jacks- Cider M02

 

opis:

 

Do soku o temperaturze 20 stopni wlałem wcześniej uwodnione w 200ml wody o temperaturze 25 stopni drożdże. Całość starałem się napowietrzyć, chociaż ciężko to wychodziło. Fermentor przeniesiony do garderoby gdzie mam 20 stopni.

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Browar wzbogacił się o słój 25 litrowy oraz taboret gazowy. Przy okazji zlałem do słoja warkę #10 Rumieniec (świąteczne) po 24 dniach fermentacji burzliwej. Zostało około 6 litrów w fermentorze, które zabutelkowałem. Wyszło 8 butelek. W zapachu przyprawy korzenne i czekolada. W smaku lepiej nie pisać- dość gorzkie podejrzewam, że od przyprawy. Liczę, że się ułoży.

 

Resztą z fermentora mocno zamieszałem odczekałem 30 minut. W międzyczasie otwarłem 20 butelek warki #6 milk stout, która po rozlewie w maju nie doczekała się nagazowania. Do każdej butelki wlałem po łyżeczce zebranych z wierzchu drożdży i na nowo zakapslowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cydr zabutelkowany i mógłbym zakończyć ten temat, ale pokuszę się o notatkę, gdyby jeszcze kiedyś naszło mnie na ten trunek. W zapachu siarka i troche jaja, ale to ucieknie. Gorzej ze smakiem, który jest mocno wodnisty. Niepotrzebnie rozcieńczałem całość wodą, aby zbić blg i podnieść objętość. Do tego poszło ponad litr wody do syropu z 500g ksylitolu co dało około 20% samej wody i nieszczęście gotowe. Wyszło 45 butelek z łyżeczką cukru na każdą sztukę. Alkohol około 5%. Wypić wypiję, nie raz mam ochote na uderzenie pustych % do głowy, ale pozostaje niedosyt, że roztrwoniony czas i użyte butelki mogłem przeznaczyć np na zabutelkowanie #10 Świątecznego, na który przyszła już pora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W browarze kolejna inwestycja. Tym razem mieszadło magnetyczne od maosa. Sezon piłkarski się kończy, więc znajdzie się więcej czasu na warzenie... i edukacje dotyczącą starterów. Na pierwszy ogień pójdzie alt na Starych nadreńskich- pewnie połowa listopada.

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#11 Stary karabin (ala altbier)

 

Informacje o recepturze:

Fermentacja: Górna

Zawartość ekstraktu (Blg): 15

Brzeczka nastawna w litrach: 24 l

 

Słody:

monachijski I 5kg

pilzneński 1kg

caramunich I 0,5kg

czekoladowy 400 0,15kg

 

Chmiel:

Hallertau Tradition 50g

 

Drożdże:

FM 42 Stare nadreńskie

 

Inne dodatki:

owies niesłodowany 0,3kg

mech irlandzki 5g

 

 

Zacieranie:

62- 30 min

65- 30 min

72- 10 min

 

opis warzenia:

Start 7:00, do 21 litrów wody o temperaturze 64 stopni wsypałem całość zasypu. Ustalenie temperatury na 62 stopnie. Zacieranie i filtracja bez kłopotów. W 5 minucie gotowania całość chmielu, na 10 minut przed końcem 5 gramów mchu irlandzkiego. Chłodzenie do 25 stopni w 25 minut. Koniec z myciem i sprzątaniem 12:30. O 13:30 zadałem starter FM42 Stare nadreńskie. Fermentor przeniesiony do pomieszczenia gdzie mam 17 stopni. Wyszło przynajmniej 2blg więcej niż planowałem, a starter tylko litrowy, ale liczę, że wszystko pójdzie gładko.

Edit: drożdże ruszyły po około 12 godzinach od zadania. Temperatura otoczenia zbita do 15 stopni. Temperatura na wiadrze 18.

 

fermentacja:

13 dni burzliwej w temperaturze otoczenia 14-16 stopni, w fermentorze około 1-2 stopnie więcej, zeszło do 9,1 brix, co daje około 5,3% alkoholu. Wartość nie zmieniała się przez 4 dni więc zabutelkowałem.

 

rozlew: 28.11.2014 z 5g cukru na litr, wyszło 44 butelki 0,5, i 5 butelek 0,3

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

12# Krokodillo (IIPA)

 

Informacje o recepturze:

Fermentacja: Górna

Zawartość ekstraktu (Blg): 18

Brzeczka nastawna w litrach: 24,5

 

Słod:

pale ale Strzegom 3kg

pilzneński Strzegom 2kg

monachijski I Strzegom 1kg

pszeniczny Strzegom 1 kg

carapils Weyermann 0,3kg

 

Chmiele:

Zeus 50g

Centennial 100g

Amarillo 100g

Simcoe 50g

Sorachi Ace 20g

 

Drożdże:

FM Stare nadreńskie gęstwa

 

Inne dodatki:

owies niesłodowany 0,2kg (start zacierania)

mech irlandzki 5g (50 min gotowania)

 

Zacieranie:

64°C - 60 min

72°C - 10 min

 

Chmielenie:

30g Zeus 60 min

20g Zeus 30 min

10g Centennial 30 min

40g Centennial 0 min

20g Sorachi Ace 0 min

20g Amarillo 0min

 

80g Amarillo cicha

50g Simcoe cicha

50g Centennial cicha

 

Ogólne uwagi:

Start 7:30. Wsypanie słodów do 22 litrów wody o temperaturze 68. Spadek temperatury do 62 stopni, podgrzanie do 64. Zacieranie i filtracja bez problemów. Chłodzenie do 23 stopni w 20 minut. Koniec z myciem i sprzątaniem 13:30. O 15:00 zadanie gęstwy po alcie. Przeniesienie fermentora do pokoju gdzie mam 16 stopni.

Edit: start drożdży po 5 godzinach.

 

Fermentacja: 20 dni burzliwej, 4 dni cichej, zeszło do 5 blg, alk. około 8%.

 

Rozlew: 22.12.2014, 6g cukru na 1 litr, wyszło 38 butelek 0,5 i 3 0,3.

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

13# RisPutin (Smoked RIS)

 

Informacje o recepturze:

Fermentacja: Górna

Zawartość ekstraktu (Blg): 24

Brzeczka nastawna w litrach: 21,5

 

słody:

pale ale Strzegom 2kg

wędzony Steinbach 2kg

wędzony cherry Briess 1kg

monachijski Strzegom 1kg

special B 0,5kg

czekoladowy jasny Strzegom 0,5 kg

kawowy Castle 0,4 kg

carafa III Weyermann 0,3 kg

czekoladowy ciemny Strzegom 0,3 kg

 

chmiele:

Tomahawk 50g

Belma 20g

 

inne:

owies niesłodowany 0,25 kg

płatki owsiane 0,5 kg

płatki żytnie 0,4 kg

płatki dębowe Sherry Oloroso 50 g (cicha)

ekstrakt słodowy pszeniczny WES 0,5 kg

wędzone śliwki 200g (10 minut przed końcem gotowania)

cukier około 400g

 

drożdże:

Stare nadreńskie gęstwa II pokolenie

 

Zacieranie:

62°C - 15 min

66-68°C - 50 min

 

Chmielenie:

30g Tomahawk 60 min

20g Tomahawk 30 min

20g Belma 30min

 

Ogólne uwagi:

Start później niż zwykle, bo po pracy o 13. Płatki skleikowane, dolanie wody i dosypanie słodów. Ustalenie temperatury na 62 stopnie. Podgrzanie do 68 stopni. Filtracja, gdzie zapomniałem o wygrzewie i po 10 litrach gorzko tego pożałowałem, bo wszystko stanęło. Przelanie całości do gara i podgrzanie do 78 stopni. Dalsza filtracja bezproblemowa. Gotowanie 60 minut. Chłodzenie do 16 stopni w około 40 minut. Około 19 zadanie świeżej- nieprzemytej gęstwy Starych nadreńskich po IIPA o temperaturze 17 stopni. Całość przeniesiona na ganek gdzie mam 12 stopni. Mam nadzieję, że drożdże nie zwariują i nie zechcą przy okazji zwiedzać okolicy.

Z wysłodzin uzyskałem 10 litrów brzeczki, którą dosłodziłem cukrem (wartość końcowa 13 blg), i nachmieliłem na goryczkę Sorachi Ace 20g, i na aromat Belmą 30g. Chłodzenie siłami natury na dworze, jutro pójdzie reszta gęstwy albo pół saszetki us 05.

PS

Warzenie odbyło się pierwszy raz na taborecie gazowym. Piękny temat, warto bylo zainwestować i przerzucić się ze starej kuchni, i jej niewygodnych palników. Rewelacja.

 

Edit: po 3 tygodnach fermentowania w temperaturze 16-18 stopni przeniosłem fermentor na parę dni do temperatury pokojowej 21-23 stopnie. Dalszy ciąg fermentacji w temperaturze 17-18 stopni.

 

Fermentacja: 26 dni burzliwej. 16 dni cichej.

14.01. 2015r przelanie do słoja gdzie uprzednio wrzuciłem 50g płatków dębowych maczanych przez 3 tygodnie w Ballantinesie. W aromacie kawa, czekolada, wędzonka... i cierka palona goryczka... za dużo palonych słodów! Blg zeszło do 8,5.

 

Rozlew: 30.01.2015r. Zabutelkowano z użyciem 5 gramów cukru na litr. Wyszło 33 butelki 0,5l i 8 butelek 0,33.

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

14# Hrabia Zdzisław (lager wiedeński)

wg receptury Vettisa

 

Informacje o recepturze:

Fermentacja: Dolna

Zawartość ekstraktu (Blg): 13

Brzeczka nastawna w litrach: 23

 

słody:

wiedeński Strzegom 4kg

monachijski Strzegom 2kg

Caramunich 0,25 kg

Carahell Weyermann 0,2 kg

 

chmiele:

Hallertau Tradition 35g

Saaz 20g

 

inne:

mech irlandzki 10g

 

drożdże:

FM30 Bohemska rapsodia (starter 2l- 48h na mieszadle)

 

Zacieranie:

22 l wody

40°C – wsypane słody

54°C - 10 min

62-63°C - 40 min

72°C - 25 min

76°C -

 

Ogólne uwagi:

Start 9:30. Rozpoznanie terenu, bo to pierwsze warzenie w domu(?) Teściowa się ugięła, i chociaż w spartańskich warunkach, to jednak dobrze mieć wszystko pod ręką. Mój pierwszy pojedynek z lagerem. Zacieranie, filtracja bez problemów. Chłodzenie w kuchni do 13,6 stopnia, coś około 45 minut. Zadane drożdże o temperaturze 11 stopni z 1,5l starteru, po odlaniu częsci klarownego płynu. Przeniesienie fermentora na ganek gdzie mam 9 stopni. Z wysłodzin wyszło mi 10 litrów brzeczki, która po gotowaniu stanęła na 11 blg. Zaszczepię to połówką saszetki us-05 i porównam za jakiś czas. Koniec 15:00

 

Edit: test FFT po 3 dniach wskazał 3 blg.

 

Fermentacja: 19 dni burzliwej w 8-9 stopni, 3 dni w 16 stopniach, 8 dni w 8 stopniach

 

Rozlew: 11.02.2015r zabutelkowano z 6g cukru na litr.

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

#15 Pywo (pils)

Informacje o recepturze:
Fermentacja: Dolna
Zawartość ekstraktu (Blg): 12
Brzeczka nastawna w litrach: 23

Słody:
pilzneński Strzegom 4kg
Carapils Weyermann 0,5 kg

Chmiel:
Hallertau Tradition 6% 30g
Saaz 3% 30g
Spalt Select 4,2% 50g

Drożdże:
FM30 Bohemska rapsodia (gęstwa)

Inne dodatki:
owies niesłodowany 0,2kg

Zacieranie:
55°C- 10 min
62-63°C - 40 min
72°C- 20 min
76°C

chmielenie:
60 min 30g Hallertau Tradition, 10g Spalt Select
30 min 10g Spalt Select, 10g Saaz
0 min 30g Spalt Select, 20g Saaz

fermentacja: 30 dni w temp 9-10 stopni, w tym 3 dni w temp pokojowej

rozlew: 6.03.2015r. z użyciem 8 gramów cukru ma litr.

Edytowane przez Floki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.