Skocz do zawartości

Pytania o chmielenie na zimno


amorph

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym prosic o pomoc w odczycie receptury a dokladniej procesu chmielenia. Autor podał ze fermenacja cicha trwała 11 dni i taki schemat chmielenia.

 

Chmielenie

 

50g Citra - 60min

15g Amarillo - 15min

20g Cascade - 0min (podczas chłodzenia)

10g Amarillo - tydzień chmielenia na zimno

10g Cascade - tydzień chmielenia na zimno

15g Cascade - 3 dni chmielenia na zimno

 

Przy gotowanie wszystko jest jasne. Przed zadaniem drożdży wszystkie te chmiele są odfiltrowane i co dalej? Robić fermenacje burzliwa a na cichej chmielenie na zimno? Czy amarillo i cascade wrzucam bezpośrednio do fermentora i oddzielam dopiero przy butelkowaniu? Czyli przez cala cicha chmiele pływają w piwie? Lepiej zeby były luzem, pływały swobodnie i opadły na dno czy w obciazonym woreczku? Czy zamiast muslinowych woreczkow moge użyć nylonowych skarpetek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucasz luzem i one się moczą tyle dni, ile masz w recepturze. Przy rozlewie odfiltrowujesz resztki, przez pończochę albo druciak.

 

Czyli muszę mieć z góry ustalone ile będzie trwała cicha fermentacja? Np jak mam pierwszy z chmieli wrzucic na 7 dni to 7dni przed koncem go laduje a pozniej kolejne chmiele na 3 dni itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tu masz bardzo ciekawą dyskusję na temat, który cię frapuje: http://www.piwo.org/topic/12209-dry-hopping-co-to-tak-naprawde-jest-ile-czego-jak/#entry248959

http://www.piwo.org/topic/11043-fermentacja-cicha-aipa-temperatura/page__st__20#entry235793

 

Ogólnie jak przetrzymasz kilka dni za długo nic się nie stanie, ale ja się trzymam raczej zasady obecnie, że chmielenie na zimno nie robić dłużej niż 5-7 dni, i obecnie daje to najlepsze efekty w moich piwach. Jeżeli chodzi o to co się w smaku stanie z chmielem trzymanym 2 tygodnie na cichej to mogą się wydzielić aromaty trawiaste, sianowate albo chlorofil to podstawowe, jak chcesz więcej wiedzieć to doczytaj w linkach które podałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za linki!

 

Jeszcze takie pytanko bo to moje pierwsze chmielenia na zimno. Czy chmiel opadnie na dół i normalnie sobie wężykiem zdekantuje czy założyc jakąś pończochę na koncu na wszelki wypadek?

Edytowane przez amorph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za linki!

 

Jeszcze takie pytanko bo to moje pierwsze chmielenia na zimno. Czy chmiel opadnie na dół i normalnie sobie wężykiem zdekantuje czy założyc jakąś pończochę na koncu na wszelki wypadek?

 

Zależy od chmielu i temperatury, czasem opada czasem nie, a często pływa sobie jeszcze w piwie ;) Najlepiej zastosować patent z pończochą masz 100% pewności że nie zlejesz chmielin, które mogą powodować gushing. A tu masz linka do tego patetntu: http://www.piwo.org/topic/410-chmielenie-na-zimno/page__st__140#entry207847

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Najlepiej zastosować patent z pończochą masz 100% pewności że nie zlejesz chmielin, które mogą powodować gushing. A tu masz linka do tego patetntu: http://www.piwo.org/...140#entry207847

Próbowałem różnych patentów na filtrację po chmieleniu na zimno, wszystkie z mizernym skutkiem. Z reguły coś się zapychało i musiałem wspomagać się przelewaniem przez sito. Dzisiaj pierwszy raz użyłem pończoszki żony ... i na pewno nie powrócę do żadnego innego sposobu. Rewelacja, żadna drobina się nie przedostała :). W wężyk włożyłem kawałek rurki, a po drugiej stronie założyłem pończochę i zacisnąłem ją plastikową opaską zaciskową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Macie jakiś sposób na chmielenie na zimno szyszką bez wrzucania czegokolwiek (oprócz szyszek :)) do wiadra?

Mam mały uraz po złapaniu infekcji przez wrzucenie obciążonej siateczki i chciałbym tego uniknąć.

Czy jeśli chmiel wrzucę luźno na powierzchnie piwa to odda on aromat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.