Skocz do zawartości

Star San - Wasze rady


denwer

Rekomendowane odpowiedzi

Mój star-san nigdy nie widział wody destylowanej , leję z czajnika przegotowaną i uprzednio przefiltrowaną przez dzbanek z filtrem    aquafor . Jakoś daje rady , problemów z nim nie mam .

Ale przetrzymujesz roztwór po użyciu, czy wylewasz i za każdym razem robisz nowy? 

 

Na świeżo to i ja na kranówce nie mam specjalnych problemów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem, wlewam kranówke do butelki po despreju, która jest nieprzezroczysta do tego starsan i nawet nie wiem czy jest mętny a używam, póki nie wypsikam całego litra, co trwa z miesiąc... Póki co jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem, wlewam kranówke do butelki po despreju, która jest nieprzezroczysta do tego starsan i nawet nie wiem czy jest mętny a używam, póki nie wypsikam całego litra, co trwa z miesiąc... Póki co jest ok.

Robię bardzo podobnie tylko że do pojemnika 0,5l

Nalewam kranówę do tego strzykawką 1-1,5ml i psikam aż nie wypsikam, max 2 tygodnie.

Przyznam się że czasem jednak przepłukuję przegotowanym wrzątkiem po starsanie.

Zajrzałem dziś do butelki bo też mam nie przeźroczystą i roztwór który ma ponad tydzień jest mętny.

Zrobiłem pomiar i pH wyszło 2,19 więc jest raczej dobrze. Nie stosuję powtórnie użytego już roztworu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A tak o  skuteczności,nie jest to jakiś mega mocny środek, przy mocniejszej infekcji totalnie nie daje rady.

A to nowość . A niby na podstawie czego takie wywody ? I co znaczy  mocniejsza infekcja ? Niby co drobno ustroi w takiej ilości że gołym okiem na ściankach widać ? Czy mówimy o konkretnych gatunkach na które star san nie działa ?

 

No chyba ,ze nie z głowy czy z forum internetowego, po prostu miałem ciężki przypadek ciągnącej się infekcji, nie wiem czy z wiader,czy z butelek,z piwem było wszystko ok, powiedzmy przez pierwsze 2-3 miesiące a potem to już sraka,jakiś dziwny zapaszek wyłaził, taki drobny niuans, ale wylałem pewnie ze 200 l piwa,a ze miałem psychozę po wcześniejszym sezonie więc myślałem ,że starasm to jakiś cud, żeby nie stosować się do instrukcji (na wszelki wypadek) robiłem mocniejszy roztwór (jakieś 20%),wiadra myte, potem jakieś 10 min starsan, butelki podobnie i dupa blada, efekt jak z opisu.

Ten sezon jest pod znakiem ługu i kwasu fosforowego plus starsan jako wykończenie mordowania drobnoustrojów (bardziej go teraz traktujejak środek do płukania zamiast  wody), jak na razie zero infekcji wyczuwalnej,jest parę słabszych piw,ale nie ma żadnego syfnego,co ciekawe WSZYSTKIE pszenne piwa rewelacyjne, a zrobiłem ich chyba z 10, czyli dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do producenta zapytać o trwałość roztworu, bo nigdzie nie mogłem znaleźć spójnej odpowiedzi (mój roztwór StarSan zawsze jest mętny, nawet świeży). O dziwo odpisali :).

 

Z odpowiedzi wynika, że wyznacznikiem skuteczności StarSanu jest pH roztworu, producent zawsze zaleca sprawdzenie pH po stworzeniu roztworu. Tak długo, jak pH jest mniejsze lub równe od 3,5 - można go używać. Jeżeli pH nam wzrośnie powyżej tej wartości, wystarczy dolać odpowiednią ilość StarSanu i obniżyć pH.

Podtrzymanie odpowiednio niskiego pH jest zależna od składu wody, którą go rozcieńczamy oraz z tego czym roztwór miał kontakt podczas dezynfekcji. W każdym razie najlepszym wyznacznikiem jest sprawdzenie pH. Gdy roztwór StarSanu robi się mętny, jest to (tylko) znak, że pH rośnie.

Edytowane przez Mates
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy produkcji win, czy miodów pitnych pHmetr staje się niezbędny. Jak widać przy piwie także.

Aktualnie używam takiego http://www.conrad.pl/pH-metr-VOLTCRAFT-PHT-01-ATC,-0-14-pH.htm?websale8=conrad&pi=101121

336020635_1_1000x700_pehametr-voltcraft-

Edytowane przez Erikos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy :) Ostatnim motywem zakupu pHmetru byłoby dla mnie mierzenie pH starsanu  :) Jest tak wydajny, że można po każdym uzyciu wylewać i tak nawet najmniejsze opakowanie starczy na długo,więc zakup pHmetru  dla samego starsanu ani nie jest potrzebny ani nie ma uzasadnienia ekonomicznego  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Przy produkcji win, czy miodów pitnych pHmetr staje się niezbędny. Jak widać przy piwie także.

Aktualnie używam takiego http://www.conrad.pl/pH-metr-VOLTCRAFT-PHT-01-ATC,-0-14-pH.htm?websale8=conrad&pi=101121

336020635_1_1000x700_pehametr-voltcraft-

pHmetr - fajna zabawka, ale jak ktoś naprawdę często go używa. W innym wypadku wskaźniki pH wystarczają aż nad to, a pHmetr od czasu do czasu wypada skalibrować (wtedy przydają się bufory żeby uzyskiwać znane pH). W przypadku papierków - wyciągasz, zamaczasz i jest. Może nie tak dokładne, ale są wskaźniki o różnych zakresach (sam ostatnio zamówiłem na aliexpress papierki 5.4 - 7.0, cena 2,42 zł za 80 pasków i darmowa wysyłka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem 5 litrów destylowanej dałem star san i uwaga mętne ;)

Sorki że tak póxno odpowiadam, ale gdybyś nadal szukał wody destylowanej(sprawdzona, super jakość) to w Zgierzu gość sprzedaje i to w niezłej cenie 0,3 PLN za litr + opakowanie(można podjechać ze swoim).

Sprawdzone, Star San po pół roku klarowny i pieni się jak szalony :D 

woda destylowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to i tak leje 6 ml i wylewam w kibel po wszystkim. Mam jeszcze z 250 ml które pewnie na ponad rok mi starczy.

Ja też jakoś mam opory przed kilkukrotnym używaniem roztworu StarSanu, nabyłem ok. litrowe opakowanie, daję 10ml na 5l... przez rok zużyłem 100ml(do tego desprej i piro).... to jeszcze mi trochę posłuży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przez rok zużyłem 100ml(do tego desprej i piro).... to jeszcze mi trochę posłuży

Zrób sobie i swoim płucom przysługę i wywal to piro :) Nie wiem do czego używasz, ale ja dzięki StarSanowi mogłem w pełni zastąpić piro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.